O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SODA JOŠ NIJE OTROVALA SAVU
4. Maj 2018. godine
Večernje novosti
POSLE EKOLOŠKOG INCIDENTA U BOSNI I HERCEGOVINI, SVAKODNEVNO SE PRATI DA LI ZAGAĐENjE STIŽE DO SRBIJE

Goran Trivan: Rezultati poslednjih analiza sa stanice Jamena kod Šapca biće poznati danas

OTROVNA bujica koja se pre nedelju dana izlila iz deponije fabrike sode kod Lukavca, nedaleko od Tuzle - na sreću nije doplovila do Srbije! Da zagađenje, preko reke Bosne, nije stiglo do Save, potvrdili su nam iz našeg Ministarstva za zaštitu životne sredine.

Opasnost, međutim, još nije prošla, pa su i juče rađene vanredne kontrole savske vode, na ulazu u Srbiju. Kako iz Agencije SEPA kažu, rezultati poslednjih vanrednih analiza biće poznati danas.

Nezvanično mišljenje stručnjaka, ipak, ohrabruje.

Jer, kako kažu, Sava je reka velikog kapaciteta, pa će zbog ogromnog protoka vode, otrovne supstance, verovatno, do Srbije biti potpuno neutralisane.

Do ovog ekološkog incidenta u Bosni i Hercegovini, a koji i dalje preti da postane međunarodni, došlo je kada se iz kompanije Sisecam Soda, iz Lukavca, u reku Spreču i na okolno poljoprivredno zemljište izlila zagađena tečnost. Pukao je fabrički nasip i "belo more" je pokuljalo u obližnju reku. Procenjeno je i da je otrovnim hemikalijama zagađeno oko deset hektara poljoprivrednog zemljišta uz obalu. Meštani su prijavili nadležnim inspekcijama masne mrlje i beličastu boju reke, a zatim i uginulu ribu kako pluta na površini. Odmah posle havarije, stručnjaci iz BiH su upozorili da bi otrovna tečnost, preko reke Bosne, u koju se ulila u utorak, mogla ovih dana da dospe i do Save.

- O događaju smo saznali iz medija, a ne putem međunarodne saradnje - kaže za "Novosti" Goran Trivan, ministar zaštite životne sredine. - Znamo da se radi o baznoj hemijskoj supstanci iz fabrike sode. Prema rezultatima poslednjih analiza, zagađenje nije dospelo do naše zemlje i reke Save.

Osim redovnih kontrola, međutim, juče su rađena i vanredna merenja, pa će rezultati monitoringa sa stanice Jamena kod Šapca, biti poznati danas.

Kako Trivan kaže, ako se ustanovi da je došlo do povećanih koncentracija otrovnih supstanci, odmah će biti preduzete sve neophodne mere sa nadležnim službama, kako za sprečavanje širenja zagađenja, tako i za pozivanje zagađivača na odgovornost. Kako kaže, građani i mediji odmah će biti obavešteni o kvalitetu vode.

Iz Agencije za zaštitu životne sredine potvrdili su da se ispitivanje vode radi svakodnevno, a posle ovog ekološkog incidenta, na mernim stanicama gde se druge vode ulivaju u Savu - i vanredno.

- Posedujemo najsavremeniju opremu za monitoring i neće se dogoditi ništa a da to naše merne jedinice ne registruju - kaže Filip Radović, direktor Agencije za zaštitu životne sredine.

- Čekamo rezultate vanredne kontrole, pa ćemo znati dalje korake. Zasada nema razloga da plašimo stanovništvo, jer u Savi do juče nisu registrovane opasne materije, ali ako se potvrdi zagađenje, najvažnije bi bilo da ustanovimo stepen zagađenja pijaće vode.

Antrfile:

ZAGAĐIVAČ (NE) PLAĆA

ZAGAĐIVANjE reka kažnjivo je i po našim i po međunarodnim zakonima - kaže Goran Trivan (na slici). - Problem je, međutim, što i kada se dogodi ekološki incident i otpadne vode industrijskih zagađivača nađu u našim rekama, možemo samo da pretpostavimo odakle zagađenje dolazi. Pošto je to teško dokazati, krivce, nažalost, ne možemo da kažnjavamo. Zato nam je prioritet bolji monitoring, kako vode tako i vazduha.
Autor: B. CARANOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti