O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
ZAŠTO RUSIJU I KINU VOLIMO VIŠE NEGO SVI DRUGI NA SVETU
20. Februar 2019. godine
Blic
VELIKO ISTRAŽIVANJE “GALUPA” O UTICAJU ČETIRI SVETSKE SUPERSILE NA OSTATAK PLANETE

Reč je o međunarodnoj studiji asocijacije “Gallup International” na temu uticaja međunarodne politike četiri supersile: SAD, Rusije, Kine i EU. Istraživanje je pokazalo da širom sveta preovlađuje negativno mišljenje o uticaju SAD i Rusije, ali i Kine, dok se samo EU izdvojila kao međunarodni faktor o čijem uticaju globalno preovlađuje pozitivno mišljenje.

DVE TREĆINE ZA RUSIJU - Ovo je 42. studija, realizovana od oktobra 2018.

do januara 2019. godine, u 54 zemlje širom sveta, na reprezentativnom uzorku od oko 1.000 ispitanika po svakoj zemlji. Kao članica asocijacije, agencija „TMG Insights“, ranije „TNS Medium Gallup“, redovno realizuje ovu studiju u Srbiji. Aktuelna studija je realizovana od 20. 10. do 4.

11. 2018, na uzorku od 1.012 ispitanika koji reprezentuju punoletnu populaciju Srbije, uz anketiranje licem u lice - ističu u asocijaciji “Gallup International”.

Prema istraživanju, građani Srbije najlepše mišljenje imaju o međunarodnoj politici Rusije, jer je čak 64 odsto podržava, a svega 25 procenata ima negativan stav. Srbija se tako nalazi na trećem mestu u svetu, odmah iza Kazahstanaca i samih Rusa. Srbija je i u top pet zemalja sveta koje imaju najpozitivnije mišljenje o uticaju Kine, s tim što je na ovoj tabeli na četvrtom mestu pošto 59 odsto građana ima pozitivan stav, a 23 procenata negativan. S druge strane, građani Srbije imaju izrazito negativan stav prema SAD i preovlađujuće loše mišljenje o međunarodnoj politici EU.

STEREOTIPI Otkud Srbija u tolikoj meri podržava formalno ili neformalno jednopartijske, autoritarne ili poluautoritarne režime, pitanje je koje se već decenijama postavlja.

Predsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović ističe da u javnosti u Srbiji vladaju brojni stereotipi o Rusiji i Kini.

Od raspada bivše Jugoslavije Srbija ima uglavnom nerazumevanja sa Zapadom, zbog čega se više priklonila istočnim silama. Takođe, među građanima postoje i predrasude. Tako je jedno istraživanje pokazalo da najviše građana misli da je Rusija zemlja koja najviše daje bespovratne pomoći Srbiji, što uopšte nije tačno - objašnjava Đukanović.

Predsednik Centra za regionalizam Aleksandar Popov smatra da i mnogi srpski zvaničnici doprinose šizofrenoj situaciji.

Naša zvanična politika je da idemo ka Evropskoj uniji, a u praksi se više okrećemo Rusiji i Kini. Zato tačno i ne znamo kuda plovi naš brod? Čak i najviši državnici izjavljuju da nam je glavni protivnik Zapad, a da ozbiljnu potporu u Ujedinjenim nacijama imamo u Rusiji i Kini. A s druge strane, kada bi te iste ljude kojima su puna usta prijateljstva sa Rusijom i Kinom pitali gde biste slali decu da se školuju i žive, svi bi odgovorili u Evropsku uniju - podvlači Popov.

LAŽNA SLIKA Kako kaže, takva politika mogla bi da nam se obije o glavu.

Već smo dobili ozbiljan ukor od EU zbog toga što nismo uspostavili vladavinu prava i slobodu medija, a ako tako nastavimo možda nećemo nikada ni ući u Evropsku uniju.

Stvorena je lažna slika o Rusiji kao najvećem ekonomskom partneru. Paradoksalno je da formalno hoćemo u EU, a činimo gotovo sve da se to ne desi - naglašava Popov.

S druge strane, građani Kosova očekivano imaju najpozitivnije mišljenje o SAD koje podržava čak 76 procenata njih.

Zvanična Priština teži stalnom partnerstvu sa Vašingtonom i za nju su ti odnosi najbitniji, a takav stav se preneo na građane. Oni znaju šta su SAD još od bombardovanja učinile za njih i to im ne zaboravljaju svih ovih godina - ističe Dragan Đukanović.

Antrfile:

Autor: MARKO TAŠKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti