O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
POVRATAK SAD U PREGOVORE BEOGRADA I PRIŠTINE
15. Maj 2021. godine
Politika
ŠESTI DELFI EKONOMSKI FORUM

SAD i EU treba što čvršće da sarađuju u vezi sa daljim dijalogom Beograda i Prištine, stoga je dobro da akteri na terenu, što pre tamo vide zajedno predstavnike Vašingtona i Brisela, složili su se juče Metju Palmer, zamenik pomoćnika američkog državnog sek

retara, i Miroslav Lajčak, specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine i zapadnobalkanska pitanja, na Šestom Delfi forumu.

„Amerika se raduje povratku za sto, da akterima pomogne u rešavanju pitanja, radi normalizacije odnosa i podsticaja evropskim integracijama", naglasio je Palmer.

Palmer je dodao da su pred akterima dijaloga Srbije i Kosova „neki teški izbori, i tegobni kompromisi" na stazi dogovora o normalizaciji odnosa. „Akteri na terenu treba da vide da SAD i EU stoje rame uz rame u sprovođenju zajedničkih ciljeva. Kada Vašington i Brisel principijelno i svojim porukama stoje zajedno, možemo biti izuzetno uticajni. Kada se vidi da među nama postoje razlike, to stvara prostor za oportuniste koji traže izgovor da se ne kreću napred, da manipulišu", upozorio je Palmer.

Njegov predlog da zajedno sa Lajčakom krene po regionu, specijalni izaslanik EU je prihvatio. Prema Lajčakovoj jučerašnjoj oceni „ normalizacija odnosa Srbije i Kosova, kroz dijalog Beograda i Prištine, verovatno je najvažnija tema na zapadnom Balkanu". „Istorijski gledano, najčvršća moguća saradnja EU i SAD obezbeđivala je da naša nastojanja u regionu budu

uspešna. EU je znana po svojoj 'mekoj moći', SAD zna da bude prepoznata i po 'tvrdoj moći'. EU i SAD tako savršeno komplementiraju jedna drugoj", opisaojeLajčak.

Prema oceni Lajčaka, politički establišment EU sada je čvrsto uveren da je došlo vreme da se dijalog Beograda i Prištine, finišira „punom normalizacijom odnosa Srbije i Kosova zasnovanoj na potvrđenom i legalno obavezujućim sporazumom", koji je, dodao je, etapa na stazi ka „obećanom snu o evropskoj integraciji" regiona u EU.

Evroamerička nastojanja ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištane iz vizure Metjua Palmera i Miroslava Lajčaka podrazumeva dalje napore da se osigura dijalog predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Albina Kurtija u Briselu.

„ Želim da Vučić i Kurti u Briselu sede u istoj prostoriji i razgovaraju. Ne da jedan o drugome govore svojoj domaćoj publici. Istina je, takođe, da u slučaju dijaloga Prištine i Beograda, važi da je za taj tango potrebno troje, gde je Brisel treći. I, u tom kontekstu, važno je da SAD želi da EU vodi taj proces, a da Amerika stoji pored nas, ili iza nas. To što EU trenutno preduzima na zapadnom Balkanu, gde je naše političko prisustvo već neko vreme smanjeno, od značaja je ne samo za taj regaon, već takođe i za odnose EU i SAD, kao i za pozicioniranje unije kao globalnog aktera", rekao je Lajčak juče u Atini u odvojenom istupanju na Delfi forumu.

Inače, Palmer i Lajčak su se saglasili da Vašington i Brisel treba da dejstvuju, kako bi se „sve političke partije, nevladine organizacije, mediji, civilna društva, javnost uopšte" u Srbiji i na Kosovu upoznali sa svrsishodnošću dijaloga „ koji nema alternativu", kao i sa benefitima koje bi „ puna normalizacija" donela ovom delu regiona i Evrope.

U međuvremenu, Palmer je juče potvrdio podršku nove američke integracije procesu integracije zapadnog Balkana u EU.

„SAD su investirale značajne napore, energiju i politički kapital u podršku evrointegracija tog regaona. To jeste kompleksni deo sveta. Vizija evrointegracija zapadnog Balkana je u središtu američke politike prema tom regionu, jer vodi stabilnosti, miru, prosperitetu i evropskim i evroatlantskim integracijama. Ono što je najvažnije, ovu viziju dele zemlje zapadnog Balkana", naglasio je Palmer.

Povodom evropskih integracija zapadnog Balkana, Lajčakje primetio da je reč o „vrućoj temi" koja je usporavanjem procesa pridruživanja „ dovela u pitanje kredibilitet EU".

„Ono što je EU obećala zapadnom Balkanu na samitu u Solunu 2003. godine, a to je politički proces ka integraciji u uniju, izmetnulo se u tehnokratsku vežbu, što je uz pandemiju stvorilo izvestan vakuum. Ako naša obećanja ne deluju uverljivo, opipljivo i realističnom umesto 'plana A' o integraciji u EU, ljudi počnu da raz

mišljaju o 'planu B' i onda se suočimo, kao nedavno, sa nekakvim 'nonpejperom', koji Brisel smatra opasnim", izložio je Lajčak.

EU nikada neće podržati taj „ nonpejper", niti će razmatrati prekrajanje granica u Evropi, upozorio je on. U svakom slučaju Brisel je svestan da „ vakuum", nastao usporavanjem integracija, koriste „ treći" koji stižu sa svojim ponudama. Niko sa strane nema atraktivniju ponudu od naše ponude evropske perspektive, ali niko istovremeno ne treba da potcenjuje realnost na terenu, ocenio je specijalni izaslanik EU.

„EU ne sme više da veruje da zapadni Balkan imamo u svom džepu, i da bez obzira šta mi radili ili ne radili za njih nema druge opcije. Nažalost, u ovom trenutku stvar je na EU da ostvari data obećanja i zaustavi pad privlačnosti evropskih vrednosti u regionu zapadnog Balkana", istakao je Miroslav Lajčak.

Antrfile:

Dodik: Srpska za poštovanje izvornog Dejtona

Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik poručio je da Republika Srpska pokušava da odbrani svoj status i autonomiju, da ne teži secesiji, već da se isključivo zalaže za poštovanje izvornog Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Dodik je rekao da u BiH postoji konsenzus o evropskim integracijama, ali da je potrebno prvo raditi na mnogim ekonomskim i političkim parametrima. „Ne možemo govoriti o evropskom putu, a da ne govorimo o aktuelnoj političkoj situaciju u BiH. Mnogi smatraju da BiH ima sistemsku grešku u smislu svog postojanja. Različita su mišljenja prema jednom od njih, potpisivanjem Dejtonskog sporazuma BiH je počela proces integracija. Druga mišljenja idu u pravcu stvaranja unitarne zemlje, treća ka tome da je potrebno sačuvati svu autonomiju, a četvrta da BiH treba da se raziđe mirnim putem", kazao je Dodik, prenosi Tanjug.

Varhelji: EU će ispuniti sva data obećanja

Pridruživanje Severne Makedonije i Albanije EU je ispit da li posle toliko obećavanja, naših ostvarenih suštinskih reformi, njihovih preporuka i odugovlačenja region zapadnog Balkana može dalje imati poverenje u uniju, upitao je juče Nikola Dimitrov zamenik premijera Severne Makedonije u dijalogu sa Oliverom Varheljijem evropskim komesarom za proširenje. Postaje nam gotovo nemoguće da nastavimo sa pričom o našim evropskim perspektivama kada proces pridruživanja u slučaju Severne Makedonije još nije ni počeo, dodao je Dimitrov.

Verujem da će EU i zemlje članice održati sva data obećanja. Istovremeno očekujem da naši partneri na zapadnom Balkanu uvaže svu slojevitost naših međusobnih odnosa, snagu i težinu naše posvećenosti regionu, odgovorioje Varhelji. T. V.

Autor: TANJA VUJIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti