O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
PROF. DR BRANISLAV TIODOROVIĆ: SMIRIVANJE EPIDEMIJE POČETKOM DECEMBRA
17. Novembar 2020. godine
Blic
Početkom decembra očekujem smirivanje epidemije, a sve do tada čeka nas porast broja zaraženih.

Ovaj talas će trajati do 20. decembra, možda i neki dan više. Mere donete u nedelju daće rezultate za sedam do deset dana, kaže epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović.

EKIPA „BLICA“

Prema njegovim rečima, skok broja zaraženih je bio očekivan, a može se očekivati dalje povećanje sve do kraja meseca.

Tek posle toga situacija će se stabilizovati.

- Rekao sam pre 14-15 dana da ćemo imati ovaj skok i da ćemo imati više zaraženih, pa i umrlih. Ovo će trajati do 20. decembra, možda i neki dan iza, ali verujem da ćemo ući u decembar, kada će situacija biti malo stabilnija, s tim da u tom periodu ćemo imati više manjih pikova - rekao je epidemiolog dr Branislav DEJSTVO MERA Tiodorović i dodao da će klima u decembru pogodovati fluktuaciji virusa pa će zato biti i oscilacija u broju zaraženih. Mere koje su juče donesene i stupaju na snagu danas, mogle bi, kako kaže, da daju rezultate sledeće nedelje.

- Imaćemo rezultate od sedam do deset dana po primeni ovih mera - rekao je epidemiolog i član Kriznog štaba dr Branislav Tiodorović.

On je najavio da do kraja meseca ne očekujemo zaravnjenje krive, već da možemo da očekujemo čak i više zaraženih, a do zaravnjenja krive se može doći tek početkom decembra.

- Biće sigurno teško, pogotovo ako uzmemo u obzir uslove - biće hladna zima i visoka vlažnost, što sve odgovara virusu. Ipak mislim da neće biti toliko crno, možda sam ja optimista, ali se ja nadam da ćemo uz poštovanje mera i vakcinu doći do rešenja - rekao je Tiodorović.

On je upozorio da opuštanja ne sme biti, jer još nismo ni blizu vrhuncu ovog talasa epidemije.

- Kriva i dalje ide nagore, nije zaravnjena, i dalje je broj preko 3.500 pozitivnih, od tog broja najmanje 10 odsto je u bolnicama, a bolnice u Beogradu su pune. I na jugu imamo preko 600 pozitivnih, takođe 600 ljudi u bolnicama, i to u roku od 24 sata. Moramo očekivati da će cela naša populacija pretrpetri udar pandemije - kazao je on.

VAKCINA OKO NOVE GODINE Epidemiolog je dao i svoje predviđanje kada je moguće da očekujemo vakcinu protiv korone.

- Velika je potražnja za vakcinom. Za mene je realno vreme da stigne posle Nove godine, tamo u januaru ili februaru - kaže dr Tiodorović.

Upitan šta će biti sa zimskim raspustom, jer prema prekjučerašnjoj sednici vlade đaci su ponovo vraćeni u školske klupe, dr Tiodorović kaže da se o tome još ne zna ništa konkretno.

- Treba da vidimo šta ćemo sa zimskim raspustom, da li ćemo ga pomerati.

Dobra je ocena stanja u osnovnim školama, srednje škole su nam malo ispale iz toga. Videćemo tamo da li će situacija biti dobra, ako ne, onda ćemo preći na onlajn nastavu u srednjim školama - rekao je Tiodorović.

On je naglasio i da su trenutno mladi najveći prenosnici virusa, ali da sa njima treba drugačije da se razgovara i da oko njih treba više da se potrude kako bi ih edukovali o virusu korona.

- Moramo sa mladima malo drugačije da radimo, da pričamo i sa psiholozima, komunikolozima... Mi moramo da imamo drugačiji pristup prema mlađim ljudima, ne treba ni njih da plašimo, već da ih edukujemo o virusu korona - objasnio je Tiodorović.

VAŽNI I EKONOMIJA I ZDRAVLJE Na pitanje šta se dobija u ta dva sata, koliko je po jučerašnjim merama smanjeno radno vreme u lokalima, dr Tiodorović objašnjava to balansiranjem između ekonomije i zdravlja.

- Ja moram da pomenem da smo jedno vreme bili stvarno dobri i da smo bili u top tri po broju najmanje zaraženih i umrlih. I sad smo dobri, sad smo peti.

Ja mislim da smo mi mnogo naučili i nezavisno od kritika mislim da je sistem dobro reagovao i da postoji elastičnost u reakciji. Ja moram da kažem i da većina stanovništva poštuje mere, ali manjina koja veruje da je to sve teorija zavere ipak cirkuliše i može da širi virus.

To na kraju nije stvar demokratije nego civilizacije - kazao je epidemiolog.

Antrfile:

BRNABIĆ: RIGOROZNIJE MERE AKO BUDE POTREBNO

Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da su epidemiološke mere propisivane u skladu sa onim što su predlagali stručnjaci i u skladu sa potrebama privrede.

- Merama se ne može svima ugoditi i nismo se trudili to da radimo. Trudili smo se da donosimo mere koje su potrebne i da izbalansiramo između potreba zdravstvenog sistema i naše privrede i ekonomije - rekla je Brnabić za „Pink“.

Premijerka je rekla da se Vlada Srbije neće libiti da donosi rigoroznije mere, ali kad bude bilo potrebno.

RUŽIĆ: NEMA RAZLOGA ZA PRELAZAK NA ONLAJN NASTAVU

Ministar prosvete Branko Ružić naglasio je da su se škole pokazale kao najsigurnije mesto, kao i da u pojedinim okruzima virus korona i nije uopšte ušao u škole.

- Tako da nema razloga ni za paniku ni za prelazak na onlajn nastavu - poručuje Ružić i dodaje da se situacija prati.

Ružić je, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, naveo da su vaspitno-obrazovne institucije ponele ogromno breme, pre svega prosvetni radnici, kao i da je važno da obezbediti da proces sticanja znanja što duže funcioniše na ovakav način.

- Imamo blagi porast zaražanih, ali kada pogledamo i statistiku i činjenicu da u obdaništima imamo 250.000 dece, u osnovnim školama oko 530.000, u srednjim školama oko 250.000, na fakultetima 250.000. To je nekih milion i 250.000 nečije dece o kojima svi mi brinemo i ta bojazan je legitimna i opravdana, ali ne treba to politizovati i paničiti - poručuje Ružić.

Što se tiče konkretnih brojki koliko je zaraženih učenika, kaže da “Batut” ima detaljne podatke, ali da je u osnovnim školama taj procenat negde oko 0,1 odsto na nivou čitave Srbije.

- Imamo situaciju da u nekim okruzima virus korona uopšte nije ušao u škole.

Tako da nema razloga ni za paniku ni za prelazak na onlajn nastavu - ističe ministar.

Naglasio je da od početka postoji mogućnost da roditelji koji žele mogu da se opredele da njihova deca nastavu prate onlajn.

- Do sada je taj procenat u startu bio nekih četiri procenta, u septembru 2,7 odsto, sada kada je počeo blagi rast sada je 3, 3 odsto, ali to samo govori da roditelji u velikoj meri imaju poverenje u prosvetni sistem”, dodao je Ružić.

Na pitanje koja je to crvena linija kada će morati da se pređe na onlajn nastavu, Ružić kaže da postoje jasni protokoli i pravilnici koji se preduzimaju.

- Ono što je važno to je da će uvek zdravstveni deo Kriznog štaba biti vlastan da predloži te mere. Zasad tog razloga zaista nema - ističe Ružić.

Naveo je da se prati situacija i da se reaguje čim se pojave slučajevi zaraze.

Ukazao je da se i među nastavnim osobljem beleži blagi rast zaraženih i da će i taj podatak uticati na predlog novih mera.

- Ukoliko dođe do nekog velikog rasta u redovima prosvetnih radnika, biće problem organizovati sam proces sticanja znanja - rekao je Ružić.

Autor: NN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti