O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
DA LEKAR BUDE PLAĆEN KAO PILOT
27. Jul 2014. godine
Dnevnik
NOVI DIREKTOR LEKARSKE KOMORE SRBUJE PROF. DR DRAGAN DELIĆ ZA „DNEVNIK” NAJAVLjUJE BITKU ZA BOLjI EKONOMSKI POLOŽAJ MEDICINSKIH RADNIKA

Lekarska komora Srbije dobila je novog direktora – na njeno čelo došao je prof. dr Dragan Delić, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije. Pred njim je nesumnjivo puno posla, jer se poslednjih godina ugled Komore, ali i samih lekara prilično urušio. U javnosti su sve češći napadi na tu struku, a pređašnje rukovodsvo LKS bilo je i meta optužbi za nenamensko trošenje novca i zloupotrebu položaja. Sve ovo je razjedinilo Komoru, pa se među njenim članovima moglo čuti konstatacije da ona ni izbliza nije ispunila njihova očekivanja. – Komoru doživljavam kao bitnu kariku u promenama zdravstvenog sistema Srbije – kaže za naš list profesor Delić. – Po meni, postoje tri glavna problema: oblast ekonomije, ekonomičnosti i ekonometrije zdravstvenog sistema Srbije, jer polazim od toga da u njemu od toga trenutno nema ni E. Drugi problem je organizacija zdravstvenog sistema i rukovođenje njime, jer sada imamo tri paralelna - privatni, javni i vojni, što je za ovako malu državu veliki teret i neracionalno je. Treći problem su, navodi dr Delić, humani resursi. Pod tim, izmežu ostalog, mislim i na upisnu politiku na medicinske fakultete, koja nije u funkciji razvoja zdravstvenog sistema, kao i na usavršavanja, specijalizacije i zapošljavanje mladih kadrova. – Veliki problem, recimo, može nastati zbog restrikcije u zapošljavanju, jer je petina lekara u Srbiji pred penzijom. Onda se zaista pitam ko će narednih godina da leči narod, jer da bi se stvorio jedan lekar potrebno je bar 14 godina učenja i rada. Po meni su sve ovo izuzetno bitna pitanja koja zahtevaju angažovanje Komore, ali ne samo nje, već i drugih delova zdravstvenog sistema.

Kako navodi sagovornik „Dnevnika”, vraćanje ugleda lekarskoj profesiji takođe je jedan od zadataka LKS. Jedan od koraka u tom pravcu je i iniciranje donošenja Zakona o lekarima ili o lekarstvu.

– Zakon o zdravstvenoj zaštiti imamo, ali je prosto neverovatno da u njemu nema ni slova o lekarima, da se zdravstveni radnici uopšte ne pominju, a mi smo oni koji nose zdravstveni sistem. Kraljevina Jugoslavije je imala zakon o lekarima, a takav zakon postoji u okolnim zemljama i većini država u Evropi. Jednostavno, kao što postoji zakon koji reguliše prava pacijenata, tako nam treba i zakon koji će regulisati prava lekara.

Profesor Delić pri tome je upozorava na činjenicu da je vraćanje ugleda lekarskoj struci zapravo izuzetno složeno pitanje. – U zdravstvenom sistemu sam 35 godina i znam kako je bilo nekada i kako je danas. Apsolutno vidim gde je krivica u redovima lekara, ali kada se govori o, na primer, korupciji, onda je treba shvatiti kao simptom bolesti, znak koji govori da je naše društvo bolesno. To je kao povišena temperatura, koja je samo simptom, jer i ako je spustite, niste izlečili bolest. Korupcija postoji i lekare koji se ogreše o zakon naravno da treba kazniti. To nije niti može biti sporno. Ali moramo shvatiti gde su izvori korupcije i koliko je njen obim.

Ono što prof. Delić ističe kao dobro i pozitivno za dalj rad LKS jeste prisustvo lekara iz Vojvodine i njihovo učešće u radu Komore. Naime, na izbornoj skupštini LKS prisustvovali su i predstavnici Regionalne lekarske komore Vojvodine koji su, kao kaže naš sagovornik, na neki način do sada bili skrajnuti kada je u pitanju rad Komore. Međutim, stav prof. delića je da LKS ne može da postoji bez lekara iz Vojvodine i da je bilo neprihvatljivo to da lekari uz Vojvodine godinama nisu aktivno učestvovali u radu LKS. Podsetimo, upravo decentralizacija Komore i netransparentno trošenje novca, samo su neke od zamerki koje su pojedine regionalne komore, među kojima i vojvođanska, u prethodnom periodu upućivale Lekarskoj komori Srbije.

– Jesam za decetralizaciju rada Komore, ali do granice koja ne remeti fukcionisanje LKS. Kad sva tela budu izabrana, razmotrićemo do koje granice decentarilazije možemo da idemo a da ne „sasečemo sami sebi noge”. Tek, mislim da sada postoji dobro raspoloženje da Komora napokon postane jedinstvena. Takođe stojim iza stava da mora da postoji kontrola svakog utrošenenog dinara. Ne mogu da kažem da li su napadi na prethodno rukovodstvo Komore bili opradani ili ne, jer postoje službe kojima je to posao. U svakom slučaju, za to sam da se svaka tri meseca na sajtu LKS objavi za šta je novac potrošen. Nužna je apsolutna transparentnost, jer novac može da uništi dobar sistem. Dakle, insistiraću na domaćinskom poslovanju u Komori. Prof. Delić kaže da je timski igrač i da voli i hoće da sarađuje sa Ministarstvom zdravlja, Fondom za zdravstveno osiguranje i drugim akterima zdravstvnog sistema, jer misli da je bilo dosta sukoba na tim relacijama, što je za njega kao lekara potpuno neprihvatljivo. – Ali primarno hoćemo da zaštitimo našu profesiju - kaže prof. dr Dragan Delić. – Napada na lekare je mnogo, iako ima daleko više onih dobrih i savesnih, koji za malu platu sagorevaju na poslu. Zašto kardiohirurg ne bi ima platu kao pilot, zašto medicinska sestra ne bi imala platu kao službenica u banci. Nigde u svetu ne postoji ovakav sistem nagrađivanja, koji sam jedino vide u SSSR za vreme Brežnjeva gde su lekari imali manju platu od radnika. Znači, itekako nas interesuje i ekonomski položaj lekara, koji bi trebalo da bude blizi nagrađivanju lekara u Evropi!

Antrfile:

Autor: JASNA BARBUZAN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti