O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
HAŠIM TAČI I KADRI VESELI OPTUŽENI ZA 100 UBISTAVA
25. Jun 2020. godine
Politika
Haško tužilaštvo obelodanilo još nepravosnažnu optužnicu za ratne zločine u deset tačaka. - Poznat identitet žrtava

Specijalizovano tužilaštvo u Hagu podiglo je optužnicu protiv Hašima Tačija i Kadrija Veselija za skoro 100 ubistava, saopštio je juče Kristofer Benet, portparol tužioca. Optužnica je podneta sudu još u aprilu i trenutno je u fazi preispitivanja, ali je tužilaštvo odlučilo juče da je obelodani zbog opstrukcija kojima optuženi ometaju postupak.

„Dana 24. aprila 2020. Specijalizovano tužilaštvo je Specijalizovanim većima Kosova podnelo na ispitivanje optužnicu sa deset tačaka kojima se Hašim Tači, Kadri Veseli i druge osobe terete za niz zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina, uključujući ubistvo, prisilno nestajanje ljudi, progon i mučenje. U optužnici se navodi da Hašim Tači, Kadri Veseli i drugi osumnjičeni snose krivičnu odgovornost za skoro 100 ubistava. Žrtve krivičnih dela iz optužnice su stotine osoba čiji je identitet poznat i među kojima su kosovski Albanci, Srbi, Romi i osobe drugih nacionalnosti, kao i politički protivnici", navodi se u saopštenju dostavljenom „Politici".

Hašim Tači i Kadri Veseli optuženi za 100 ubistava

Sa prve strane

Optužnica, podseća Kristofer Benet, portparol tužioca, predstavlja isključivo optužbu. Ona je rezultat dugotrajnih istraga i odražava uverenje tužilaštva da može da dokaže van razumne sumnje sve optužbe sadržane u njoj. Sudija za prethodni postupak Specijalizovanih veća Kosova trenutno ispituje optužnicu kako bi odlučio da li da je potvrdi.

„Specijalizovani tužilac je smatrao nužnim da o optužbama izda javno saopštenje usled kontinuiranih pokušaja Tačija i Veselija da ometaju i podrivaju rad Specijalizovanih veća", dodaje Benet.

Optuženi su, prema ovim navodima, sproveli tajnu kampanju da bi se ukinuo zakon kojim su Specijalizovana veća osnovana kao sud, kao i da bi na drugi način opstruirali rad suda a sve sa ciljem da oni sami ne budu izvedeni pred lice pravde. „Takvim postupcima Tači i Veseli su pokazali da su im lični interesi važniji od žrtava njihovih zločina, principa pravne države i celokupnog naroda Kosova", zaključuje se u saopštenju tužilaštva.

Ovo je prvajavno objavljena optužnica Specijalizovanogtužilaštva kojim rukovodi tužilac DŽek Smit. U februaru je, podsećamo, saopšteno da su podignute prve optužni^e za ratne zločine na KiM, a dva meseca kasnije, u aprilu, objavljeno je da je podignuta još jedna. Iz Haga je u oba navrata rečeno da je sadržaj optužnica poverljiv i da će ostati pod oznakom tajnosti sve dok ih sudija za prethodni postupak ne pre ispita i odluči o potvrđivanju ili odbacivanju, za šta ima rok od šest meseci.

U slučaju da optužnica bude potvrđena, dostavlja se optuženima i javno objavljuje, posle čega se zakazuje preliminarno saslušanje, odnosno početak suđenja.

Optuženi ima mogućnost da prizna krivična dela i u tom slučaju sledi odmeravanje kazne. Prema zakonu, optuženima se može izreći kazna doživotnog zatvora. Ukoliko optuženi odbaci navode tužioca i negira krivicu, počinje sudski postupak.

Da Hag steže obruč oko Hašima Tačija, predsednika privremenih kosovskih institucija, moglo se zaključiti kada je prošlog novembra u medije dospela informacija da je među onima koje tužilac Smit očekuje u svom kabinetu i Kadri Veseli, bivši predsednik kosovske skupštine, inače potpisnik zakona na osnovu kojeg su osnovani novi haški sud i tužilaštvo. On se dovodi u vezu sa najstrašnijim zločinima iz izveštaja evropskog izvestioca Dika Martija, počinjenim nad Srbima na KiM, kao i sa ozloglašenom Dreničkom grupom OVK koju je vodio Hašim Tači.

U Martijevom izveštaju, koji je polazna tačka za sve istrage haškog tužilaštva, Tači je označen kao organizator i šef grupe za trgovinu ljudskim organima. Upravo ovaj slučaj, poznat kao „žuta kuća", jedan je od najbolnijih za Srbiju, ali za sada nije poznato da li su i ovi događaji obuhvaćeni optužnicom.

Pored trgovine ljudskim organima, Tači je u Martijevom izveštaju doveden u vezu i sa organizovanjem krijumčarenja oružja i heroina. U tom dokumentu je pisalo da Tačijeve veze sa organizovanim kriminalom traju od kraja devedesetih godina prošlog veka i da su njegovi najbliži saradnici iz Dreničke grupe kasnije postali dominantna frakcija u Oslobodilačkoj vojsci Kosova.

Ta grupa, u kojoj su pored Tačija i Veselija, bili i DŽavit Haliti, Azem Sulja i Fatmir Limaj, naložila je mnogobrojna ubistva, zlostavljanja i saslušavanja u logorima OVK. Veselji se dovodi u vezu i sa finansiranjem OVK i milionskim ratnim donacijama.

U avgustu ističe rok za obelodanjivanje prvih optužnica podignutih u februaru. Više stotina osoba saslušane su kao osumnjičeni ili kao svedoci u istragama haškog tužilaštva, a među njima i bivši premijer Kosova Ramuš Haradinaj. On je u julu 2019. pozvan na ispitivanje, zbog čega je podneo ostavku.

Svedoci zločina nad Srbima postoje i spremni su da svedoče. O njima, kako smo pisali, brine naša policija, da bi se izbeglo loše iskustvo sa nekadašnjim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, čijom su nebrigom i propustima mnogi svedoci stradali ili su odustali od svedočenja protiv lidera OVK. Haški sud i sam ima specijalizovanu službu za obezbeđenje svedoka, a zakon predviđa niz mehanizama zaštite.

Sudbina oko 500 Srba, žrtava terorističke OVK do danas je nepoznata. Ostaje da se vidi da li će u haškim postupcima, posle dve decenije, porodice nestalih dobiti odgovore o sudbini ovih ljudi.

Antrfile:

Seratlić: U Srbiji u toku dva predistražna postupka

U srpskom tužilaštvu za ratne zločine vode se dva predistražna postupka protiv kosovskog predsednika Hašima Tačija i predsednika Demokratske partije Kosova Kadrija Veselija, koje je Specijalizovano tužilaštvo Kosova sa sedištem u Hagu, optužilo zbog niza zločina nad Srbima, kosovskim Albancima i Romima.

Portparol tužilaštva za ratne zločine Vasilije Seratlić precizirao je za Tanjug da su u toku predistražni postupci protiv obojice zbog krivičnih dela: ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika. Protiv njih su godinama na snazi Interpolove poternice Srbije zbog ovih krivičnih dela. Pre dve godine, međutim, Interpol je po prigovoru Unmika odlučio da poternicu za Tačijem učini nevidljivom drugim državama na neko vreme.

Grenel: Tači otkazao put u Vašington, radujem se susretu s Vučićem i Hotijem

Vašington - Radujem se razgovoru s predsednikom Vučićem i premijerom Hotijem, poručio je specijalni izasllanik Bele kuće Ričard Grenel, uz objašnjenje da ga je Hašim Tači obavestio da ne dolazi u Vašington, na susret zakazan za subotu, nakon što je protiv njega podignuta optužnica.

Grenel je na Tviteru napisao da ga je Tači obavestio da otkazuje put, nakon saopštenja Specijanog tužilaštva. „Poštujem Tačijevu odluku da ne prisustvuje razgovorima, dok se ne reše pravna pitanja oko otužbi", naveo je Grenel na Tviteru, prenosi Tanjug.

Tapušković: Optužnica povezana s predstojećim pregovorima

Beogradski advokat Branislav Tapušković smatra da je optužnica pro

tiv Hašima Tačija i Kadrija Veselija ozbiljna, ali da ostaje da se vidi

da li će odgovarati po komandnoj odgovornosti i za zločinačko udruži

vanje ili za lično izvršenje krivičnih dela pobrojanih u optužnici.

Tapušković je za Tanjug kazao da je objavljivanje optužnice u vezi sa predstojećim pregovorima sa velikim silama o tzv. Kosovu.

Naglasio je da je važno što je tužilaštvo krenulo od čelnika tzv. Kosova, a ne od brojnih nižerangiranih osumnjičenih, koji su do sada išli u Hag i nije se znalo da li su svedoci ili optuženi.

U narednom periodu će, prema rečima Tapuškovića sud preispitivati

optužnicu i odlučiti da li će je potvrditi.

Ukoliko je potvrdi, biće zakazano suđenje, na koje će optuženi morati da se odazovu, ukazao je Tapušković.

EU podržava rad tužilaštva za Kosovo

Nakon informacije o podizanju optužnice protiv Hašima Tačija, Kadrija Veselija i drugih osumnjičenih za niz zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina, uključujući ubistva, iz Brisela poručuju da EU snažno podržava rad Specijalnog tužilaštva za Kosovo. Portparol EU Peter Stano za Tanjug navodi da EU ne komentariše procedure koje sprovodi Specijalno tužilaštvo za Kosovo, ali i ocenjuje da je taj sud važan pokazatelj opredeljenosti Kosova za sprovođenje vladavine prava. „Vladavina prava je ključni element napretka Kosova na putu EU integracija kao i celokupnog angažmana EU sa zapadnim Balkanom", navodi Stano.

On dodaje da je važno da se Specijalnom tužilaštvu za Kosovo omogući da nastavi rad nezavisno i bez ikakvih uticaja spolja. U kancelariji šefa diplomatije EU nisu odgovorili na pitanje Tanjuga kako će podizanje optužnice protiv Hašima Tačija uticati na nastavak dijaloga Beograda i Prištine gde je Tačija do sada Brisel priznavao kao glavnog pregovarača prištinske strane.

Rama: Ogorčen sam zbog podizanja optužnica

Tirana - Premijer Albanije Edi Rama izjavio je juče da je ogorčen što je Specijalno tužilaštvo podiglo optužnice protiv predsednika privremenih kosovskih institucija Hašima Tačija i predsednika PDK Kadrija Veseljija.

On je najavio da će danas „izaći" sa javnom reakcijom za sve Albance. „Otkad sam primio vest i pročitao imena navodnih zločinaca oslobodilačkog rata na Kosovu, pokušavam, ali nisam uspeo da formulišem prave rečenice da bih izrazio svoje negodovanje", kazao je Rama. Javno ću preneti poruku za sve Albance, ali jesam i ostaću do kraja, „zajedno sa svima onima koji su se oružjem borili" za Kosovo „zatočeno u paklu Slobodana Miloševića", kazao je premijer Albanije, a prenosi Kosovo onlajn pisanje Gazete ekspres.
Autor: DOROTEA ČARNIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti