O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
VAKCINACIJA PROTIV KORONE DO SADA NAJVEĆI IZAZOV 21. VEKA
18. Novembar 2020. godine
Politika
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će država dati sve od sebe da do kraja godine nabavi od 500.000 do milion vakcina protiv korone.

On je naglasio da je to pitanje sata i dana i da time žele da smanje pritisak na bolnice i obezbede zdravstvene radnike. „Nebitno je odakle je vakcina, samo da ih naše vlasti dozvole", istakao je Vučić.

Cilj države je da naši građani dobiju što pre efikasnu i bezbed

nu vakcinu, bez obzira na to iz koje zemlje dolazi, ali stručnjaci napominju da već sada nadležni moraju da naprave plan kako će se sprovoditi vakcinacija i gde će se tačno vakcina čuvati, budući da će za njenu distribuciju biti neophodni specijalni uslovi.

Farmaceutska kompanija „Fajzer", od koje je Srbija već naručila 1,8 miliona cepiva, najavila je da pokreće pilotprogram distribucije eksperimentalne vakcine protiv kovida 19 u četiri američke savezne države, nastojeći da pronađe rešenje za efikasnu masovnu distribuciju vakcine koja će morati da se skladišti u posebnim rashladnim uređajima na ultraniskim temperaturama. Vakcinacija protiv korone najveći izazov 21. veka

Sa prve strane

Ova vakcina moraće da se transportuje i čuva na minus 70 stepeni Celzijusove skale, a, kako prenosi Tanjug, ovo će biti model drugim američkim saveznim državama i inostranim vladama koje se pripremaju da primene efikasan program vakcinacije protiv kovida 19.

Kako za „Politiku" ističe dr Dragoslav Popović, konsultant Unicefa za imunizaciju, neophodno je svaki korak osmisliti i odrediti ljude koji će biti za to nadležni, poput SAD koja je za posao distribucije vakcina protiv kovida 19 postavila generala, načelnika američke vojske za logistiku.

- To nije posao za doktore. To je posao za profesionalce poput vojnika. Sve mora da bude besprekorno urađeno i tu nema prava na grešku. LJudi sada povezuju vakcinaciju u vreme variole vere sa ovom koja nam predstoji. Ali to nije isto, ovo je drugačiji tip vakcinacije koji je komplikovanije organizovati. Vakcinacija protiv korone je najveći izazov poslednjih decenija, ne samo za Srbiju, već za čitav svet - istakao je dr Popović.

Naš sagovornik kaže da bi bila idealna situacija kada bi 70 odsto populacije bilo „pokriveno" vakcinom, odnosno kada bi se u Srbiji vakcinisalo više od pet miliona ljudi.

- Budući da će verovatno biti potrebne dve doze vakcine po osobi, to znači da bi Srbija trebalo da nabavi oko 10 miliona doza koje treba iskoristiti u vrlo kratkom periodu. Distribucija i logistika oko njenog davanja biće komplikovana jer se različite vakcine čuvaju na različitim temperaturama. „Fajzerova" vakcina mora da se čuva u ultrahladnom lancu koji Srbija nema i to mora da se obezbedi na vreme. Najverovatnije je da ćemo dobiti nekoliko vakcina različitih proizvođača, ali treba znati da ako je neko dobio jednu dozu cepiva određene kompanije - mora da dobije i drugu od te farmaceutske kuće. Sama organizacija vakcinacije mora da bude na visokom nivou jer moraju da se zaštite i oni koji primaju, i oni koji je daju - napominje dr Popović.

Neophodno će biti vođenje baze podataka i prijavljivanje neželjenih efekata, napominje naš sagovornik, ali i jaka kampanja komunikacije sa stanovništvom kako bi shvatili koje su koristi od vakcinacije, a ne da se dogodi da ona stigne i da dođe do otpora stanovništva.

- Sada je vreme i da se obezbedi dovoljno špriceva i igala, jer nije malo ako treba poručiti recimo deset miliona tog potrošnog materijala. A onda, sav taj iskorišćeni materijal treba na ispravan način prikupiti, odložiti i transportovati na uništavanje po zakonu. Vakcinaciju treba sprovesti u što kraćem vremenskom periodu - smatra dr Popović.

Epidemiolog profesor dr Zoran Radovanović za naš list ističe da će u početku verovatno biti vakcinisani zdravstveni radnici (posebno oni koji rade u urgentnim službama, jedinicama intenzivne nege i kovid ambulantama), delovi vojske i policije. Kad je reč o masovnoj vakcinaciji građana, naš sagovornik navodi da ne veruje da bi to moglo da se dogodi pre kraja leta.

To je moja gruba procena, ali mislim da je realna. Ako u prvim tranšama budu nabavljene veće količine, onda bi i najstariji građani mogli da uđu u prioritetnu grupu. Što se tiče specifičnih uslova za čuvanje vakcina na niskim temperaturama, mislim da mi to ispunjavamo samo u Institutu „Torlak" i nekoliko laboratorija. Ali, sada bi bilo nužno popisati te kapacitete kako bi se znalo šta možemo od toga da koristimo. Jer imaju oni neke važne supstrate koji moraju tamo da se čuvaju i pitanje

je da li bi bilo mesta i za vakcine. Kada se vakcina izvadi iz takvog sistema (tečnog azota), onda ona može da se stavi u ručni frižider i da se brzo transportuje do zdravstvene ustanove i da se relativno brzo da građanima navodi dr Radovanović.

On napominje da je, ako se ne ispoštuje takozvani hladni lanac čuvanja vakcina, sama vakcinacija uzaludna. Zato bi stručna komisija Ministarstva zdravlja, po njegovom mišljenju, već sada na tome morala da radi. S druge strane, u Ministarstvu zdravlja za „Politiku" tvrde da su u svakodnevnom kontaktu sa proizvođačima vakcina, da prate sve njihove preporuke i da će ispoštovati sve zahteve u odnosu na transport, čuvanje cepiva i vakcinisanje građana.

A ne treba smetnuti sa uma i dopremanje cepiva u zemlju. Da bi se vakcine dostavile u sve države, biće potrebno 8.000 „boinga 747", saopšteno je iz Međunarodne asocijacije aviotransporta (IATA), koja već sada zajedno sa aviokompanijama, aerodromima i nacionalnim zdravstvenim organizacijama pravi plan za njen transport. Plan distribucije predviđa jednu dozu za jednu osobu.

„Sigurna isporuka vakcina protiv kovida 19 biće misija veka za globalnu industriju vazdušnog saobraćaja", rekao je izvršni direktor IATA Alekandre de Juniak, prenosi Tanjug.

Iako je transport robe novi fokus avioindustrije, dostava vakcina je očigledno jedan od najkompleksnijih zadataka.

Antrfile:

Rusija planira proizvodnju „suvih" cepiva

Rusija planira da do proleća proizvede zamrznute liofilizovane (suve) vakcine „sputnjik pet" i tako otkloni problem sa transportom na ultraniskim temperaturama, saopštili su ruski zvaničnici. Farmaceutske kompanije širom sveta nastoje da se izbore sa logističkim problemom komplikovanog transporta antikovid vakcina u posebnim komorama, na ultraniskim temperaturama, preneo je Rojters. Proces liofilizacije podrazumeva da se vakcina koja je u tečnom stanju pretvara u suvu, belu supstancu koja se potom skladišti na temperaturi od dva do osam stepeni Celzijusa, a neposredno pre vakcinacije razredi.

Problemi sa imunizacijom najmlađih

Rutinska vakcinacija dece mora da se nastavi i da ide uporedo sa onom protiv korone, ističe dr Dragoslav Popović, i opominje da je opala imunizacija najmlađih protiv određenih bolesti, zbog čega ponovo može da dođe do epidemije malih boginja. - U prvih šest meseci došlo je do pada vakcinisane dece po vakcinaciji za 10 do 15 odsto. Kada je bilo vanredno stanje, deca su manje vakcinisana. Posle se

to nadoknadilo jer su im bile neophodne potvrde o vakcinaciji zbog upisa u škole i vrtiće. U drugom delu godine je ponovo usledio pad vakcinisanih i vrlo lako se može dogoditi da godinu završimo sa značajno manjim brojem vakcinisane dece. Najviše smo zabrinuti zbog malog broja datih MMR vakcina. Ali, ceo svet je u sličnoj situaciji - dodao je dr Popović.
Autor: DANIJELA DAVIDOV KESAR
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti