O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
STOJIMO IZA OCENE O DEMOKRATIJI U SRBIJI
20. Maj 2020. godine
Danas
Majkl Abramovic, predsednik Fridom hausa, za Danas o pismu premijerke Ane Brnabić u kome tvrdi da je naša zemlja i dalje demokratska

Beograd - Izveštaj „Zemlje u tranziciji 2020“ u delu za Srbiju prošao je kroz rigorozan proces izrade i Fridom haus stoji iza svih tih nalaza, ističe za Danas Majkl Abramovic, predsednik Fridom hausa (Freedom house), upitan da nam prokomentariše to što mu je premijerka Ana Brnabić nedavno poslala analizu tog njihovog izveštaja u kome tvrdi da je Srbija i dalje demokratska zemlja. Podsetimo, Fridom haus je, između ostalog, ocenio da je Srbija pala u „hibridne režime“, u kojima je vlast zasnovana na autoritarizmu kao posledici nepotpune demokratske promene. Nakon nekoliko dana Fridom hausu je stigao odgovor srpske vlade, koji je potpisala Brnabić, i to na čak 18 strana u kome se tvrdi da to nije tačno, odnosno da Srbija ne spada u grupu od nekoliko zemalja koje „prednjače po urušavanju demokratije“ u Evropi. Abramovic ukazuje za Danas da se u njihovom izveštaju ocenjuje nivo demokratije u 29 država Evrope i Evroazije od 1995. godine, kao i da Fridom haus koristi istu metodologiju i višeslojni postupak izrade izveštaja još od 2005. godine. - Svake godine, Fridom haus sarađuje sa lokalnim analitičarima, koji pripremaju izveštaje o zemlji i predlažu ocene za svaku od njih. Potom se ovaj nact deli na tri do pet anonimnih recenzenata po tim zemljama, koji zatim daju povratne informacije i ocenjuju predloge rezultata koje su dostavili lokalni autori ili autor. Konačno, o nalazima i rezultatima za svih 29 zemalja diskutuje stručni savetodavni odbor „Zemalja u tranziciji“, da bi izveštaj potom proverio i uredio Fridom haus pre njegovog objavljivanja, objašnjava Abramovic za Danas proces izrade izveštaja ove međunarodne organizacije. S druge strane, u svom odgovoru Abramovicu, Brnabić tvrdi da nijedan drugi relevantan izveštaj ili indeks demokratije nije registrovao ili nagovestio takvo demokratsko „skliznjavanje“ Srbije u 2020. godini. „Za razliku od Fridom hausa, ni EIU Democracy Indedž (indeks časopisa „The Economist“) ni BPT Indedž ne detektuju takvu transformaciju u Srbiji. Prema oba ova indeksa demokratije Srbija se svrstava kao demokratski režim čija je ocena značajno iznad definisane granice neophodne za sklizavanje u kategoriju tranzicionih / hibridnih režima“, napominje predsednica Vlade Srbije. Inače, Fridom haus je podsetio i na ocene posmatrača Saveta Evrope i Organizacije za Evropsku bezbednost i saradnju da su poslednji parlamentarni izbori 2016. u Srbiji pokazali da Srpska napredna stranka „zloupotrebljava većinu, zamagljuje razliku između državnih i partijskih aktivnosti, vrši pritisak na birače, naročito one zaposlene u javnom sektoru“ kao i da „mami birače kroz socijalne inicijative“.

Antrfile:

Šta je „hibridni režim“?

Pojam „hibridni režim“ odnosi se na države u kojima vlast istovremeno može da sprovodi političku represiju i raspisuje izbore, u kojima su demokratske institucije krhke i postoje značajni izazovi u odbrani političkih prava i građanskih sloboda.
Autor: JELENA DIKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti