O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
PLAŠILI SMO SE KORONE, A SAD NAS IZNENADILI MALE BOGINJE I TUBERKULOZA?!
16. Januar 2023. godine
Blic
Uzbuna u Srbiji zbog pojave bolesti na koje smo skoro zaboravili

Skoro tri godine smo proveli u borbi protiv pošasti zvane korona virus, a sada nam prete neke stare, skoro zaboravljene bolesti poput malih boginja i tuberkuloze!

Prošle nedelje, praktično istog dana, obelodanjeno je da je sedam osoba, uglavnom dece, obolelo od malih boginja, što su prvi slučajevi od 2021. godine, a zatim i da je devetoro učenika iz Novog Pazara na lečenju zbog tuberkuloze.

Kada su male boginje ili morbili u pitanju, epidemija je prijavljena na teritoriji Smedereva, a Institut “Batut” pooštrio je mere nadzora u celoj zemlji. Lekari apeluju na roditelje da vakcinišu decu i nadaju se da se neće dogoditi scenario od pre pet godina, kada smo imali više od 5.000 zaraženih i 15 umrlih od morbila.

Od kojih su petoro bila deca mlađa od pet godina.

JEDAN OBOLELI MOŽE ZARAZITI 18 OSOBA Prema dostupnim podacima poslednji put zaražavanje malim boginjama u našoj zemlji zabeleženo je 2021. i to u Nišavskom okrugu, kada je obuhvat vakcinacije iznosio nešto više od 74 odsto, a da bismo bili zaštićeni neophodno je minimum 95 odsto. Stanje je alarmantno, tvrde stručnjaci, jer se poslednjih godina beleži kontinuirani pad vakcinacije MMR vakcinom.

- Imamo informaciju da je kod šestoro dece i jedne odrasle osobe potvrđeno zaražavanje malim boginjama, ali mislim da to nije konačan broj. Imamo još uzoraka na “Torlaku” koji se ispituju - rekao je dr Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja i dodao “da je siguran da će biti još potvrđenih slučajeva oboljenja”.

Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Ana Banko rekla je za RTS da će u Srbiji sigurno biti zabeležen veći broj slučajeva, pošto je broj imunizovanih mali, a da su najugroženija deca do pete godine starosti.

- Male boginje su jedna od najzaraznijih infektivnih bolesti koju smo često poredili kao maksimum koji možemo izvlačiti kao primer u infektivnosti.

To znači da osoba zaražena malim boginjama tu infektivnu bolest može preneti na čak 12 do 18 lica u svojoj sredini - navela je profesorka Banko.

MORBILI POSEBNO OPASNI ZA DECU Ova bolest, za razliku od drugih u dečjem uzrastu, ima višu stopu komplikacija i smrtnih ishoda.

- Obuhvat vakcinacijom posle 2017. godine, a naročito u vreme pandemije korona virusa značajno je pao u velikom broju zemalja, pa i u Srbiji, te je epidemija koja započinje u našoj zemlji nešto što je bilo očekivano.

Komplikacije mogu da budu češće nego kod drugih bolesti u dečjem periodu.

One podrazumevaju upalu pluća, odnosno pneumoniju, zapaljenje uha, imunodeficijencije, odnosno probleme sa imunitetom koji kasnije dovode do težeg obolevanja od drugih infekcija, neurološke ispade, slepilo, konačno zapaljenje mozga.

KOMPLIKACIJE U 30 ODSTO SLUČAJEVA Srećom, trenutno su aktuelne blaže kliničke slike, povišena temperatura, kašalj, curenje nosa, konjuktivitis, opšta malaksalost.

Male boginje se prenose kapljičnim putem, kašljanjem, kijanjem ili u direktnom kontaktu sa sekretom iz nosa ili ždrela inficiranih osoba. Obolele osobe su najzaraznije dva do četiri dana pre i do četiri dana nakon izbijanja ospe, a inkubacioni period - vreme od izloženosti virusu do pojave prvih simptoma bolesti - prosečno iznosi 10 do 12 dana. Karakteristična crvena ospa se prvo javlja na licu, potom se širi ka trupu i ekstremitetima i obično traje četiri do šest dana.

Komplikacije se, kako prenosi RTS, javljaju u oko 30 odsto slučajeva i to infekcije srednjeg uha (7-9%), prolivi sa dehidratacijom (6%), zapaljenje pluća (1-6%), slepilo i postinfektivni encefalitis - zapaljenje mozga (1 u 1.000 slučajeva)... Najugroženija su nevakcinisana deca, kao i svaka druga osoba koja nema imunitet.

TIODOROVIĆ: UGROŽENA JE CELA SRBIJA Kako je nedavno izjavio za “Blic” epidemiolog prof. dr Branslav Tiodorović podaci su veoma zabrinjavajući.

- Podaci su zabrinjavajući i trebalo bi svi da razmislimo o tome. Bio sam u epidemijama, radio sam na gašenju epidemije morbila koja se svojevremeno dogodila u Preševu, kada smo imali više od 1.200 obolele dece. To je bila izuzetno teška situacija, tada je cela ekipa iz Instituta za javno zdravlje u Nišu otišla u Preševo, te smo uspeli da stišamo sve to, i posle vakcinacije zaustavljeno je. Ovi podaci alarmiraju da je sada celo područje Srbije ugroženo, čak i Vojvodina koja je bila poznata po tome da vakciniše bolje od drugih delova Srbije - rekao je prof. Tiodorović.

TUBERKULOZA NIJE ISKORENJENA Što se tiče tuberkuloze, iako su mnogi mislili da je ova bolest iskorenjena, ona je prisutna sve vreme, ali srećom u veoma malom broju slučajeva.

Zato je veoma zabrinjavajuć podatak da je devetoro dece iz Novog Pazara obolelo, a lako se može dogoditi da je ovaj broj i znatno veći. Tuberkuloza je zarazna bolest koja se najčešće manifestuje na plućima, ali može zahvatiti i druge organe, poput mozga, bubrega, creva... Prenosi se putem čestica koje bolesnik iskašljava.

- Turbekuloza je prisutna i nama nije neobično kada se pojavi slučaj, ali mi smo zemlja sa niskom incidencom, znači ne javlja se često.

Srećom većina bolesnika se izleči jer imamo dobru terapiju za tuberkulozu - objašnjava direktor Klinike za pulmologiju UKC Srbije, dr Mihailo Stjepanović za „Blic“.

LEČENJE TRAJE I PO ŠEST MESECI Simptomi su, kako kaže, kašalj, uglavnom sa iskašljavanjem, gubitak apetita i telesne težine, temperatura između 37 i 38, opšta slabost, malaksalost uz “telesno propadanje”.

Jedan od simptoma može biti i iskašljavanje krvi.

Lečenje od tuberkuloze traje šest meseci.

- Tuberkuloza je ranije bila teška za lečenje dok se nisu pojavili antituberkulotici koji su sada na raspolaganju.

Kaže se da ne postoji organ koji tuberkuloza ne može da zahvati, dakle može da ima jedan težak oblik kao što je, recimo, tuberkuloza centralnog nervnog sistema, ali to je na svu sreću retko.

Tačno je da lečenje dugo traje, nekoliko meseci, ali pacijenti se izleče. U proseku, lečenje traje nekih šest meseci - kaže dr Stjepanović.

VAKCINA SPREČAVA TEŽE SLUČAJEVE U Novom Pazaru svi oboleli su deca.

- Infekcija u dečjem uzrastu se javlja kao posledica kontakta sa obolelom, najčešće odraslom osobom, koja kašlje i iskašljavanjem izaziva infekciju osoba u okruženju.

Praktično, deca oboljevaju, ali skoro nikada nisu prenosioci u uzrastu do 10 godina, a u adolescenciji mogu da imaju plućne forme tuberkuloze koje odgovaraju onima kod odraslih obolelih, i tada mogu biti i izvor infekcije. Vakcina BSŽ ima odličan zaštitini efekat od teških, komplikovanih formi, koje bi za najmladju populaciju mogle biti dramatične . kaže prof.dr Zorica Živković, načelnica Odeljenja tuberkuloze u beogradskoj Dečijoj bolnici za plućne bolesti i objašnjava.

Antrfile:

MMR VAKCINA U DVE DOZE

MMR vakcina protiv malih boginja je neophodna u dve doze, čim dete navrši 12 meseci života, odnosno tokom druge godine neophodno je da primi prvu dozu vakcine, dok se druga doza daje pre polaska u školu, kada dete uđe u sedmu godinu života.

PRETE NAM DVA KORONA TALASA, JEDAN IZ SAD, A DRUGI IZ KINE

Povrh svega, početak 2023. doneo nam je povećanje broja gripoznih, ali i zaraženih korona virusom.

- Trenutno nam dolaze dva talasa korone, jedan iz Amerike, koja je suštinski i dalje omikron i očekuje se da dođe u Evropu, a sa druge strane tu je i onaj iz Kine.

Procena je da u toj zemlji na dnevnom nivou oboleva preko milion ljudi, što znači da će iz Kine takođe biti znatan uticaj na dalju evoluciju virusa - rekla je dr Ana Banko za RTS.

MALIH BOGINJA

 povišena temperatura

 opšta malaksalost

 crvene i vodnjikave oči

 curenje iz nosa

 kašalj

 ospe po telu

SIMPTOMI TUBERKULOZE

 kašalj, uglavnom sa iskašljavanjem

 gubitak apetita i telesne težine

 temperatura između 37 i 38

 opšta slabost, malaksalost

 iskašljavanje krvi
Autor: IVANA ANĐELKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti