O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
ALTERNATIVA IMA NOVCA ZA 900 MILIONA EVRA ULAGANJA
11. Septembar 2017. godine
Dnevnik
PRIVREDA NE BI SMELA DA SE OSLONI SAMO NA BANKE



Usvajanje zakona o nebankarskim finansijskim institucijama korak je ka stvaranju uslova za brži ekonomski razvoj Srbije, a osnivanjem mikrofinansijskih institucija, Srbija bi u naredne četiri godine mogla računati na plasmane od oko 900 miliona evra i otvaranje 100.000 novih radnih mesta, saopštio je USAID.

Srbiji nedostaju finansijske institucije zainteresovane za finansiranje novih mikro i malih preduzeća jer komercijalne banke, koje predstavljaju više od 90 odsto finansijskog sektora, nisu prvenstveno orijentisane ka malim i srednjim preduzećima, i njihovi poslovni modeli ne obuhvataju vrste finansiranja koje su potrebne Srbiji.

To pokazuju rezultati istraživanja, koje je sproveo USAID-ov Projekat za bolje uslove poslovanja (USAID BEP) u okviru kampanje pod sloganom „Investicije za rast”, a u saradnji sa SMART kolektivom i preduzećem „Daj daj”.

– Po anketi 1.000 preduzeća, koju USAID BEP sprovodi već sedam godina, u 2016. godini je čak 68 odsto ispitanika kazalo da ne pozajmljuje novac – kazala je ekspertkinja USAID BEP-a Sandra Rodić. – Dodatno zabrinjava činjenica da 87 odsto ukupnog finansiranja privrednih subjekata u Srbiji potiče iz njihovih sopstvenih sredstava.

Ti podaci ukazuju na to, kako dodaje, da finansijski proizvodi koji se nude na našem tržištu ne odgovaraju u potpunosti potrebama privrede, a anketa je pokazala i da je velikom delu privrede teško da ispuni kriterijume koji idu uz bankarske pozajmice.

– Imajući to u vidu, za uspeh mikro, malih i srednjih preduzeća (MMSP) i brži ekonomski razvoj Srbije neophodno je pre svega omogućiti ulazak institucija koje nisu komercijalne banke na finansijsko tržište, i to kroz donošenje zakona o nebankarskim finansijskim institucijama – ističe Sandra Rodić. – Istraživanja USAID BEP-a pokazuju da bi privreda Srbije, ukoliko bi se osnovale samo mikrofinansijske institucije, u naredne četiri godine mogla računati na plasmane od gotovo 900 miliona evra i otvaranje 100.000 novih radnih mesta.

Po njenim rečima, takođe je bitno da se donese zakon o alternativnim investicionim fondovima, koji bi olakšao osnivanje i poslovanje investicionih fondova, kao još jednog od važnih izvora finansiranja, poput fondova preduzetničkog kapitala (venture capital), fondova za ulaganje u nekretnine i slično.

– Kroz ta zakonska rešenja otvorila bi se čitava lepeza novih finansijskih proizvoda, usmerenijih ka MMSP sektoru, što bi imalo ogroman uticaj na dalji privredni razvoj Srbije – zaključila je Sandra Rodić.

Da bi javnosti predstavio sve prednosti donošenja pomenuta dva zakona i skrenuo pažnju na nužnost postojanja alternativnih, nebankarskih izvora finansiranja, u koje spadaju mikrokreditne institucije, „cronjd-funding” finansiranje, preduzetnički kapital, kreditne unije i dr, USAID BEP je pokrenuo kampanju „Investicije za rast”. U okviru te kampanje, USAID Projekat za bolje uslove poslovanja je u saradnji sa SMART kolektivom, organizovao je posetu uspešnim socijalnim preduzetnicama i proizvođačima platnenih pelena od bambusa, kompaniji „Daj daj”, koja zapošljava žene starije od 50 godina koje pripadaju grupi teško zapošljivih, a od kojih nijedna još uvek nema uslova za penziju.

Antrfile:

MMSP doprinose povećanju BDP-a Mikro, mala i srednja preduzeća u Srbiji već čine 99,5 odsto od ukupnog broja kompanija, zapošljavaju 65 odsto radnika, ali kreiraju skromna 32 odsto bruto domaćeg proizvoda. U državama poput Mađarske, Hrvatske i Češke ta preduzeća stvaraju između 50 i 60 odsto BDP-a, čime značajno doprinose ekonomskoj stabilnosti i bržem razvoju, navodi se u saopštenju.

O velikom značaju koji ima omogućavanje pristupa odgovarajućim izvorima finansiranja svedoči i podatak Evropske investicione banke (EIB), koja procenjuje da se na svakih 100 miliona evra uloženih u mikro, mala i srednja preduzeća BDP direktno povećava za 150 miliona.
Autor: D. U.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti