O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
PETROHEMIJA UBILA BUDŽET ZA 2016, A „GALENIKA“ ĆE ZA 2017.
13. Februar 2017. godine
Blic
DA LI ĆEMO SVI PLATITI DUG FARMACEUTSKE KUĆE PREMA „SRBIJAGASU“ I PORESKOJ UPRAVI

To će se dogoditi ukoliko se nakon propasti pregovora o ulaganju u „Galeniku“ sa britansko-ruskim konzorcijumom „Frontier Farma - Petrovaks“ obistini najava generalnog direktora ove farmaceutske kuće Nedeljka Pantića. On je, naime, u jednom intervjuu doslovce rekao: - Mora da se reši pitanje istorijskog duga. Obaveze prema državnim poveriocima iznose oko 150 miliona evra, a to su pre svega „Srbijagas“ i Poreska uprava. Država bi, po nekim informacijama, preuzela tih 150 miliona evra obaveza. U tom slučaju bi ostalo da se reši 70 miliona evra obaveza prema komercijalnim bankama.

A koliko bi ovo preuzimanje koštalo sve građane Srbije jasno je kada se uporedi sa zvaničnom informacijom Ministarstva fi nansija od pre nekoliko dana. Ministarstvo je, naime, saopštilo da je budžet Srbije na kraju prošle godine iz sufi cita prešao u defi cit od 7,9 milijardi dinara, nakon što je isplaćen dug Petrohemije prema Naftnoj industriji Srbije od 13 milijardi dinara, dakle negde oko 115 miliona evra. Kada se uzme u obzir da je pomenuti dug „Galenike“ prema „Srbijagasu“ i Poreskoj upravi veći od tog iznosa za još oko 35 miliona evra, jasno je da bi budžet za 2017.

doživeo tektonski udarac u trenutku kada država preuzme i isplati te obaveze.

Problem je, međutim, što država po pitanju „Galenike“ nema puno manevarskog prostora. Kako kažu upućeni sagovornici „Blica“, tokom proteklih meseci, dok su trajali pregovori sa potencijalnim investitorom, sve nade su polagane upravo u njihov pozitivan završetak.

Država se sada poziva na neki plan B, ali prava je istina da su svi verovali da će britansko-ruski konzorcijum uspeti da se dogovori sa bankama o delimičnom otpisu i reprogramiranju dugova, te da će samim tim ući na velika vrata u „Galeniku“.

S druge strane, jasno je da opcije stečaja ili likvidacije ne dolaze u obzir, jer bi gašenje ovako velike farmaceutske industrije, sa 1.400 zaposlenih, bilo težak udarac za svaku ekonomiju, pa i srpsku - kaže sagovornik „Blica“ koji je delom i sam bio učesnik doskorašnjih pregovora o „Galenici“.

Britansko-ruski konzorcijum, inače, bio je spreman da za 25 odsto vlasništva „Galenike“ izdvoji sedam miliona evra i da zadrži polovinu od ukupnog broja zaposlenih.

Sve je, međutim, zapelo kada su na dnevni red došli dugovi bankama.

Antrfile:

NI PRVI NI POSLEDNJI SLUČAJ

Ukoliko se država odluči da na račun svih nas preuzme dugove „Galenike“, neće to biti prvi a, nažalost, verovatno ni poslednji takav slučaj. Osim pomenute Petrohemije, država je preuzimala i dugove FAP-a, „Puteva Srbije“, „Srbijagasa“, državnih apoteka, „Resavice“, RTB „Bora“...
Autor: B. KAŠANSKI
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti