O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
KURTI MORA DA RAZGOVARA SA SRBIMA
8. Oktobar 2019. godine
Politika
Iako se Albin Kurti nakon prvih preliminarnih rezultata, građanima preksinoć obratio kao novi premijer Kosova, juče ipak nije bilo izvesno da li će zaista opozicioni Pokret samoopredeljenje kao pobednik izbora biti okosnica nove vlade. Još nema ni jasnog odgovora na pitanje da li će Srpska lista, koja je osvojila svih deset mesta u kosovskom parlamentu, postati deo nove kosovske vlade. Kako je juče za „Politiku" rekao Igor Simić, nosilac Srpske liste, odgovarajući na pitanje da li bi eventualno ušli u Kurtijevu vladu, još se čekaju konačni rezultati izbora, a „odluka o tome šta i kako dalje doneće se u skladu sa interesima naroda i uz blisku koordinaciju i konsultacije sa Vladom Srbije i predsednikom Aleksandrom Vučićem".

Odgovarajući na isto pitanje, predsednik Srpske liste Goran Rakić je na konferenciji za novinare rekao da je narod pokazao da veruje svojoj državi Srbiji.

„Nažalost, ne možemo da biramo one koji sede sa suprotne strane stola, njih biraju neki drugi. Naši poslanici će da se bore za mir, bezbednost i bolju budućnost srpskog naroda", poručio je Rakić. POSLE PARLAMENTARNIH IZBORA NA KOSOVU I METOHIJI

Kurti mora da razgovara sa Srbima

Sa prve strane

Purtiju za većinu nisu neophodni srpski poslanici, ali je on ili ko god drugi ko formira vladu obavezan da jedno minisgarsko mesto ponudi kandidatu sa Srpske liste. Direktor vladine Kancelarije za KiM Marko Đurić kaže da će Priština morati da kuca na vrata Srpske liste, ako želi da ima legitimno formirane institucije. „Sa ovim rezultatom od deset nula, deset srpskih poslanika, svako ko hoće na legitiman način da formira pokrajinske institucije mora da presgane sa terorom nad Srbima, sa gaženjem, ugnjetavanjem, mora da na ozbiljan način prisgupi i razgovorima sa. Beogradom. Bez Srba, bez Beograda, bez ujedinjenog našeg naroda, nema legitimnih institucija u Prištini", ocenio je Đurić za RTS.

Predsednik Aleksandar Vučić odgovorio je juče i na napise u hrvatskim medijima da posle izbora jedino on može da „trlja ruke" jer je Srpska lista, koju ,Jutarnji list" naziva „Vučićevim Srbima", „počistila" konkurenciju koja se ogleda u Radi Trajković i Nenadu Rašiću. Vučić je poručio da bi to radio samo ukoliko bi bilo postignuto kompromisno rešenje sa Albancima, koje je, kako je naglasio, još daleko., Ja ruke obično držim ovako (spojeni prsti dve ruke), retko ste me videli da trljam ruke", rekao je Vučić kroz osmeh, odgovarajući na pitanje tokom konferencije za novinare sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom.

Kako je naveo, Srbi su dobili potreban legitimitet za pregovarački proces i sada se čeka formiranje vlade u Prištini sa predstavnicima koje su izabrali Albanci. „Mi ćemo da razgovaramo i pregovaramo, nemamo problem sa tim, želimo da postignemo dogovor u budućnosti", rekao je Vučić uz opasku da je siguran da to neće biti lako, ali da će sa svojim timom da čini sve što može da dođe do kompromisnog rešenja.

A lider Samoopredeljenja je odmah pošto je postalo jasno da su osvojili najveći broj glasova naglasio da će razgovarati sa drugoplasiranim Demokratskim savezom Kosova Ise Mustafe. Kurti bi inače u postizbornoj kombinatorici, s obzirom da sam neće moći da formira vladu, morao da pristane na neke od uslova koji će mu servirati DSK. Pod znakom pitanja je da li će se lako odreći mesta premijera, s obzirom na to da se kao kandidat za šefa vlade i kandidovao na ovim izborima, ali je i pitanje da li će Mustafa da se odrekne Vjose Osmani, koja bi, ukoliko bude izabrana, bila prva žena premijer u privremenim kosovskim institucijama.

Da bi imao većinu, Kurti mora da obezbedi natpolovičnu većinu u parlamentu, što je 61 glas. Ukoliko, kako je i najavljivao uđe u koalicioni savez sa Mustafom, najverovatnije će ići na podršku manjinskih zajednica - Bošnjaka, Roma, Egipćana (koji imaju deset mesta), s tim što bi zaobišao Srpsku listu, što je već i isticao. Politički analitičar Dušan Janjić smatra da nije sigurno da će Samoopredeljenje formirati vladu jer ta stranka, kako kaže, nema širok i jak koalicioni kapacitet. On, prenosi Tanjut, ne isključuje mogućnost da glavni politički činilac bude DSK, čiji je kandidat za premijera Vjosa Osmani.

Moguće formiranje vlade Samoopredeljenja i DSK nije potpuno iznenađenje. Naime, šef srpske diplomatije Ivica Dačić kaže da mu je nedavno američki izaslanik za zapadni Balkan Metju Palmer rekao da SAD očekuju da će upravo Kurti i Mustafa napraviti koaliciju. „Ništa nije slučajno. I Amerikanci sami kažu da je to sada jedan složeniji zahvat imajući u vidu da se prvi put suočavaju sa Samoopredeljenjem, odnosno sa strankom koja se zalaže za

veliku Albaniju", rekao je Dačić dodajući da bi ipak trebalo sačekati nove izjave Kurtija i Mustafe, jer, naglašava, Jedna je stvar šta neko govori kada je u opoziciji, a šta govori kada dođe na vlast".

„Mi ne možemo da utičemo na to koga će kosovski Albanci da biraju, mi moramo da sarađujemo sa svima bez obzira na to da li se nekome ta partija sviđa ili ne. U svakom slučaju, očekujemo da se nastavi dijalog, da se ukinu takse i da se time stvore uslovi za traženje kompromisnog rešenja", podvukao je Dačić, prenosi Tanjug. Na pitanje da prokomentariše to što Kurti u svom programu ima i traženje ratne odštete, on kaže da to nije novi detalj, da su o tome albanski političari govorili i ranije, ali ističe i da sve ekstremne zahteve treba ostaviti po strani. „Treba sesti za sto s postojećim predlozima. Imali smo dokumenta koja smo potaisali, na kraju krajeva, za nas je neprihvatljivo bilo kakvo širenje svega toga. Koliko sam shvatio, i međunarodna zajednica želi da se dođe do kompromisa, a ne do daljeg zaoštravanja odnosa. Na njima je da ih disciplinuju", rekao je Dačić.

EU je pozvala juče na što brže formiranje vlasti u Prištini i nastavak dijaloga sa Beogradom. „Potrebno će biti još neko vreme za finalne rezultate, ali vlada se mora formirati čim se završe procedure. Pred Kosovom je važan posao. Nova vlada moraće da se angažuje na napretku u reformama, ekonomskom i socijalnom razvoju, vladavini prava i nastavku dijaloga sa Beogradom kome posreduje EU", navela je portaarolka Maja Kocijančič ocenivši da će to doneti napredak narodu na Kosovu i celom regionu.

Antrfile:

Borel dolazi, želi dijalog

A kandidat koji bi trebalo da zameni Mogerinijevu na mestu visokog predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost, Žozep Borel, rekao je juče da će njegovo prvo putovanje u ovoj ulozi biti upravo u Prištinu. Tokom saslušanja pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta, Borel je izjavio da je status kvo neodrživ i da će EU dijalog Beograda i Prištine „više razmotriti" nego ranije. Takođe je naglasio da Kosovo treba da ukine takse i da „Srbija mora iskrenije da se uključi u dijalog".

„NJujork tajms": pobedila nova generacija političara

List „NJujork tajms" navodi da su, otkako je pre dve decenije završen rat sa Srbijom, kosovske dominantne političke ličnosti do sada bili ljudi koji su se istakli kao borci i zadržali vlast, iako nisu uspeli da osiguraju trajni mir i ovladaju ekonomijom u raspadu. „Međutim, na parlamentarnim izborima u nedelju, nova generacija političara ponudila im je prvi put ozbiljan izazov", piše „NJujork tajms", prenosi Tanjug. Nemački nedeljnik „Cajt" ukazuje da su se pobednice izbora, dve najveće opozicione stranke - Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova pokazale otvorene za koaliciju, čime je omogućena promena vlasti. Dve stranke imaju velike ideološke razlike - DSK je liberalnokonzervativna, a Samoopredeljenje levičarskonacionalistička, dodaje list. „Cajt" podseća da su sae vlade Ramuša Haradinaja proistekle iz „ratne koalicije", a formiranje vlade biće otežano zbog izbornog zakona, jer 100 mesta od ukupno 120 poslanika se dodel>uje po proporcionalnom sistemu, a 20 je predviđeno za različite manjine, među kojima su Srbi sa deset mesta.

Srpska lista pobedila u deset opština

Prema preliminarnim rezultatima Centralne izborne komisije (CIK) u Prištini, a na osnovu 97,80 odsto prebrojenih glasova, Pokret samoopredeljenje, Aljbina Kurtija, dobilo je na nedeljnim vanrednim parlamentarnim izborima podršku od 25,59 odsto birača, dokje na drugom mestu Demokratski savez Kosova Ise Mustafe, za čiju se političku opciju opredelilo 24,87 odsto biračkog tela. Na trećoj poziciji je Demokratska partija Kosova, Kadrija Veselija, sa 21,06 odsto glasova, dok je koalicija koju je vodio Ramuš Haradinaj, premijer u ostavci privremene kosovske vlade, nenadano pala na peto mesto. On je sa svojom Alijansom za budućnost Kosova (AZBK) i Socijaldemokratskom partijom (SDP) Špenda Ahmetija, jedva izborio 11,53 procenta, dok, po sadašnjim rezultatima, koalicija objedinjena oko Nisme, Fatmira LJimaja i Alijanse za novo Kosovo (AZNK), Bedžeta Pacolija nije uspela da pređe cenzus. Kada su u pitanju srpski politički subjekti, Srpska lista je odnela ubedljivu pobedu u svih deset opština sa srpskom većinom, a za ovu opciju glasalo je 52.529 građana sa pravom glasa, odnosno 6,71 odsto građana, štojoj je omogućilo da osvoji svih deset poslaničkih mesta u skupštini koja broji 120 mesta. Ostala tri srpska politička subjekta, koja su važila za opozicione Srpskoj listi, nisu uspela da se izbore za poverenje glasačkog tela, pa je tako Samostalna liberalna stranka (SLS) Slobodana Petrovića dobila 0,24 odsto glasova, Pokret kosovskih Srba (PKS) Aleksandra Jablanovića je osvojio 0,10 odsto, dok je koalicija „Sloboda" koju je vodio Slobodan Rašić, zadobila poverenje tek 0,09 odsto glasova birača.

Kurti: U vladi mora biti jedan ministar iz srpske zajednice, ali ne iz Srpske liste

Lider pokreta Samoopredeljenje Aljbin Kurti izjavio je da u kosovskoj vladi mora biti bar jedan ministar iz srpske zajednice, ali da on ne mora da bude iz Srpske liste, prenosi Tanjug. „Naš ustav kaže da mora da bude bar jedan ministar iz srpske zajednice u našoj vladi, ali ne kaže da mora da bude iz Srpske liste. Znači mi ćemo da fokusiramo naše prioritete prema manjinama kao zajednicama, a ne kao strankama", rekao je Kurti. Kada se radi o dijalogu sa Beogradom, Kurti je rekao da bi odmah nakon formiranja vlade trebalo započeti razgovore sa Briselom, odnosno sa novim visokim predstavnikom za spoljnu politiku i bezbednost. „Znači treba nam dijalog o dijalogu. Treba da dijalog pripremimo dobro, jer ne možemo da imamo opet neuspeh u ovom dijalogu, jer će koštati puno. Takođe razmatraćemo ta 33 dogovora koja smo imali od 20112017. godine, šta je ispunjeno i šta nije i kakvi su uticaji na život ljudi na Kosovu", rekao je Kurti. Prema njegovim rečima, taksa od 100 odsto nije politika njegove partije, već se on zalaže za pun reciprocitet u svim oblastima. Kako je rekao, procedura izbora nove vlade oduzeće dosta vremena, jer proglašavanje rezultata zvaničnim nije moguće dok se ne prebroje svi glasovi koji su poslati poštom.
Autor: JELENA CEROVINA - BILJANA RADOMIROVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti