O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
MOŽE LI TADIĆ DA BUDE „NOVO LICE" OPOZICIJE
12. Septembar 2020. godine
Politika
Da li je moguće da lideri opozicije pronađu čudotvornu formulu koja bi srušila vlast i dovela upravo njih na tron? Da li bi to, eventualno, mogli postići delujući zajednički ili je bolje da nastupaju u dvetri kolone? Iako su parlamentarni izbori nedavno završeni, oni koji su ih bojkotovali već su počeli s pravljenjem planova za nastup na nekim budućim izborima. Tako je lider SDSa Boris Tadić pozvao opozicione lidere na dogovor o jasnoj strategiji dalje borbe protiv vlasti. Cilj je, kako navodi, pronaći najefikasniji način za pobedu nad režimom. Ovaj put uzeće u obzir i neuspehe svih opozicionih strategija i inicijativa nakon 2012. godine.

Nebojša Krstić, marketinški stručnjak, smatra da vanparlamentarnim strankama koje sebe zovu „pravom opozicijom" neće pomoći ni kožne čakšire, a kamoli ujedinjavanje, pogotovo ukoliko na sledeće izbore budu išli s „kompromitovanim i omraženim ličnostima na čelu".

Politikolog Jelena Vukoičić kaže za „Politiku" da bi delovanje u dvetri kolone eventualno moglo da im donese određeni boljitak, ali uz nove lidere.

Inicirajući dogovor o zajedničkoj strategiji, Tadić je istakao da je potrebno ne samo organizovati opoziciju u više kolona već redefinisati kriterijume po kojima se formiraju te kolone, kako bi se prevazišle sve prepreke koje su se pojavljivale tokom prethodnih ujedinjenja i ukrupnjavanja opozicije. „Opoziciona saradnja bi trebalo da se zasniva na međusobnoj saradnji ne samo ideološki već i taktički i organizaciono kompaktnih kolona ili koalicija, a ne na prostom ujedinjenju", naveo je on. Dodao je i da je strateška konsolidacija opozicije u Srbiji moguća, baš kao što je bila moguća i u Crnoj Gori pred nedavno održane izbore.

Nebojša Krstić potvrđuje da je svako okupljanje unutar opozicije moguće. „Ako je opozicija mogla da se objedini u SzS, gde su zajedno bile demokrate, fašistoidi, junaci 'Insajderovog' serijala 'Patriotska pljačka', tajkuni i slučajni prolaznici, zašto ne bi bilo moguće i bilo kakvo drugo okupljanje? Tadić očigledno računa da bi uspeh crnogorske opozicije mogao da da vetar u leđa njegovoj inicijativi", kaže Krstić za „Politiku".

Međutim, Jelena Vukoičić podseća da su u Crnoj Gori na izborima pobedili uglavnom mlađi političari koji za sobom nemaju afere, a u Srbiji opoziciju vode „istrošeni ljudi" koji su imali svojih pet minuta, a i mnogo više. „I u Srbiji bi trebalo da se pojavi neko potpuno novo lice,

neko ko nije opterećen prošlošću i pravljenjem pogrešnih političkih poteza", dodaje naša sagovornica.

Očigledno je da tokom svih ovih pregrupisavanja traje borba za šefa opozicije, a Krstić dodaje da tu titulu svi očekuju. „đilas je sebi stvorio

prostor uništenjem DSa, Jeremić distanciranjem od "đilasa, Tadić izlaskom na prošle izbore. Pogledajte i odgovor Lutovca na Tadićev poziv: 'Spremni smo da DS preuzme lidersku ulogu5, u toj novoj ujedinjenoj družini. Dakle, svako vidi sebe kao šefa opozicije", smatra naš sagovornik.

Kako bi opozicija postala relevantan faktor na političkoj sceni, smatra Vukoičićeva, pre svega moraju da se konsoliduju i osmisle jasnu platformu delovanja. Najveća greška im je bila, kako dodaje, što su svoje delovanje temeljili na kritikama i otvorenom animozitetu prema vlasti, prepunom uvreda i pretnji. „Trebalo bi da odbace tu politiku i da izađu s idejama i da se tako suprotstave vlasti. Srbiji treba opozicija, ali neki ljudi, poput Tadića, u jednom trenut

ku će morati da prihvate da je njihova politička era prošla", smatra Vukoičićeva.

Dodaje da su stranke nekadašnjeg Saveza za Srbiju same sebe srozale i da je teško da sve te partije ponovo deluju pod zajedničkim kišobranom. Ne samo zato što su ideološki različite već zato što i među liderima stranaka dolazi do sudara pojedinaca koji žele da dominiraju. „SzS je propao i ne vidim kako bi ti isti ljudi mogli bilo šta da urade promenivši ime jednog saveza u drugi. Raspadom SzSa trebalo je da bude sahranjena i ta ideja", kaže naša sagovornica. Za sve te stranke, kako kaže, bilo bi bolje da deluju odvojeno i da se eventualno udruže u nekim predizbornim ili postizbornim koalicijama, a ne da nastupaju kao veštački savezi, što odbija birače.

Antrfile:

Autor: JELENA POIADIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti