O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
PENTAGON ČEŠLJA VOJNU SARADNJU SRBIJE I RUSIJE
28. Decembar 2017. godine
Blic
AMERIČKI KONGRES ZABRINUT ZBOG SARADNJE ZEMALJA BALKANA SA MOSKVOM

mihailo joviĆeviĆ

Zabrinut zbog širenja ruskog uticaja, američki Kongres naložio je šefu Pentagona Džejmsu Matisu da pripremi analizu bezbednosne saradnje Srbije, BiH, Makedonije i Kosova sa Rusijom. Analitičari tvrde: očekivan potez, zaslužili smo.

Kako je saopštio Kongres, Sekretar za odbranu Matis, uz saglasnost državnog sekretara Reksa Tilersona, treba da dostavi izveštaj relevantnim odborima oba doma američkog Kongresa, uključujući senatske odbore za odbranu i spoljnopolitičke odnose, kao i spoljnopolitički odbor Predstavničkog doma Kongresa.

U zahtevu američki Kongres traži detaljni spisak “ruskog oružja i vojne opreme i tehnologije u vrednosti većoj od milion dolara koje je ili kupljeno ili dobijeno od svake zemlje Zapadnog Balkana od 2012. do danas”. U Matisov izveštaj je takođe uključen opis učešća snaga bezbednosti svake od pomenutih zemalja u obuci ili vojnoj vežbi sa Rusijom, opis svih sporazuma o bezbednosnoj saradnji svake te zemlje sa Rusijom i pregled obaveštajne saradnje sa Moskvom.

Cilj je da SAD ima uvid “koliko bezbednosna saradnja između svake od zemalja Zapadnog Balkana i Ruske Federacije utiče na bezbednosne interese SAD, Severnoatlantski savez (NATO), zemlje Zapadnog Balkana i svaku članicu NATO koja se graniči sa zemljom Zapadnog Balkana”, navodi se u dokumentu. Kongres takođe traži uvid u bezbednosnu saradnju ovih zemalja sa SAD, uključujući spisak američkog naoružanja, vojne opreme, tehnologije koja je dobijena ili kupljena od 2012. do danas.

Analitičari međunarodne politike sa kojima je “Blic” juče razgovarao o ovoj “vanrednoj inspekciji” Kongresa slažu se da ona nikako ne bi smela da bude iznenađenje.

Tako analitičar Dušan Janjić objašnjava da dugo traju upozorenja sa američke strane da bi ovako nešto moglo da se dogodi.

- Šta je tu iznenađujuće? Formalni i neformalni razgovori na temu saradnje Rusije i Srbije traju već dugo, pogotovo kad je u pitanju Kongres - prosto ne znam da li je ikada veći broj kongresmena posećivao Balkan, to se nije dešavalo čak ni devedesetih. Kada je u pitanju Srbija, ponovo se vraćamo na već poznatu priču da se Srbiji ne veruje: jedno se priča, drugo se radi, treće se misli. To, naravno, ne znači rat, ali jeste još jedna od tih komponenata – kaže Janjić. On ističe da je Srbija ovoga puta i sama zaslužila ovakvu odluku Kongresa jer se saradnja sa Rusijom povećava.

Aleksandra Joksimović, predsednica Centra za spoljnu politiku, ističe da su na radaru Kongresa očigledno sve zemlje koje nisu u NATO ili u procesu pridruživanja Alijansi, pa su zbog toga izostavljene Crna Gora i Albanija.

- I ova odluka je u skladu sa politikom sve većeg nepoverenja između SAD i Rusije, a nosilac te politike je upravo Kongres, u kojem većinu imaju republikanci sa vrlo tvrdim stavovima prema Rusiji. Mi u Srbiji takođe ne vidimo dovoljno unutrašnju političku klimu u SAD, pogotovo probleme koje predsednik Tramp ima povodom istrage o saradnji sa Rusijom pre i tokom izbora - kaže Joksimovićeva.

Iako ne vidi neki konkretan povod za istragu, ni nju ovakav potez ne iznenađuje.

􀂄

Antrfile:

DA RUSI NE POPUNE VAKUUM

Kako piše “Glas Amerike”, SAD su tokom 2017. pojačavale svoje prisustvo na Balkanu, upravo iz straha da Rusi ne popune vakuum koji je nastao nakon povlačenja Amerike iz regiona.

S tim u vezi, u novembru se uticajni Atlantski savet založio za stalno američko vojno prisustvo na Balkanu, a u proleće, posle posete zemalja Zapadnog Balkana, republikanski senator Džon Mekejn je izrazio žaljenje zbog američkog odsustva, odnosno vakuuma koji Rusija želi da popuni.

Saradnja sa Rusijom

􀻏 Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu već duže predstavlja tačku sukoba između Srbije i Zapada.

􀻏 Nikolaj Patrušev, sekretar Saveta bezbednosti Rusije, najvišeg tela za nacionalnu bezbednost te zemlje, bio je u poseti Srbiji u oktobru 2016. godine. Nezvanično, nakon sastanaka sa državnim vrhom Srbije Patrušev je neke od agenata FSB vratio u Rusiju iz Beograda. Sve to se dešavalo neposredno nakon afere “državni udar” u Crnoj Gori.

􀻏 Srbija ostaje na kursu vojne neutralnosti, ali je broj vojnih vežbi koje ima sa svojim zapadnim saveznicima mnogo veći. Ipak, bilo je i vežbi sa Rusijom - poslednja u nizu u okviru “Slovenskog bratstva” u aprilu ove godine u Belorusiji.

􀻏 Do kraja 2018. iz Rusije bi u Srbiju trebalo da stigne 30 remontovanih tenkova T-72 vrednih oko 30 miliona evra.

􀻏 Kao moguće naoružanje iz Rusije najavljen je raketni sistem “buk”.

􀻏 Avioni „mig-29“ nedavno su stigli u našu zemlju, a nakon modernizacije oni će moći da koriste savremeno vođeno naoružanje vazduh-vazduh i vazduh-zemlja.

􀻏 U arsenalu koji je stigao iz Rusije su i helikopteri MI-17. Mogu da budu naoružani raketama i topom. Nose nenavođene rakete kalibra 80 milimetara u kontejneru sa 80 raketa.

DAČIĆ: SAD NAM NISU PRIJATELJ

Govoreći o izazovima u spoljnoj politici koji Srbiju čekaju u 2018. godini, ministar spoljnih poslova i lider SPS Ivica Dačić rekao je u intervjuu na Televiziji „Hepi“ da će poseban problem predstavljati problem Kosova. Imao je i zanimljiv komentar o saveznicima Srbije u inostranstvu: - Daleko od toga da su nam SAD, Velika Britanija i Francuska prijatelji. Neka izvini predsednik Vučić, ali tako je dok rade protiv naših interesa. Da vas pitam, kakvi smo mi strateški partneri kada je poslednji američki predsednik koji je boravio u našoj zemlji Džimi Karter, a Velike Britanije premijerka Margaret Tačer. Pozivam sve naše ljude u inostranstvu da mi se jave i da ukoliko imaju bilo kakve veze sa tim zemljama, da uradimo nešto zajedno - rekao je Dačić.

Autor: MIHAILO JOVIĆEVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti