O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
MESTO SRBIJE JE U EU
15. Jul 2019. godine
Danas
O samitu Zapadnog Balkana u Poznanju za Danas piše Andžej Kinđuk, otpravnik poslova Republike Poljske

Beograd // Cilj ovogodišnjeg sastanka u Poznanju bio je pre svega jačanje saradnje u četiri oblasti, koje je poljsko predsedništvo prepoznalo kao prioritete: ekonomija, infrastrukturno povezivanje (connectivity), građansko društvo (NVO, think tank, mladi, kultura, nauka) i bezbednost. Sa učesnicima Berlinskog procesa aktivno delili smo svoje iskustvo u domenu izgradnje efikasnih državnih institucija, lokalne samouprave, efikasnih poreskih institucija i borbe protiv korupcije. Smatramo da tamo gde postoje istorijske razlike, vredi se fokusirati na ekonomsku saradnju. Trgovinska razmena, promocija mladih preduzetnika, startapova, malih i srednjih preduzeća predstavljaju odličan način za integraciju.

Tokom razgovora sumirana su dostignuća u okviru Višegodišnjeg akcionog plana za regionalni ekonomski prostor, čiji je cilj ekonomska integracija Zapadnog Balkana. Usvojena je deklaracija o uzajamnom priznavanju kvalifikacija u visokom obrazovanju u regionu Zapadnog Balkana. Kao deo razvoja preduzetništva najavljena je podrška EU za zajedničku privrednu komoru Zapadnog Balkana (Njestern Balkans Chamber Investment Forum). Evropska komisija je namenila 150 miliona evra za garantni fond za podršku preduzetništvu u regionu Zapadnog Balkana, koji će biti pokrenut ove godine. Lideri Berlinskog procesa odlučili su i da podrže osam novih infrastrukturnih projekata u regionu vrednih 180 miliona evra, kao što su izgradnja drumskih i železničkih deonica, gasni interkonektor između Grčke i Severne Makedonije i električne mreže u okviru Transbalkanskog koridora. Tokom razgovora naglašen je značaj Foruma gradova i regija koji je u junu u Žešovu organizovalo poljsko Ministarstvo za investicije i razvoj i pozvalo lokalne i regionalne vlasti da se pridruže Berlinskom procesu.

Naši partneri znaju da je poljsko predsedavanje u velikoj meri uključilo predstavnike građanskog društva u organizaciju pratećeg programa i u aktivno učešće na Samitu. Važan aspekt daljeg razvoja saradnje svakako je i deklaracija Poljske akademije nauka o organizaciji naučne konferencije 2020. godine u okviru Berlinskog procesa (Joint Science Conference). Vredi naglasiti i važnost aktivnosti koje se odvijaju u domenu bezbednosti (npr. podrška Evropske službe za spoljne poslove u oblasti borbe protiv hibridnih pretnji u regionu Zapadnog Balkana ili razmena informacija između organa gonjenja) i borbe protiv korupcije. Lideri su odlučili da bi Berlinski proces trebalo dopuniti i parlamentarnom komponentom i predložili su da međuparlamentarni sastanak bude održan pre narednog samita, kome će zajednički predsedavati Bugarska i Severna Makedonija.

Sam Berlinski proces jedan je od alata koje Evropska unija i pojedine države članice koriste za jačanje saradnje i podršku razvoju zemalja Zapadnog Balkana. Ovogodišnje poljsko predsedavanje Berlinskom procesu može se definitivno shvatiti kao podrška Varšave evropskim integracijama Srbije i drugih zemalja Zapadnog Balkana. Poljska aktivno podržava politiku „otvorenih vrata“ u EU za Srbiju i ostale zemlje Zapadnog Balkana, što dokazuje i nedavna inicijativa zajedničkog saopštenja 13 ministara spoljnih poslova o većem angažovanju EU u evropske integracije Zapadnog Balkana. Podržavamo sve inicijative koje će biti usmerene na približavanje Evropskoj uniji, konstruktivan dijalog i izgradnju poverenja između zemalja Zapadnog Balkana. Verujemo da proces proširenja EU igra ogromnu pozitivnu ulogu u tranziciji regiona Zapadnog Balkana i predstavlja investiciju u mir i stabilnost u Evropi.

Poljska već godinama razvija odnose sa zemljama Zapadnog Balkana; prenosimo im svoje iskustvo sistemske i društvene tranzicije i procesa pomirenja u okviru cikličnih projekata usmerenih na predstavnike državne uprave i mlade. Ambasada Republike Poljske u Beogradu realizuje projekte u okviru poljske razvojne saradnje Ministarstva spoljnih poslova. Do sada je na ovaj način plasirano oko pola miliona evra u socijalne, zdravstvene i obrazovne ustanove u Srbiji. Poveravanje Poljskoj uloge predsedavanja Berlinskom procesu 2019. smatra se izrazom zahvalnosti za našu posvećenost evropskoj politici i približavanju Zapadnog Balkana EU. Želeli bismo da to bude i faktor koji dodatno aktivira naše bilateralne odnose sa regionom, čiji politički i ekonomski značaj sistematski raste.

Interesovanje za Srbiju i čitav region ZB u Poljskoj iz godine u godinu raste. Poljaci Srbiju doživljavaju veoma pozitivno, kao zemlju sa bogatom istorijom, tradicijom i kulturom, a poznata su i srpska dostignuća u oblasti nauke, muzike i književnosti. Ako posmatramo više od hiljadu godina dugu istoriju Poljaka i Srba, uočićemo neočekivano mnogo sličnosti. Ove godine slavimo stogodišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa, a slična istorijska iskustva i slovenska kultura čine naše narode vrlo bliskim. Naše predsedavanje i Samit u Poznanju dodatna je prilika da našem društvu približimo neobično zanimljivu i bogatu kulturu regiona Zapadnog Balkana. Poštujemo i negujemo kulturno nasleđe i zajedničku prošlost, a radeći na sadašnjosti gradimo bolju budućnost u Evropi. Poljska raširenih ruku čeka Srbiju u Evropskoj uniji.

Antrfile:

O Berlinskom procesu



Berlinski proces je inicijativa koju je Nemačka pokrenula u Berlinu 2014. godine za podršku regionalnoj saradnji Zapadnog Balkana i dopunu politike proširenja EU. Naredni samiti održani su u Beču (2015), u Parizu (2016), u Trstu (2017) i u Londonu (2018). Ovogodišnji Samit Zapadnog Balkana održan je u Poznanju od 3. do 5. jula.

Srce berlinskog procesa je ekonomija. Saradnja u okviru Procesa služi, između ostalog, realizaciji infrastrukturnih projekata (pre svega energetskih i transportnih projekata - kao što su rekonstrukcija luke, renoviranje pruge ili izgradnja interkonektora za gas), uključenih u tzv. agendu povezivanja. (Connectivity Agenda). Na samitu u Trstu, premijeri Zapadnog Balkana usvojili su Višegodišnji akcioni plan za regionalnu ekonomsku oblast (MAP REA), čiji je cilj postepeno povećanje slobodnog protoka robe, usluga, investicija i zaposlenih u regionu. Nevladine organizacije i organizacije mladih takođe su uključene u Proces. Građansko društvo učestvuje na sastancima organizovanim na marginama samita. Jedno od najvećih dostignuća Berlinskog procesa jeste osnivanje RYCO - Regionalne kancelarije za saradnju mladih.





Autor: NN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti