O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SJEDINJENE DRŽAVE I EU TRAŽE ZAŠTITU MANASTIRA DEČANI
25. Jun 2019. godine
Blic
SRPSKA CRKVENA I KULTURNA BAŠTINA UGROŽENA NA KOSOVU I METOHIJI

Stejt department i EU posebnu pažnju posvećuju narušavanju verskih sloboda i imovine SPC na KiM. Pokušaj otimanja crkvene zemlje, gradnja puta uz manastirske zidine, ali i napadi na vernike, uvek su propraćeni oštrom kritikom diplomata.

POSLEDNJA U NIZU reakcija stigla je iz Stejt departmenta. Iako se čini da je upravo američka administracija ona koja daje zeleno svetlo kosovskim albancima, izveštaj Stejt departmenta o verskim slobodama gde je poseban deo posvećen Kosovu i Metohiji i manastiru Visoki Dečani, demantuje tvrdnje da SAD ne haju za srpsku kulturnu baštinu, čije su pojedine crkve i manastiri spomenici svetske baštine pod zaštitom Uneska.

Dečani, a o čemu svedoče i događaji, i dalje su na meti ne samo naoružanih ekstremista koji su ga godinama napadali, već i zvaničnih kosovskih institucija koje ne prestaju sa pritiscima na ovaj manastir star skoro 700 godina. Stejt department navodi da su SPC i međunarodne organizacije saopštile da se na KiM ne sprovodi zakon i ne poštuju sudske odluke: - Dečanski opštinski službenici nastavili su da odbijaju primenu odluke Ustavnog suda iz 2016. godine koja potvrđuje presudu Vrhovnog suda (Kosova) iz 2012. da opština treba da vrati manastiru Visoki Dečani više od 24 hektara zemlje.

Gradonačelnik Dečana Baškim Ramosaj nastavio je u toku godine da govori o ovoj odluci kao neprihvatljivoj.

Vladine institucije nisu ništa preduzele protiv njega i opštinskih rukovodilaca povodom izostanka sprovođenja odluke Ustavnog suda.

NATO Kosovske snage, poznate kao Kfor, nastavile su da održavaju bezbednost manastira - piše u izveštaju Stejt departmenta.

Kako se dalje navodi, dečanska opština je pokrenula planove za izgradnju puta kroz SZZ (Specijalnu zaštićenu zonu) pored manastira Visoki Dečani.

Prema pravnim mišljenjima EU i OEBS-a koja su objavljena u toku godine, kosovski zakon zabranjuje izgradnju tranzitnog puta kroz SZZ.

Kancelarija premijera je osporila ovu pravnu interpretaciju. Još 2014.

Savet za primenu i monitoring zaštićenih zona (SPM) odlučio je da bi planirani put kršio zakon. Savet je potvrdio da je put nezakonit na svom sastanku u aprilu - stoji u tekstu Stejt departmenta.

Inače, osim Stejt departmenta, aktivno dešavanja oko imovine SPC, posebno ugroženih manastira, prati Kancelarija EU na Kosovu. Ova kancelarija je među prvima, ako ne i prva, apelovala da se vladavina prava mora poštovati: - EU je zabrinuta zbog kontinuiranog odsustva primene presude Ustavnog Suda od 20. maja 2016.

godine u vezi sa zemljišnim sporom u slučaju Dečani. Odluke kosovskog najvišeg pravnog tela su konačne i moraju biti primenjene. EU poziva vlasti na svim nivoima da pokažu poštovanje vladavine zakona kao fundamentalnog demokratskog principa.

Puno sprovođenje presude treba sprovesti bez odlaganja. EU dalje osuđuje sve druge aktivnosti koje blokiraju pristup ili na drugi način ometaju život u Visokim Dečanima - navela je kancelarija EU.

U poslednje dve godine američki ambasadori u Prištini g. Delavi i g.

Kosnet su bili veoma glasni i zahtevali da se poštuje vladavina prava u slučaju Dečana. Ovi apeli su direktno ignorisani od strane kosovskog premijera Haradinaja koji ostaje čvrsto suprotstavljen ovoj odluci zajedno sa opštinskim vlastima. Šef Kancelarije EU Natalija Apostolova reagovala je pre mesec dana novim zahtevom za sprovođenje odluke ustavnog suda, ali bez rezultata. Prošlog avgusta grupa ambasadora EU sa šefovima misija akreditovanih u Prištini odlučno se suprotstavila izgradnji tranzitnog puta, to jest magistrale koja Dečane treba da poveže sa susednom opštinom Plav u Crnoj Gori i koja je planirana da prođe neposredno pored 700 godina starog spomenika Uneska.

Ipak, vlada u Prištini još nije odustala od ove ideje.

Antrfile:

NAPADI NA VERNIKE

U izveštaju Stejt departmenta je konstatovano i da je zabeleženo više napada na pravoslavne vernike Srbe, kao i da je nekoliko puta sprečeno bogosluženje u Đakovici i Istoku, a da su u oktobru kosovski Albanci kamenovali dva autobusa sa vernicima Srbima u blizini Istoka. Kosovska policija je uhapsila pet Albanaca zbog tog incidenta, ali su oni kasnije pušteni bez objašnjenja, zaključuje se u izveštaju Stejt departmenta.
Autor: Ž. JEVTIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti