O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
IMUNITET NA KORONU VEĆ STEKLO 20% GRAĐANA
18. Novembar 2020. godine
Blic
Epidemiolog Predrag Kon otkriva:

U Srbiji je u poslednja 24 časa zabeleženo 4.994 novozaraženih uz 24 preminulih, što je apsolutni crni rekord od početka epidemije. Zvanični brojevi kažu da je od prvog slučaja 5. marta, juče registrovano 92.375 pozitivnih, međutim, epidemiolog dr Predrag Kon otkriva da je već 20 odsto građana Srbije steklo imunitet na koronu i da je to realan broj zaraženih.

EKIPA „BLICA“

Kon je rekao da jučerašnje rekordne brojke nisu neočekivane i da će, nažalost, biti još gore, dok ne zaravnimo krivu. Stabilizacije će, prema njegovim rečima, doći kada mere koje se primenjuju od juče uveče daju prve rezultate, a očekuje i da će vakcina stići do kraja godine.

Prema njegovim rečima, iako najnovija studija pokazuje da je svaki peti stanovnik Srbije bio zaražen virusom, za kolektivni imunitet potrebno je da 60 odsto populacije stekne antitela.

- Sad smo u sedmoj nedelji od početka ovog porasta u Beogradu, očekivano je da dođe do zaravnjenja, ali očigledno da nismo mere dovoljno sprovodili mere da bi se to dogodilo. Porast koji je usledio danas je očekivan, nadam se da ćemo da stabilizujemo situaciju.

Kako kaže, situacija u Beogradu je kritična.

- Svi želimo da broj zaraženih krene da opada početkom decembra. To jeste nešto što bi trebalo da se desi.

Naglašavao sam i ranije, prvi put imamo iskustvo u prelasku iz jeseni u zimu, moramo da se ogradimo. Želimo i očekujemo to, a da li će biti, videćemo - rekao je Kon NOVA ŽARIŠTA Pojavila su se nova žarišta širom Srbije.

- U principu postoji prelivanje, nešto što je tipično za respiratorne infekcije. Žarište je tamo gde je više ljudi, Beograd je najveći centar, ovde se od početka očekuje najteža situacija. Cela Srbija je zahvaćena, ali nije jednako.

Beograd, Kragujevac, Kraljevo, Niš, pojedina mesta su bila povišena, pa se to zaravnilo, ali Beograd stalno raste, to je jedini problem, uz Novi Sad.

Dr Kon se osvrnuo i na nove mere koje danas stupaju na snagu.

- Što se tiče mera, voleo bih da su donete ranije, pozdravljam ih, predlagali smo i oštrije mere što ne znači da ne očekujem da će ove doneti rezultate - dodao je dr Kon.

Kada je reč o bolničkim kapacitetima dr Kon je rekao da ih za normalan rad nema dovoljno.

- Ovo je apsolutno vanredna situacija za zdravstvo.

Ako kažemo da je pred pucanjem, to zvuči teško, a postalo je prihvatljivo. To je situacija koja pravi takav stres za radnike, ne može se opisati - kazao je on.

Kon je govorio i o asimptomatskim slučajevima i realnom broju zaraženih.

- Mi imamo studiju koja je urađena, čekam da bude objavljena. Imuniteta ima oko 20 odsto građana, imaju antitela i to znači da su bili u kontaktu sa virusom Prirodno razrešenje svake pandemije je preko 60 odsto onih koji imaju imunitet, ili zaražavanjem ili imunizacijom vakcinom. Vakcinom ćemo da povećamo vakciono imunitet, a imamo i ovaj prirodni - dodao je dr Kon.

Vakcina će biti bezbedna Doktor Kon je istakao i da je očigledno da će vakcina stići ranije nego što se očekivalo.

- Po onome što čujemo od nadležnih i predsednika, verovatno će stići pre kraja godine i u većem broju. Plan priprema treba da počne da se radi jer je to logistički ogroman posao - rekao je dr Kon.

Na pitanje novinara kako je moguće da je napravljena za godinu dana, a ranije je bilo potrebno za neke vakcine od pet do 10 godina da bi bile bezbedne, dr Kon je rekao da upravo zato postoji agnecija za lekove i medicinska sredstva i zakonska regulativa koja treba da utvrdi bezbednost vakcine.

- Nikada nije bilo toliko usmerenja na proizvodnju vakcine, tehnologije su ubrzale proces, faze ispitivanja sve moraju da se obave. Tek nailazimo na prepreke, sigurnosne mehanizme koje ima država da bi vakcina bila bezbedna. Komitet za imunizaciju, republička komisija za zarazne bolesti, moralo bi da se ubrza sve. Agencija za lekove paralelno moraju da pripreme plan. Plan je važan. Znamo d a va kc i n a treba da bude za vanrednu imunizaciju.

Poseban akt postoji koji p r o p i s u j e mini - star zdravlja i ide na osnovu svih predloga - objasnio je dr Kon.

On je dodao i da će sigurno primiti vakcinu.

Škole nisu problem Govoreći o virusu korona u školama, kazao je da to nije značajan problem, ali da će uliv virusa u ove ustanove biti sve veći.

- Sistem je napravljen da škole ne moraju da se isključuju. Pitanje organizacione vrste je koliko nastavnika ne može da radi, to je za svaku školu pojedinačno. To je ogroman posao praćenja, prate se i kontakti, sada će da se uključi i komunalna milicija. Moje mišljenje je i da je to bitno da se oslobode epidemiolozi tog dela praćenja - rekao je on.

Kada je reč o zatvaranju granica, doktor je kazao da se ponašamo u skladu sa situacijom u svetu i da nema velikih promena.

- Imamo veći problem da obuzdamo širenje kod nas, nego sa importom. Ko dolazi, mora da se javi nadzornom sistemu i oni prolaze kroz kovid ambulante - kazao je dr Kon.

Antrfile:

Svaki četvrti testirani zaražen

U Srbiji je u poslednja 24 sata na virus korona testirano 17.645 građana, od kojih je 4.994 pozitivno. To znači da je više nego svaki četvrti testirani zaražen. Nažalost, preminulo je 24 obolelih. Na respiratorima u bolnicama širom Srbije trenutno se nalazi 179 pacijenta.

Zabeleženo je čak 2.084 zaraženih u Beogradu, što je 42 odsto od ukupnog broja potvrđenih slučajeva.

Brojke

 Zaraženo: 4.994

Preminulo: 24

Hospitalizovano: 4.963

Na respiratoru: 179

Testirano: 17.645

Ukupno obolelo: 92.375

Ukupno preminulo: 1.054

Ukupno testirano: 1,536,960

Procenat smrtnosti: 1,14%

Zlatibor Lončar

Za noć 5.600 pregleda u Beogradu

- BEOGRAD JE oborio neslavan rekord, zabeležili smo skoro 5.600 pregleda u poslednja 24 sata - rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

On je rekao da se bolnice popunjavaju pacijentima i da se očekuje da mere počnu da daju rezultate.

- Raste broj pregleda u celoj zemlji, kao i broj onih koji ostaju na lečenju. Brojevi će rasti i u narednim danima, nadamo se da će mere dati rezultat za deset dana - dodao je Lončar.

Lončar je dodao da se proširuju kapaciteti, te da se sada popunjavaju Selters i Banja Koviljača, u koje će preći jedan broj pacijenata iz “Arene”, lakši slučajevi koji ne zahtevaju kiseonik, ali još uvek nisu negativni.

- U Nišu idemo na otvaranje vojne bolnice, a sledeća bi bila Opšta bolnica u Leskovcu. Imamo mesta u Čairu i Kragujevcu, to su nam rezerve, gde imamo kapacitet, osoblje i lekove - rekao je Lončar.

Ministar je dodao i da se strogo vodi računa i o non-kovid pacijentima, o kardiovaskularnim bolesnicima, onkološkim pacijentima... Ono što sve veoma zabrinjava je sve veći broj medicinskih radnika koji su zaraženi virusom korona.

- Na kovid 19 je pozitivno 1.100 zdravstvenih radnika, od kojih se 52 nalazi na bolničkom lečenju - rekao je ministar zdravlja.

Autor: NN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti