O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
NIS NAJPROFITABILNIJA KOMPANIJA
20. Oktobar 2017. godine
Dnevnik
POSLOVANjE SRPSKIH KOMPANIJA PO AGENCIJI ZA PRIVREDNE REGISTRE

Najveća kompanija u 2016. godini je „Elektroprivreda Srbije”, najprofitabilnija je NIS, kompanija s najboljim rejtingom je „Bambi” iz Požarevca, a s najvećim ukupnim gubitkom je „Srbijagas”, podaci su Agencije za privredne registre na osnovu redovnog godišnjeg izveštaja.

Ružica Stamenković iz APR-a kaže da je dobro što se javna preduzeća iz godine u godinu sve češće pojavljuju na listama uspešnosti, a sve manje na listama gubitaka.

– Kompanije s lista najuspešnijih i s najvećim kapacitetima povećavaju broj zaposlenih, te tako 100 najuspešnijih zapošljavaju 15 odsto radnika cele privrede, 100 najvećih zapošljava 17 odsto radnika, a 100 s najvećim gubicima oko osam odsto radnika – pojasnila je ona.

Najprofitabilnija kompanija u Srbiji je NIS. I pored toga što je u 2016. godini iskazala 11 odsto manje poslovne prihode, ta kompanija je uspela da iskaže dobitak kao na nivou 2015. godine i zauzme prvo mesto na listi najprofitabilnijih kompanija.

– NIS se ove godine bavio racionalizacijom troškova i smanjenjem broja radnika kojih je u 2016. godini 101 manje – rekla je Ružica Stamenković.

Odmah iza NIS-a na drugom mestu je „Telekom Srbija”, slede „Telenor”, EPS i „Beogradske elektrane”.

Na listi najprofitabilnijih je i sedam javnih preduzeća, osim EPS-a koji je četvrtom mestu, „Beogradske elektrane” su na petom, „Jugoimport” na desetom mestu, „Pošte Srbije” na 14. mestu.

Na listi najvećih kompanija na prvom mestu je EPS, a ta kompanija, osim što je ostvarila najveće poslovne prihode u zemlji, ima i najveću poslovnu imovinu i najveći kapital i najveći broj zaposlenih.

Po neto dobitku rangirala se solidno na četvrtom mestu, ali je na drugom po ukupnim istorijskim gubicima. EPS je i u 2016. godini imao dve statusne promene, pripojeni su mu „EPS snadbevanje” i izvesni deo imovine i obaveza „EPS distribucije”.

EPS ima problem s kratkoročnom likvidnošću, izvesni teret kreditiranja prebacuje na dobavljače, te tako potraživanja naplaćuje za 79 dana, a obaveze plaća za 128. Po poslovnim prihodima na drugom mestu je NIS, a slede „Fijat automobili Srbija”, zatim „Merkator S”, „Telekom”.

Najveće neto gubitke koji se iskazuju na godišnjem nivou u 2016. godini iskazala je „Železara Smederevo”. – Treba imati u vidu da je prodata određena imovina tog društva, kada je izdvojen njegov zdrav deo koji je nastavio da posluje u okviru novoosnovanog društva „Hestil Srbija” – naglasila je Ružica Stamenković.

Drugo mesto na listi neto gubitaka zauzima Javno opreduzeće „Putevi Srbije”, koje je iskazalo 36,7 odsto gubitke veće nego u prethodnoj godini, a ukupni gubici iznose 13,1 milijardi dinara. Na trećem mestu po neto gubitcima je „Azotara” Pančevo, zatim „Petrohemija”, i na petom mestu je „Merkur internacional”.

Kompanija s najvećim ukupnim gubitkom je Javno preduzeće „Srbijagas”, s iskazanih 130,7 milijardi dinara gubitka, s tim što je gubitak 13 odsto manji u poređenju s prethodnom godinom. To javno preduzeće drugu godinu zaredom posluje pozitivno, a njegov neto dobitak (2,2 milijarde dinara) je smanjen za 26,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Antrfile:

U EPS-u 27.627 radnika

Prvih pet privrednih društava na svim listama je tokom 2016. godine smanjilo broj zaposlenih te je tako kompanija s najvećim brojem zaposlenih u Srbiji EPS s 27.627 radnika, „Pošte Srbije” imaju ih 14.944, „Infrastruktura železnice Srbije” 9.637 radnika. Više od 8.000 radnika imaju „Merkator S”, „Delez” i „Telekom”, a sledećih 30 kompanija na listi 100 najkompanija ima od 2.000 do 8.000 zaposlenih.
Autor: LJ. MALEŠEVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti