O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
PRETNJE LISTU DANAS NAJOZBILJNIJE U SRBIJI
20. Septembar 2022. godine
Danas
U prvoj polovini godine u Evropi bilo 311 kršenja slobode medija

n Najzastupljenije psihičko nasilje, a uznemiravanje putem interneta i na radnom mestu sve učestalije

n Nakon objava jednog od citata Mahatme Gandija našem listu danima su stizale pretnje smrću, klanjem i silovanjem

Beograd // U izveštaju platforme „Sloboda medija brz odgovor“, (MFRR) koji su sačinili Evropska federacija novinara (EFJ), Međunarodni institut za štampu (IPI) i Evropski centar za slobodu medija (ECPMF), zabeleženo je 311 kršenja slobode medija u prvoj polovini godine u Evropi. Prema ovom istraživanju, u Srbiji je bilo 19 upozoravajućih informacija o napadima na novinare i medijske kuće.

Od svih vidova napada, kako piše u izveštaju, u Srbiji je najzastupljenije psihičko nasilje, dok je uznemiravanje putem interneta i na radnom mestu sve učestalije. Kao vid uznemiravanja na radnom mestu izdvojene su dve lažne dojave o bombi u kancelarijama Adria Medija Grupe, kao i razbijanje prozora na zgradi u Šapcu u kojoj su Glas Podrinja i dopisništvo RTS-a. U izveštaju je navedeno i zaziđivanje prostorija OK radija, kao i lepljenje plakata sa likom Verana Matića i natpisom „Veran Matić - samozvani građevinski inspektor ruši objekte po Vranju“. Pretnje koje je dobila redakcija Danasa nakon objave sa spornim prevodom citata Mahatme Gandija ocenjene su kao najozbiljnije.

Verbalni napadi prednjače i u ostalim zemljama Evrope. U izveštaju se ističe i postojanje višestrukih oblika pritisaka. Pritisci i kršenja slobode medija uočeni su u ukupno 29 zemalja Evrope.

Kada je reč o pretnjama listu Danas, upućenih u drugoj polovini aprila, da podsetimo, nakon objave jednog od citata Mahatme Gandija u štampanom izdanju i na Instagram stranici lista i portala Danas, na mejl adresu, ali i društvene mreže Danasa danima su stizale , u najmanje ruku uznemirujuće, pretnje smrću, klanjem, silovanjem...

Citat indijskog mislioca, poznatog po uzdizanju istine i mira kao najviših civilizacijskih vrednosti isprovocirao je izgleda upravo onaj deo našeg društva koji živi po dijametralno suprotnim načelima, a svoje mišljenje i frustracije leči tamo gde je to jednostavno i besplatno - na internetu. Pored toga, Danas se našao na meti onih koji izgleda misle da Gandi ugrožava pravoslavlje, a zbog njega smo nazvani i „ustašama“. Pomenutu salvu, podsetimo, izazvala je objava prevoda citata Mahatme Gandija - „Istina, ne bog“ na Veliki petak po julijanskom kalendaru.

Antrfile:

Autor: D. D.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti