O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
NAJTEŽA MERA JE DA NEMA GRLJENJA
26. Avgust 2020. godine
Dnevnik
GERONTOLOŠKI CENTRI OTVORENI ZA POSETE

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja nedavno je donelo odluku i instrukcije po kojima gerontološki centri u Srbiji, kako državni tako i privatni, mogu da organizuju posete svojim korisnicima. Preventivne mere, kako bi se sprečilo širenje koronavirusa, naročito među onima koji su u nekim od domskih smeštaja, podrazumeva nošenje maski, vizira, rukavica i, ono što svima najteže pada, zabranjen je fizički kontakt. Ipak, nakon višemesečne zabrane poseta i viđanja sa srodnicima, najosetljivijoj populaciji koja je u sistemu socijalne zaštite, popuštanje mera je od i te kako velikog značaja.

- U zavisnosti od zdravstvenog stanja naših korisnika, koja procenjuju naši lekari, biće im omogućeno da ih izvedemo napolje kako bi se videli sa svojim srodnicima - pojašnjava važeće mere u Gerontološkom centru „Novi Sad” direktorka te ustanove Slavica Škrbić. - Naročito kad su u pitanju nepokretni korisnici, moramo videti da li će moći da sede u kolicima, a da se ne pogorša njihovo zdravstveno stanje.

Posete će moći da se održavaju isključivo napolju, kada je temperatura viša od 18 stepeni i nema kiše i vetra, a svaki korisnik će moći da ima dve posete nedeljno u trajanju do 15 minuta između 10 i 18 časova. Oni koji žele da obiđu svoje starije članove porodice, moraće da zakažu termin i na susret dođu sa maskom, vizirom i rukavicama.

- Naši zaposleni, koji spuste korisnika do srodnika, prisustvovaće poseti kako bi pratili zdravstveno stanje korisnika i da li se sve odvija po propisu - dodaje Škrbić i kaže da će u domu na Novom naselju tokom poseta prisustvovati i jedan zdravstveni radnik, budući da su tamo smešteni zdravstveno najugroženiji korisnici.

Od marta, kada su posete u gerontološkim centrima zabranjene, korisnici uglavnom dobro podnose novonastalu situaciju, predviđene mere i zabrane. Za to vreme, omogućena im je i onlajn video komunikacija sa srodnicima, kako bi ublažili nemogućnost standardnog kontakta. Kako su nam rekli iz Gerontološkog centra „Novi Sad”, reč je o starijoj generaciji koja je ipak navikla da podnosi i trpi razne nedaće, pa se i prema ovoj odnose vrlo odgovorno i svesno. - Do sada smo imali 13 zaraženih korisnika, a trenutno ih je 11, od kojih je sedmoro smešteno u zdravstvenu ustanovu, a četvoro je i dalje kod nas - kaže Škrbić, pojašnjavajući za njih četvoro, da su u stabilnom stanju i imaju blaže simptome, ali da je ipak važno da dobiju adekvatan zdravstveni tretman koji oni u svojoj ustanovi socijalne zaštite nisu u mogućnosti da im pruže. - Do sada smo imali i četiri zaposlena koja su bila pozitivna na koronavirus i oni se nalaze u samoizolaciji, te ne rade. Da iko može da ustanovi na koji način se virus širi, mogli bismo da ga i sprečimo. Recimo, na Limanu nismo imali nijednog zaraženog zaposlenog, a imali smo zaražene korisnike. Važno nam je da naglasimo da se striktno pridržavamo svih propisa i instrukcija koje je donelo ministarstvo, a naši radnici zaista rade u teškim uslovima, svi nose kompletnu zaštitnu opremu.

Ukupni kapacitet Gerontološkog centra „Novi Sad”, koji predviđa 868 mesta u domskom smeštaju i 60 u prihvatilištu, nije dupke pun, odnosno popunjena su 754 mesta, a na to je uticala, kako obustava prijema novih korisnika, tako i kompletna rekonstrukcija u domu na Limanu, kao i jednog dela doma u Futogu.

Antrfile:

Autor: L. RADLOVAČKI
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti