O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
AGENTI FBI PODUČAVAJU O PREVARAMA
18. Novembar 2019. godine
Večernje novosti
KAKO IZGLEDA FOTO-ROBOT PROSEČNOG SRPSKOG PRIVREDNOG "LOVCA U MUTNOM"

Kazne najčešće snose "šrafovi", a organizatori izmiču pravdi

NEZAPOSLEN i neobrazovan. Ovako, prema šturim dostupnim podacima, izgleda foto-robot prosečnog srpskog finansijskog prevaranta. Međutim, on je samo "glumac" u predstavi koju režira neko sasvim drugi.

Nažalost, iskustva naših istražitelja prevara pokazuju da sankcije najčešće snose upravo "glumci" koji su u ime i za račun "režisera" počinili to delo.

Žarko Vukadinović, predsednik Udruženja ovlašćenih istražitelja prevara Srbije - ACFE Srbija, ističe da je jedan od najvećih problema nedostatak adekvatne statistike.

- Podaci o prevarama počeli su tek odnedavno da se evidentiraju i ne postoji utvrđena metodologija na koji način se to radi - kaže, za "Novosti", Vukadinović.

- Potpuni je apsurd da profil osobe koja radi prevaru u privredi izgleda tako. Bojim se da mi, u stvari, imamo profil osobe koja je iskorišćena da se preko nje izvuče novac iz kriminalnih dela.

I da mi vidimo isključivo tu osobu, a ne onu koja je prevaru organizovala.

Vukadinović navodi da je teško reći da li su počinioci svesno učestvovali u prevari.

- Oni znaju da rade nešto što nije dobro, ali nisu svesni kakve sankcije mogu da dobiju činjenjem tog dela - objašnjava naš sagovornik. - Dodatni problem je što se naše pravosuđe zadržava na tome da sankcioniše počinioca dela, tako da organizator najčešće ostaje neotkriven.

Dominantan tip finansijskih prevara i dalje je falsifikovanje finansijskih izveštaja, i kod pojedinaca i kod firmi, u cilju dobijanja kredita.

- Očekujemo da se situacija, sa procesom digitalizacije, u narednom periodu promeni, da napadi budu više digitalni, u smislu da se koriste informacione tehnologije - ukazuje Vukadinović.

Podizanje svesti o prevarama i njihovo otkrivanje bila je tema konferencije koju je ACFE udruženje održalo protekle nedelje u Beogradu. Jedan od predavača bio je i agent FBI, Šon Pauers, koji je govorio o slučaju korupcije u javnom sektoru iz države Teksas na kome je radio. Objasnivši kako je FBI koristio prikrivene islednike, tajno snimanje i fantomske firme u cilju prikupljanja dokaza protiv javnih funkcionera, Pauers je dodao da za četiri meseca, koliko radi u Srbiji kao savetnik za korupciju u javnom sektoru, ima odlično iskustvo i da je ovo verovatno najinteresantniji posao kojim se do sada bavio.

Antrfile:

EKSPERTI

OVLAŠĆENI istražitelji, koji su članovi udruženja ACFE bave se različitim profesijama. Među njima ima revizora, savetnika, bankara, zaposlenih u privatnim kompanijama...

Prema rečima Žarka Vukadinovića, svako je ekspert u oblasti kojom se bavi - od prevencije prevara u klađenju, do revizije finansijskih izveštaja.

KAKO SE PERE NOVAC

KOD prevara u privredi je slična situacija, zbog uske vezanosti sa finansijskom industrijom.

- Kompanije falsifikuju svoje finansijske izveštaje, dobijaju kredite i onda nestaju. Ili se osnivaju fiktivna preduzeća preko kojih se pere novac - objašnjava Vukadinović. - U suštini, svega toga ne bi bilo da nema korupcije. Jer, samo uz korupciju takve stvari mogu da se dogode.

Autor: D. I. KRASIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti