O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
VETAR NOSIO SVE PRED SOBOM, SELA BEZ STRUJE I INTERNETA
12. Jul 2019. godine
Večernje novosti
STRAVIČNO NEVREME RAZORILO POPULARNA GRČKA LETOVALIŠTA NA HALKIDIKIJU, STRADALI TURISTI IZ RUMUNIJE, RUSIJE I ČEŠKE SEDMORO MRTVIH, SRBI NA SIGURNOM

U N E Z A P A M Ć E N O J oluji koja je preksinoć pogodila popularna letovališta na grčkom Halkidikiju poginulo je sedmoro ljudi, dok je više od stotinu Grka i turista zatražilo pomoć lekara zbog težih i lakših povreda. Među povređenima je bilo i turista iz Srbije, među kojima i trinaestogodišnja devojčica kojoj su lekari u Solunu ušili ranu na nozi.

Tokom jučerašnjeg dana sve komunalne službe i vojska sanirali su posledice orkanskog vetra i nevremena, a nedostatak vode i struje taj posao je dodatno otežavao.

Među nastradalima su rumunska državljanka (54) i, kako se pretpostavlja, njen sedmogodišnji sin. Oni su poginuli u mestu Nea Plaja, kada se na njih srušio krov taverne u kojoj su sedeli. Turista iz Rusije (39) sa dvogodišnjim sinom izgubio je život u blizini hotela "Potidea palas", kada je na njih palo iščupano drvo. Dvoje Čeha, starosti 72 i 70 godina, nastradalo je kada je olujni vetar okrenuo njihovo kamp-vozilo. Juče je pronađeno i telo muškarca nedaleko od mesta Nea Kalikratija. Sumnja se da je reč o ribaru koji je isplovio u sredu uveče, uprkos najavama da nailaze jaki vetrovi. Prema poslednjim informacijama, 22 osobe su zadržane u bolnicama.

Posle ukazane lekarske pomoći većina ih je puštena na kućno lečenje.

- Devojčica koja je povređena u nevremenu na Halkidikiju nije životno ugrožena, dobro je i, kako nam je njen otac rekao, uskoro planiraju da pođu kući - ispričala je Dragana Glišić, konzul Srbije u Solunu. - Ostali srpski turisti imaju lakše povrede i ogrebotine i pušteni su odmah nakon saniranja povreda iz bolnice. Situacija je sada mirna, ali je najavljeno novo nevreme manjeg intenziteta. Grčka vlada je uvela vanrednu situaciju zbog ozbiljnosti nepogoda, ali i da bi mogli da saniraju sve što je porušeno. Preporuka za naše turiste, što smo objavili na zvaničnom sajtu konzulata, jeste da ukoliko im je auto uništen ili oštećen odu do prve policijske stanice, kako bi se sačinio zapisnik o šteti.

Ta potvrda im je potrebna kasnije, da bi aktivirali osiguranje. Mi im ne možemo finansijski pomoći, ali možemo da saznamo šta treba da urade.

Oluja koja je preksinoć zahvatila centralnu Makedoniju, Trakiju i Tesaliju najteže je pogodila Halkidiki, jedno od omi ljenih letovališta srpskih turista. Vetar je obarao drveće i dalekovode, što je dovelo do nestanka struje i blokade puteva.

Bujice su ka moru povukle mnoge automobile, stolove, stolice, suncobrane...

U mestu Potidea, vetar je bio toliko jak da je nosio krovove sa kuća, benzinskih pumpi, restorana...

U mnogim mestima ostala je pustoš na ulicama posle vetra koji je dostizao brzinu od 120 kilometara na sat.

Devojčica iz Srbije, koja je povređena, na odmoru je sa roditeljima u mestu Nea Plaja. Ona je, kako nam je ispričala Ivana Stanojević, upravnica hotela "Paladijum" u mestu Kriopigi, primljena u bolnicu sa većom posekotinom na nozi, pa je prebačena u Solun.

- Devojčicu sa posekotinom na nozi su doveli roditelji - kaže Stanojevićeva. - Čula sam se i sa njom i sa njenim ocem i sada je sve u redu. Nikakve ostale podatke ne znam. Ona je iz bolnice "Poligiros" prebačena u Solun. Sigurno je bila napolju u trenutku kada je povređena. Ništa nije slutilo da će nevreme biti toliko strašno. Stabla su popadala po ulici, struje nigde nije bilo na Kasandri. Neke bandere su uspeli da podignu, pa se nadamo da će možda biti i električne energije. Neko je rekao da je neće biti do subote, ali se nadam da to nije tačno. Pojedina mesta nemaju ni vodu. Svi su bili uplašeni, ali je sada sve u redu. Poplava nema, jer nije pala velika količina kiše. Mesta panici nema. Ne znam kako je ljudima po apartmanima, ali neki restorani koji imaju gas rade normalno.

Prema rečima Aleksandra Seničića, direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije, niko od turista nije kontaktirao s predstavnicima agencija da bi tražio da se vrati ranije kući.

Vanredna je situacija, ali aranžmani koji su uplaćeni ne mogu biti otkazani.

Skoro 99 odsto objekata je u dobrom stanju i zasada je sve pod kontrolom.

- Ne možemo pojedinačno da vraćamo ljude - kaže Seničić. - Čitava situacija će biti rešena tokom dana, jer je i vreme bolje.

Kako su nam rekli u turističkoj agenciji "Sabra", polako se sve vraća u normalu. Sitonija je dobila struju juče, dok na Kasandri stiže u selo po selo.

- Nevreme na Sitoniji je trajalo pola sata. Za to vreme je oboreno dosta stabala, vetar je nosio suncobrane, polomljene su tende... - ispričala nam je Ana Nikolić iz agencije "Nikana". - Na Kasandri je situacija lošija, jer je na početku prvog prsta, dok je u Nea Kalikratiji i okolini udar nevremena bio najjači. Temperatura je pala sa prekjučerašnjih 40 na 22 stepena Celzijusa.

Iako je rano tražiti uzroke ovako katastrofalnog bilansa oluje, profesor Kostas Silalakis, koji je vodeći grčki ekspert za vanredne situacije, smatra da je nedopustivo loše funkcionisao sistem za pravovremeno obaveštavanje građana. Upozorenje o dolasku nevremena ponavljano je u medijima na četiri jezika, ali ga mnogi verovatno nisu čuli, niti su ga ozbiljno shvatili. 

Antrfile:

LONČAR: NAŠI NISU UGROŽENI

MINISTAR zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je juče da među sedmoro povređenih građana Srbije u snažnom nevremenu na Halkidikiju nema životno ugroženih.

- Svi povređeni su zbrinuti - izjavio je Lončar. - Predstavnici Ministarstva su u kontaktu sa našom ambasadom i konzulatom. Ponudili smo pomoć i Minstarstvu zdravlja Grčke. Ako bude potrebno da se neko od naših građana vrati u Beograd, spremni smo za to

 POLISA OSIGURANjA MENjA KEŠ

JEDINI način da se ne plati ni cent troška za hitnu lekarsku intervenciju u inostranstvu jeste da pacijent poseduje polisu putnog osiguranja. Za celu Evropu, Tursku i Egipat ovo osiguranje košta oko evro po danu, a pokriva hitne zdravstvene intervencije, najčešće do ukupnog iznosa od 30.000 evra.

Polisa putnog osiguranja mora da se kupi najkasnije 24 sata pred polazak na put, pre nego što se izađe iz Srbije. Važi i u svim zemljama u tranzitu ka krajnjem odredištu. Prilikom prijave povrede u inostranstvu treba pratiti uputstva svog osiguravača. U pojedinim osiguravajućim društvima podrazumevaju da osiguranici plate trošak lečenja do 100 evra, što će im biti refundirano po povratku u Srbiju. Neka osiguravajuća društva pak ne zahtevaju ni evro učešća na licu mesta, već se celokupno lečenje, koliko god da košta, odmah pokriva iz osiguranja. 

NATAŠA: SVE JE LIČILO NA APOKALIPSU

DOŠLI smo u Solun da se javimo porodici da smo živi i zdravi! Sinoć smo bili u Kriopigiju na Kasandri. I, da mi je neko pričao da je ovakvo nevreme moguće, ne bih mu verovala.

Sve je ličilo na apokalipsu.

Ovako nevreme na Halkidikiju opisuje Nataša Kolak Radojević (na slici), iz Beograda, koja je sa suprugom i ćerkom 7. jula doputovala u Grčku na letovanje.

- Sve je počelo oko pola deset, kada je najviše ljudi bilo na šetalištima - nastavlja Nataša.

- Najpre je počeo da duva neverovatno jak vetar. Potom je nestalo struje, pa domet za mobilne telefone i internet. Nastala je velika panika. Vetar je čupao drveće, nosio automobile, sručila se neviđena kiša. Nabujala voda slivala se ulicama i nosila sve pred sobom. Sve je trajalo gotovo dva i po sata i bilo je jezivo. Sklanjao se gde je ko stigao. Nastala je i velika panika i strepnja za decu u sportsko-jezičkom kampu "Skuras", u kom trenutno boravi više hiljada mališana iz cele Evrope, među njima i nekoliko stotina dece iz Srbije.

Kako smo saznali od Eleonore Mišanović, iz novosadske agencije "Skuras travel", u kampu "Skuras" kod Kriopigija trenutno boravi oko 2.500 dece iz Evrope, a preko njihove agencije iz Srbije ih je trenutno 100.

- Svi su dobro i najvažnije je da nije bilo povređenih - kaže Mišanovićeva. - Dok je besnelo nevreme, svi su bili u sobama. Juče se sve raščišćavalo, bilo je vode svuda, a kamp ima svoj agregat tako da struje ima za svetla i najvažnije električne uređaje, dok se internet signal gubio.  J. M.

PAPRENA CENA ŠLEPOVANjA - EVRO PO KILOMETRU

NAŠI državljani koji su imali nesreću da im veliko nevreme u Grčkoj ošteti automobil imaju dva izbora: ili da poprave automobil u Grčkoj ili da svoje vozilo došlepaju do svog prebivališta, a najjeftinije košta evro po kilometru, uz plaćanje putarina, mostarina... Sve šlep-službe naplaćuju prevoz vozila samo u jednom smeru. To znači da ako je vozilo udaljeno 500 kilometara od mesta prebivališta, plaća se evro po kilometru samo u jednom smeru.

Članovi Auto-motro saveza Srbije, a ima ih tačno 97.669, u znatno povoljnije su položaju. Njima će vozilo koje je oštećeno i ne može bezbedno da se vozi biti odšlepovano ili do najbližeg servisa ili do mesta prebivališta potpuno besplatno.

Vlasnici vozila koja imaju kasko osiguranje, u slučaju da im je vozilo oštećeno u elementarnoj nepogodi, moraju da dobiju zapisnik od grčke policije. U svakom slučaju, preporuka je da se odmah kontaktira sa osiguravajućom kućom kod koje je vozilo osigurano. I ostali, teoretski, takođe mogu da naplate štetu, ali samo ukoliko lokalna zajednica gde je šteta nastala predviđa isplatu odštete na vozilima u tim slučajevima. P. Ž.

SPASLA DEČAKA OD UTAPANjA

TRUDNICA Dragana Lalić iz Bijeljine spasla je od utapanja na hotelskom bazenu četvorogodišnjeg mališana iz Srbije samo nekoliko sati pre oluje koja je pogodila Halkidiki, javljaju čitaoci portala InfoBijeljina. Kada je videla da spasioci nisu primetili šta se događa, Dragana je bez razmišljanja ušla u vodu i izvukla dečaka, a samo nekoliko sati kasnije sve ih je snašla nova nevolja.

Autor: Z. Š. - J. S.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti