O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SAD MUČI PITANJE - NA ČIJOJ JE STRANI BEOGRAD?
17. Jul 2017. godine
Danas
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u dvodnevnoj poseti Sjedinjenim Državama

Beograd, Vašington - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić od juče boravi u dvodnevnoj poseti Sjedinjenim Američkim Državama, gde bi trebalo da ima niz bilateralnih susreta sa američkim zvaničnicima.

Kako je najavljeno iz njegovog kabineta, Vučić treba da razgovara sa potpredsednikom SAD Majkom Pensom, zatim predsedavajućim Komiteta za oružane snage Kongresa senatorom Džonom Mekejnom, predsedavajućim i kopredsedavajućim Senatskog potkomiteta za Evropu senatorom Ronom Džonsonom i senatorom Krisom Marfijem, kao i sa kopredsedavajućim Srpskog kongresnog kokusa kongresmenom Tedom Poom i Emanuelom Kliverom.

Planiran je i susret predsednika Vučića sa šefom Biroa Nacionalne garde SAD generalom Džozefom Lengijelom i komandantom Nacionalne garde Ohaja general-majorom Markom Bartmanom.

Tokom boravka u Vašingtonu predsednik Vučić bi trebalo da se sastane i sa predstavnicima Poslovnog saveta za međunarodno razumevanje (Business Council for International Understanding) i prisustvuje potpisivanju Memoranduma o razumevanju sa kompanijom CISCO, koja se bavi dizajniranjem, proizvodnjom i prodajom opreme za računarsko umrežavanje, navodi se u saopštenju kabineta.

Uoči posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Vašingtonu i njegovog sastanka sa potpredsednikom SAD Majkom Pensom, Glas Amerike je u subotu objavio da će to biti prilika da se veze dve države učvrste, ali i da se razgovara o pitanju koje muči američku administraciju - na čijoj je strani Beograd.

Luk Kofi iz fondacije „Heritidž“, koja je ideološki bliska novoj administraciji, kaže da bi njegov savet Beloj kući bio da se Srbiji prenese snažna poruka da odluči da li želi da ima konstruktivnu ulogu u regionu i posveti se evroatlantskim integracijama, ili će i dalje da flertuje sa Rusijom.

Krajnje je vreme da Srbija odluči da li će se prikloniti Zapadu ili Rusiji. Crna Gora je odabrala, Makedonija je odabrala, sve zemlje u regionu su odabrale da budu deo NATO ili zapadnog sveta i da odbace uticaj Rusije, rekao je Kofi.

On ističe da nije jasno šta se tačno očekuje od Srbije kada je reč o ruskom humanitarnom centru, ali podseća da su američki zvaničnici jasno stavili do znanja da je taj centar potencijalni problem.

Srbija mora biti opreznija u spoljnopolitičkim odlukama. Možete imati dobre odnose s Rusijom i ako nemate humanitarni centar, i ako ne učestvujete u zajedničkim vojnim vežbama ili ne organizujete sastanak lidera Republike Srpske i Putina na svojoj teritoriji, i Srbiji se mora staviti do znanja da smo svega toga svesni, kaže Kofi.

Potpredsednik Atlantskog saveta Dejmon Vilson smatra da konačnu odluku o tome šta će uraditi sa ruskim centrom treba da donese Srbija, a SAD treba da odluče kako da ostanu prisutne u jugoistočnoj Evropi.

Predlažem da prisustvo američkih trupa u okviru KFOR i Bondstila ne bude privremeno, već stalno, kako bi bilo jasno da Amerika kao sila ostaje tu i ubuduće, rekao je Vilson.

Da se Amerika vraća u jugoistočnu Evropu i na Balkan, kažu eksperti u Vašingtonu, pokazuju sastanak Donalda Trampa sa predstavnicima Inicijative tri mora u Poljskoj, najavljena poseta potpredsednika Pensa Crnoj Gori i Vučićev dolazak u Vašintgon.

Imamo mnogo posla, biće i teških pitanja između SAD i Srbije, a ovo je prilika da se od početka rešavaju kako treba. Mislim da je Bela kuća zainteresovana da sa Srbijom izgradi odnos poverenja i da u Vašingtonu postoji volja da se Zapadnom Balkanu pokaže da nije zaboravljen. Vučića vidimo kao partnera, kaže Vilson.

Predsednik Srbije sastao se sa generalom Džozefom Lengijelom i tom prilikom izrazio je zadovoljstvo zbog načina saradnje Vojske Srbije i Nacionalne garde SAD, posebno u oblasti Programa državnog partnerstva sa Nacionalnom gardom Ohaja. „Vojno-vojna saradnja i dalje predstavlja najbolji deo bilateralnih odnosa Srbije i SAD. To je odlična osnova za dalje unapređenje odnosa u svim drugim oblastima“, naglasio je Vučić.

Antrfile:

Politika vojne neutralnosti

- Kada je u pitanju vojna neutralnost u stavu Srbije se u vezi s tim ništa nije promenilo. To se najbolje vidi po broju vojnih vežbi i aktivnosti. Ove godine smo imali četiri puta više vežbi sa američkom, nego sa ruskom vojskom, pa se pitam šta su čitali pojedini kongresmeni. Naša politika je vojna neutralnost, bez ulaska u bilo koji vojni savez, pri čemu želimo dobru saradnju i sa Amerikancima i sa Rusima i sa NATO i sa svima drugima. Takvu politiku izglasala je Skupština Srbije i moja ustavna obaveza je da je sprovodim - poručio je novinarima predsednik Srbije Aleksandar Vučić i naglasio da će najvažiji sastanak imati sa otpredsednikom SAD Majkom Pensom. FoNet

Vašington traži izveštaje o saradnji Srbije i Rusije

Visoki član Komiteta za spoljna pitanja Predstavničkog doma Eliot Endžel izjavio je da je Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio meru kojom traži od Ministarstva odbrane izveštaje o rusko-srpskoj vojnoj saradnji „Mera koju je Predstavnički dom danas usvojio deo je Zakona o nacionalnoj odbrani 2018“, saopštio je Endžel, prenosi Sputnjik. On je naveo da je Rusija nedavno poklonila Srbiji oružje vredno 600 miliona dolara, uključujući šest borbenih aviona mig-29 „Falkrum“, 30 tenkova T-72 i 30 oklopnih izviđačkih vozila BRDM-2. Kako je objasnio, SAD moraju pažljivije da analiziraju rusko-srpske vojne veze i procene njihove posledice po američku nacionalnu bezbednosnu politiku i članstvo Srbije u NATO-ovom Partnerstvu za mir, kao i posledice po susede Srbije.
Autor: P. D. - N. D.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti