O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
DOSIJE LEGIJA
23. Maj 2018. godine
Blic
BLIŽI SE NOVA PRESUDA ULEMEKU, KOJI JE VEĆ OSUĐEN NA ČETIRI KAZNE OD 40 GODINA

23 ubistva, tri otmice i dva teroristička napada

vuk z. cvijiĆ

Milorad Ulemek Legija (1968) zatvorenik sa najviše maksimalnih kazni u Srbiji, kome su dokazana 23 ubistva kao organizatoru kriminalne grupe, bliži se presuda po optužnici i za oružanu pobunu koja neće uticati na njegov zatvorski staž.

Ulemek je u zatvoru od 2. maja 2004, kada se sam predao i osuđen je na če-tiri maksimalne kazne od 40 godina, ali je 40 godina i ukupna kazna jer po srpskom zakonu ne može se biti duže od toga u zatvoru. Osuđen je prvo pravosnažno jula 2007. za ubistvo Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. i za aten-tat na Vuka Draškovića u Budvi 15. juna 2000. Ostale tri maksimalne kazne su mu pravosnažno potvrđene krajem 2009. Osuđen je za ubistvo prvog demokratski izabranog srpskog premijera nakon Drugog svetskog rata Zorana Đinića, koga su 12. marta 2003. ubili na ulazu u zgradu Vlade Srbije. Ulemek je osuđen i za druge zločine ze-munskog klana - za 17 ubistava, tri otmice i dva teroristička na-pada, na sedište DSS i na preduzeće “Di-fens road” Ljubiše Buhe Čumeta. Na kraju te 2009. osuđen je i za prvi zločin za koji mu je suđeno za ubistvo četiri člana SPO na Ibarskoj magistrali i pokušaj ubistva Draškovića 3. oktobra 1999.

Međutim, prva osuđujuća presuda Ulemeku od šest meseci zatvora je izrečena u njegovom odustvu još 16.

maja 2000. za saobraćajnu nesreću u kojoj su povređena dva čoveka. Veće kojem je predsedavala sudija Snežana Milošević nije znalo ko je Ulemek, po koga ta presuda uopšte nije imala posledice.

Veće je utvrdio da je Ulemek 3. marta 1996. izazvao saobraćajnu nesreću vozeći velikom brzinom džip „micubiši pajero“ (BG 971-190) Sićevačkom klisurom na putu Niš - Bela Palanka. Udario u metalnu ogradu i prevrnuo se.

Tada su teško povređeni Jovan Dimitrijević iz Beograda i Siniša Stojičić iz Sokobanje, inače rođeni brat tada prvog policajaca Srbije Radovana Stojičića Badže, koga su nepoznati napadači ubili 1997. Zanimljivo je da je mnogo kasnije, tek 2016, pravosnažnom presudom potvrđeno da su braća Stojičić vodili kriminalnu grupu krijumčara cigareta.

Prvo Ulemekovo poznato krivično delo zabeleženo je još daleke 1985, kada je imao 17 godina. Tada poznat kao Cema sa prijateljem Aleksandrom Kristijanom Golubovićem pljačka prodavnicu sportske opreme na Novom Beogradu. Nadimak Cema dobija po improvizovanim tegovima od cementa sa kojima je vežbao. Ovaj tinejdžer sa završenom zanatskom školom za automehaničara beži prvo u Italiju, a zatim u Britaniju na “usvršavanje engleskog jezika”, a odatle u Francusku.

Već sledeće 1986, kada je postao punoletan, ovaj mladić iz novobeogradskih blokova, sin vojnog lica, pristupa zloglasnoj Legiji stranaca.

Završava obuku za padobranca i postaje narednik.

Angažovan je u Čadu, Libiji, Bejrutu, Francuskoj Gvineji i učestvuje u Prvom zalivskom ratu u Iraku na strani koalicije koju predvodi SAD. Iz Legije stranaca potiče njegovo prijateljstvo i sa hrvatskim psom rata, nesuđenim konobarom i kasnijim generalom Antom Gotovinom. Kasnije je otkriveno da su Ulemek i Gotovina imali prave pasoše Hrvatske sa lažnim podacima koji su izdati u hrvatskom konzulatu u Mostaru.

Beži iz Legije stranaca 1992. i u Srbiji se pojvaljuje prvo kao telohranitelj Vladimira - Vanje Bokana, koji je ubijen avgusta 2000. u Atini.

Zatim na poziv strica Mihajla - Mileta Ulemeka pristupa paravojsci Željka Ražnatovića Arkana, odakle ga regrutuje srpski DB.

Ulemek nije imao posledice za dva nasilna incidenta koja je izazvao sredinom 2001, ali je nakon toga napustio formalno mesto komandanta Jedinice za specijalne operacije (JSO). Prvo je na proslavi rođendana Svetlane - Cece Ražantović u klubu “Bojan Stupica“, kod Jugoslovenskog dramskog pozorišta pretukao čoveka, a zatim je spalio diskoteku u Kuli na proslavi dana “crvenih beretki”.

Za to paljenje diskoteke pokrenut je postupak koji ni posle 17 godina nije okončan.

Čeka se veštačenje štete, a u zavisnosti od toga znaće se da li je nastupila zastarelost.

Za taj postupak, kao i za pobunu JSO, gde mu preti maksimalna kazna do 20 godina zatvora, čak i ukoliko bude osuđen može biti primenjeno pravilo o spajanju kazni. U tom slučaju, neće se ništa suštinski promeniti jer ne može biti osuđen na duže od 40 godina, što već služi.

Ulemek ima pravo da traži uslovni otpust posle dve trećine kazne, što će biti 2031, kada bude imao 63 godine.

Puna kazna mu ističe 2044. u njegovoj 76 godini.

Antrfile:

NAJAVA

U narednim tekstovima otkrivamo šta su otkrile osuđujuće presude protiv Milorada Ulemeka Legije i kakve su njegove veze sa tajnom službom i srpskim podzemljem.

1 Ubistvo Ivana Stambolića i atentat na Vuka Draškovića

2 Atentat na premijera Zorana Đinđića

3 Zločini zemunskog klana - 17 ubistva, tri otmice i dva teroristička napada

4 Četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali

Biografija

1968. rođen je te godine i odrastao na Novom Beogradu u okolini hotela „Jugoslavija“ u porodici vojnog lica

1985. pljačka sportsku radnju na Novom Beogradu sa Aleksandrom Kristijanom Golubovićem

1986. prijavljivanje u Legiju stranaca i kasnije misije u afričkim zemljama

1990/1991. učešće u Prvom zalivskom ratu kao pripadnik padobranske jedinice Legije stranaca na strani koalicije koju predvodi SAD.

1992. bekstvo iz Legije stranaca, povratak u Srbiju i učešće u sukobima na tlu bivše SFRJ

1994. uzima prezime svoje prve supruge Luković

1996. prelazi i formalno u DB u “crvene bertke” kao zamenik komandanta

1997. postaje komandant “crvenih beretki”

1999. ubistvo četiri člana SPO na Ibarskoj magistrali

2000. ubistvo Ivana Stambolića, novi atentat na Draškovića u Budvi; počinje serija ubistava zemunskog klana nakon što je likvidiran Arkan 15. januara te godine

2003. ubistvo premijera Zorana Đinđića
Autor: VUK Z. CVIJIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti