O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SVAKI PETI ZARAŽEN DELTA SOJEM KOJI JE MNOGO OPASNIJI
26. Januar 2022. godine
Blic
Lekari upozoravaju da i dalje mnogi koji dobiju koronu završavaju u bolnici

Prema podacima Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu u decembru je dominirao delta soj. Nakon Nove godine je bilo 80 procenata delte, 20 procenata omikrona, a sredinom januara se obrnula situacija - 80 procenata je omikron, a 20 procenata delta - navela je dr Snežana Jovanović, rukovodilac laboratorije “Vatreno oko” za RTS i dodala “da ne treba zaboraviti da delta ponekad daje i teže kliničke slike”.

Oni sa težom slikom su zaraženi deltom Potvrda ovoga stiže sa terena, iz kovid bolnice u Batajnici.

Klinička slika kod omikron soja je veoma blaga i najčešće se infekcija zadržava u gornjim disajnim putevima, tako da su veoma retke infekcije pluća. Međutim, i dalje je veoma prisutan delta soj virusa, što se indirektno može utvrditi na osnovu težine kliničkih slika i pneumonija kod najteže obolelih, uključujući one koji su na mehaničkoj ventilaciji.

Njihove kliničke slike se ne razlikuju od onih tokom oktobra ili decembra 2021.

godine. Smrtnost kod delta soja bolesnika na respiratoru iznosi preko 90 odsto - rekla je dr Tanja Adžić Vukićević, direktorka kovid bolnice u Batajnici.

Kako stručnjaci objašnjavaju, omikron dominira na ovim prostorima i druge infekcije ne mogu preuzeti vođstvo, što nama u ovoj situaciji odgovara.

Opasna može da bude i podvarijanta Epidemiolog dr Radmilo Petrović kaže za „Blic“ da omikron sasvim potiskuje deltu, da ona gubi polako svoju dominaciju, kako Lekari upozoravaju da i dalje mnogi koji dobiju koronu završavaju u bolnici Svaki peti zaražen delta sojem koji je mnogo opasniji zbog vakcine, tako i zbog prokužavanja.

Nadam se da neće doći ova varijanta koja se pojavila u Evropi, ova podvarijanta omikron soja. Zapravo, bilo koji soj, i delta i omikron, mogu da izazovu teške kliničke slike kod onih koji imaju pridružene bolesti i rekao bih da u bolnicama dominiraju upravo ti pacijenti. Smatram da će omikron potisnuti deltu jer ima takvu inkubaciju, on ima veći stepen zaražavanja, zato što jedan zaraženi omikronom uspeva da zarazi 10 do 12 ljudi, a kod delte zaražavanje ide do tri osobe.

Dakle, omikron je brži u tom osvajanju terena, pa će potisnuti i deltu - objašnjava dr Petrović.

Na pitanje šta nam sledi dalje, da li treba da strahujemo, epidemiolog odgovara da oni sa tri doze vakcine ne treba da strahuju.

Dok omikron vlada teritorijom i stanovništvom, on ne dozvoljava drugim sojevima da uzmu veći zamah.

Tek kada omirkon bude splasnuo, onda se mogu pojavljivati neku drugi. Tako da je sada omikron zarazio 50, pa i više od 50 odsto stanov nika. U svakom zatvorenom prostoru gde imate više od troje, četvoro ljudi, sigurno jedan od njih ima omikron - kaže dr Petrović.

Izolacija je u vreme dok je delta bila glavna trajala 14 dana, a sada je u doba omikrona prepolovljena na sedam.

To je dobra odluka. U praksi, ako je neko zaražen, on simptome dobije tokom sedam dana, i zato je skraćeno vreme jer zaražena osoba posle toga ne luči virus - dodaje epidemiolog.

Kako ističe naš sagovornik, on se nada da će krajem godine korona posustati, te da će sklopiti kompromis sa nama i postati blaža infekcija koja će se kao grip pojavljivati svake godine.

Talas će trajati dva do tri meseca, posle toga će lagano ući u završnicu, jer će omikron soj zaraziti 70 odsto stanovnika, a sigurni će biti oni koji su primili tri doze bilo koje vakcine - zaključuje dr Radmilo Petrović.

Van stroja 2.000 medicinara Korona je desetkovala i zdravstveni kadar, kako u ustanovama u kovid sistemu, tako i tamo gde se zbrinjavaju isključivo nekovid pacijenti.

U Ministarstvu zdravlja je u ponedeljak rečeno da je van stroja zbog infekcije koronom trenutno 2.000 zdravstvenih radnika, od kojih se 29 leči bolnički, a ostali su u izolaciji, odnosno na kućnom lečenju.

Antrfile:

Ne ulaze baš svi testovi u zvaničnu statistiku

Testovi iz privatnih laboratorija se ne priznaju za digitalni zeleni sertifikat, ali oni, ipak, ulaze u dnevnu statistiku koja se obelodanjuje svakog dana u 15 časova.

Ipak, to ne znači da svi testovi na korona virus koji se urade u Srbiji ulaze u statistiku.

I građani koji su testirani u privatnim laboratorijama ulaze u spisak testiranih ili pozitivnih koji se objavljuje svakodnevno.

Privatne laboratorije koje rade antigenske testove su u obavezi svakodnevno da šalju izveštaje Ministarstvu zdravlja, gradskim zavodima i Republičkom zavodu. Matičnim brojem identifikujemo pacijente, uzimamo sve podatke i čitave spiskove šaljemo. Ti pacijenti ulaze u broj i pozitivnih i ukupno testiranih - razjasnila je za RTS Mirjana Sarkić iz Udruženja privatnih laboratorija.

Ipak, postoje i testovi pomoću kojih možete da saznate da li ste zaraženi ili ne, ali koji ne ulaze u tu dnevnu statistiku.

Radi se o svim testovima koji se sve masovnije kupuju po privatnim apotekama, a zatim rade u kućnim uslovima, odnosno koji su za kućnu upotrebu.

I koji koštaju od 700 do 1.200 dinara.

Kada dete treba odvesti kod lekara

Dr Snežana Rsovac, pulmolog iz Dečije klinike u Tiršovoj, rekla je za RTS da se omikron brzo širi, ali ipak daje sliku umereno blagu, retko kada tešku kod dece i prolazi za pet do sedam dana.

Kod dece predškolskog uzrasta i odojčadi javljaju se temperatura, groznica i simptomi gornjeg respiratornog sistema, nos, ždrelo, glavobolje, konjuktivitisi. Deca koja imaju visoku febrilnost, koja odbijaju tečnost, ne mogu da dobro unose hranu, treba da odmah budu odvedena pedijatru. Starijoj deci potrebno je da se daju simptomatski lekovi, a ako posle 24 do 48 sati ne prolazi da dođu kod pedijatra - kaže dr Rsovac.
Autor: IVANA ANĐELKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti