O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
PARTIJSKE SVLAČIONICE ZA MENJANJE DRESOVA
25. Septembar 2017. godine
Politika
Od lokalnih izbora u aprilu 2016. do 31. avgusta ove godine, stranku promenilo 285 lokalnih odbornika u 68 gradova

Od poznatijih političara jedino su Nenad Čanak, Vuk Drašković, Sulejman Ugljanin i Ivica Dačić proveli celu karijeru u samo jednoj stranci. Uz njih je i Vojislav Šešelj, koji je na čelu Srpske radikalne stranke od 1991, mada je godinu dana ranije osnovao i

Srpski slobodarski pokret, a ubrzo sa Vukom Draškovićem i Srpski pokret obnove. Preletanje iz stranke u stranku, kao nacionalni politički sport, dovedeno je do apsurda u izmišljenom liku Ljubiše Preletačevića Belog, koji je kao stvarni kandidat na predsedničkim izborima 2. aprila osvojio ubedljivu treću poziciju.

Koliko je sve uzelo maha, svedoče i podaci organizacije Crta, da je od lokalnih izbora u aprilu prošle godine do 31. avgusta ove stranku promenilo čak 285 lokalnih odbornika u 68 gradova.

Što zbog početnog navikavanja na višepartijski sistem i „traženja sebe" u različitim ideologijama i stranačkim programima, što zbog izbornog sistema i ukidanja blanko ostavki, ili usled političkih i ličnih razlaza, mnogo je onih koji su za 27 godina promenili stranački dres. Poslednji je, za sada, Boško Ničić, koji je početkom ovog meseca, sa svojim Pokretom za Krajinu prešao u Srpsku naprednu stranku. Ničić je prethodno imao pokret Živim za Krajinu, koji je ugasio pre četiri

godine, kada je ušao u Ujedinjene regione Srbije. Nekadašnji Ničićev saradnik Saša Mirković, krenuo je u suprotnom pravcu: napustio je SNS i formirao pokret Jaka Srbija.

Pretposlednja stranka upisana u registar kod Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, pod rednim brojem 117, jeste Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS), sa Žikom Gojkovićem na čelu, koji je sa grupom funkcionera u junu isključen iz Srpskog pokreta obnove. Oni su tražili da Glavni odbor SPO razmotri stanje u toj partiji i predložili da Vuk Drašković bude počasni predsednik stranke.

Dobar deo onih koji su danas na če

lu političkih pokreta prethodno su bili u strankama. Janko Veselinović je bio narodni poslanik Demokratske stranke, pa je otišao sa Borisom Tadićem u Socijaldemokratsku stranku. A onda je, razočaran i u SDS, osnovao Pokret za preokret. SDS je bio „međusprat" i za Aleksandra Senića, takođe ranijeg poslanika DSa, koji je sada u SNSu. Slavni vaterpolista Aleksandar Šapić je pak otišavši iz DSa, formirao pokret Za naš grad. Nema stranke u Srbiji koja nije

imala svoje disidente. DS su često nazivali rasadnikom novih partija i lidera. Prvi je izašao Kosta Čavoški i sa Nikolom Miloševićem 1991. osnovao Srpsku liberalnu stranku, ali najuspešnija „otoka" DSa bila je Demokratska stranka Srbije, formirana 1992. godine. NJen prvi lider bio je Vojislav Koštunica, koji je kao i Čavoški jedan od osnivača Demokratske stranke. I prvi lider DSa Dragoljub Mićunović devedesetih godina se „odmetnuo", pa jedno vreme imao svoju partiju Demokratski centar, da bi se na kraju vratio na staru adresu. Posle ubistva Zorana Đinđića, prvi veliki potres u DSu izazvao je odlazak Čedo

mira Jovanovića, koji je 2005. osnovao Liberalnodemokratsku partiju, a kasnije i Borisa Tadića, pred izbore 2014. godine. Zoran Živković, dugogodišnji đinđićev saradnik, koji je kratko vodio DS, danas je lider Nove stranke, a jedan od viđenijih funkcionera iz Tadićeve ere u DS Borko Stefanović sada vodi pokret Levica Srbije. Dušan Petrović, nekad zamenik predsednika DSa, osnovao je Zajedno za Srbiju.

Od DSSa se sredinom devedesetih otcepio Vladan Batić, koji je formi

rao Demohrišćansku stranku Srbije, a otprilike u isto vreme od SPOa se „otrgnuo" Velimir Ilić, koji je do danas na čelu Nove Srbije. U novije vreme, iz DSSa su zajedno otišli tadašnji potpredsednici Nenad Popović i Milan Stamatović i napravili Srpsku narodnu partiju, a onda se razišli. Stamatović sada vodi pokret Za zdravu Srbiju. Andreja Mladenović, sadašnji drugi čovek Beograda, sa Nebojšom Bakarecom napustio je DSS i 2015. osnovao Samostalni DSS. Iz Koštuničinog jata odleteli su i narodni poslanici Sanda Rašković Ivić (koja je bila nakratko i predsednica stranke) i Slaviša Ristić. I Nova Srbija je 2017. pretrpela udarce odlaskom visokih funkcionera Dragana Jovanovića i Dubravke Filipovski, koja je sada samostalna narodna poslanica.

Do 2008, Srpska radikalna stranka gotovo da nije znala za potrese ovog tipa, ali je te godine, posle razlaza između Tomislava Nikolića i Vojislava Šešelja, doživela masovno napuštanje članstva i prelazak u novoformiranu Srpsku naprednu stranku. Sa Nikolićem je u naprednjake prešao i sadašnji lider ove partije Aleksandar Vučić. Nešto pre njih od Šešelja je otišla i Maja Gojković i osnovala Narodnu partiju, da bi se posle nekoliko usputnih koalicija, 2012. pridružila SNSu. Suprotan je primer generala Božidara Delića, koji je iz SRSa najpre otišao u SNS, a onda se, uz suze, vratio radikalima.

Najpoznatiji jeretici Socijalističke partije Srbije su Nebojša Čović, koji je kao gradonačelnik Beograda 1997. napustio SPS. Najpre je osnovao Demokratsku alternativu, a 2003. ujedinio je sa Socijaldemokratskom partijom Žarka Koraća i Slobodana Orlića. Grupi „SPS disidenata" pripada i Branislav Ivković, a od pre godinu dana i Dijana Vukomanović. Cepale su se i manje političke organizacije. Tako je iz Dveri otišao Miroslav Parović sa grupom funkcionera i osnovao Treću Srbiju, a i nju je napustio Aleksandar Đurđev i napravio Srpsku ligu. Iz Dveri se izdvojio i Vladan Glišić i formirao Narodnu mrežu. Trenutno su Glišić i Parović, koji je osnovao Narodni slobodarski pokret, u koaliciji.

Antrfile:

Kolekcionari članskih karata

Aktuelni ministar i visoki funkcioner SNSa Goran Knežević bio je u DSu do afere sa stranačkom kasom u Zrenjaninu. Aleksandra Jerkov je iz Lige socijaldemokrata Vojvodine prešla u DS. Vlajko Senić, nekada uzdanica Vuka Draškovića, prešao je u G17 plus. Među onima sa najviše stranačkih članskih karata su Slobodan Vuksanović i Milan St. Protić. Vuksanović je potekao iz DSa, koji je napustio posle unutarstranačkih izbora 2000, bio neko vreme u Pokretu za demokratsku Srbiju generala Momčila Perišića, pa osnovao Narodnu demokratsku stranku, s kojom je 2004. prišao DSSu. Odnedavno je u SNSu. Protić trenutno nije stranački aktivan, ali je svojevremeno prešao put od DEPOSa, preko DSSa, Saveza za promene, Nove Srbije i DHSSa. Aktuelni potpredsednik DSa Branislav Lečić bio je najpre u DSu, pa je sa Čedom Jovanovićem osnovao LDP, onda je formirao pokret Moja Srbija, sa kojim se 2010. priključio DHSSu. Lečić se vratio u DS 2014. godine.

Najviše preletanja u Brusu

Od aprila 2016. do kraja prošlog meseca, najviše slučajeva odborničkog preletanja zabeleženo je u Brusu - 22, Varvarinu 14, Pančevu i Lapovu 12, Kragujevcu i Bogatiću11, Merošini i Paraćinu 10. Na portalu „Ko je na vlasti", nastalom na inicijativu udruženja Crta, navodi se da je iz opozicije u vlast prešlo 95 odbornika, u suprotnom smeru je otišlo 11, iz stranke na vlasti u drugu stranku na vlasti prešlo je 136, a iz opozicione u neku drugu opozicionu stranku otišla su 54 odbornika.
Autor: BILJANA BAKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti