O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
OPOZICIJA TRAŽI MORATORIJUM NA USTAVNE PROMENE
19. Februar 2021. godine
Blic
Novina u poslednjoj verziji platforme za dijalog s vlašću

Deo opozicije je predstavio konačnu verziju platforme za dijalog s vlašću pod pokroviteljstvom Evropskog parlamenta, a novina je zahtev da se na ustavne promene stavi moratorijum do formiranja novog skupštinskog saziva, što analitičari različito ocenjuju.

MARKO TAŠKOVIĆ

Konačnu verziju platforme za dijalog koja je objavljena na sajtu Pokreta slobodnih građana potpisali su, pored PSG-a, Stranka slobode i pravde, Demokratska stranka, Ne davimo Beograd, Pokret za preokret i Zajedno za Srbiju. U tom dokumentu stoji i objašnjenje zbog čega potpisnici traže moratorijum na ustavne promene.

„Imajući u vidu krizu demokratije oličenu u Narodnoj skupštini bez opozicije, konstituisanoj na osnovu nelegitimnih izbora, zahtevamo moratorijum na ustavne izmene do formiranja novog skupštinskog saziva nakon održavanja slobodnih i fer izbora“, stoji u platformi.

Kako se dalje ističe, u sklopu pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, Srbija se obavezala da obezbedi nezavisnost pravosuđa i potpunu podelu vlasti.

- Vlada je 2018. godine uradila amandmane na Ustav u delu pravosuđa izlazeći iz svojih ustavnih ovlašćenja i narušavajući ustavnu podelu vlasti. To je i ministarka pravde priznala juna 2019. godine na sednici Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo. Takva vlada i današnji sastav Narodne skupštine dobijen nakon nelegitimnih izbora ne mogu i ne žele da obezbede suštinsku nezavisnost pravosuđa - tvrde potpisnici ovog dokumenta.

Zbog toga, kako kažu, smatraju da su podela tri grane vlasti i suštinski nezavisno pravosuđe civilizacijske i demokratske tekovine 21. veka koje Srbija mora da usvoji.

„Nezavisno pravosuđe je preduslov za vođenje prave (ne marketinške) borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Imajući u vidu dubinu korupcije i povezanosti organizovanog kriminala i državnih struktura Srbije, smatramo da Srbija treba da teži dostizanju najviših standarda u pogledu nezavisnosti pravosuđa koji postoje među članicama EU. Ovakva vlada i nelegitmna Skupština su svojim prethodnim ponašanjem pokazale da to niti žele niti mogu da obezbede“, piše u platformi.

Posle svega postavlja se pitanje kako će na ovaj zahtev dela opozicije reagovati Vlada, ali i Evropski parlament, pošto je reformu pravosuđa kao jednog od najvažnijih zahteva na putu Srbije ka EU nemoguće sprovesti bez ustavnih promena. Moratorijum na ustavne promene bi svakako dodatno produžio ionako usporen put Srbije ka Evropskoj uniji. Pogotovo ako se ima u vidu da naša zemlja prošle godine nije otvorila nijedno poglavlje u pregovorima o pristupu EU.

Doktor političkih nauka Dušan Spasojević nalazi dva osnovna razloga zbog čega opozicija traži moratorijum na ustavne promene.

- Primarni je svakako pokušaj da se u Srbiji spreči ono što se dogodilo u Mađarskoj i Poljskoj, a to je konstituisanje postojećeg stanja. U slučaju Srbije, to bi bio prelazak na predsednički sistem. Svakako da ne bi bilo dobro da se temeljne stvari menjaju bez konsenzusa. Drugi razlog za odlaganje promene Ustava bi mogla da bude želja da se ne dozvoli nikakva mogućnost za promenu statusa Kosova i Metohije - kaže Spasojević za “Blic”.

Naš sagovornik ističe da je i poslednji put Ustav menjan uz širok konsenzus 2006.

godine.

- Tada je, pored DSS, DS i SPS, promenu Ustava podržao i SRS. Jedino je protiv bio LDP. Ako je tada Ustav menjan sa tolikim konsenzusom, ne znam zbog čega i sada ne bi to bio slučaj. Druga je stvar što mislim da ni vlast ni EU neće reagovati na taj zahtev. Vlast će, po mom mišljenju, ovaj zahtev samo ignorisati, dok Brisel neće insistirati na tome da se ne bi priča proširila - smatra Spasojević.

S druge strane, direktor agencije “Faktor plus” Vladimir Pejić smatra da zahtev opozicije nije dovoljno jasan.

- Opozicija nije dovoljno objasnila razloge zbog kojih traži moratorijum na ustavne reforme. Da li to traži zbog Kosova i Metohije ili zbog puta Srbije ka EU. Čini se da namerno do kraja nisu razjasnili svoje stavove kako se ne bi zamerali, s jedne strane, zapadnim partnerima ako je reč o Kosovu, a s druge strane, javnosti ako se radi o EU. Zbog toga bi, generalno, opozicija morala da bude znatno jasnija i doslednija u svojim stavovima - naglašava Pejić.

Antrfile:

KASNIMO S REFORMOM PRAVOSUĐA

Poglavlje 23. koje podrazumeva, između ostalog, reformu pravosuđa Srbija je otvorila još 2016. godine, ali nije daleko odmakla u ispunjavanju obaveza iz tog dokumenta.

Najveći problem je činjenica da Srbija još nije usvojila izmene Ustava koje omogućavaju nezavisnost pravosuđa.

- Poglavlje 23 - Pravosuđe i osnovna prava - biće najteže ispuniti jer zahteva davanje suštinske nezavisnosti pravosuđu, za šta nema volje. Bez nezavisnosti pravosuđa nema prave borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, a što su suštinski zahtevi EU - rekao je Vladimir Međak, potpresednik Evropskog pokreta u Srbiji.
Autor: NN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti