O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
VREME JE ZA SPROVOĐENJE BOLJIH IZBORNIH USLOVA ZA SVE GRAĐANE
12. Decembar 2019. godine
Blic
Autorski tekst Tanje Fajon i Vladimira Bilčika za „Blic“

Danas počinje treći krug pregovora vlasti i opozicije o izbornim uslovima. Tim povodom Tanja Fajon i Vladimir Bilčik ponovo su se obratili građanima i političarima autorskim tekstom.

T anja Fajon, predsedavajuća delegacije u Odboru EP za stabilizaciju i pridruživanje EU i Srbije, i Vladimir Bilčik, stalni izvestilac EP o Srbiji, zajedno sa Knutom Flekenštajnom, borave u Beogradu kao posrednici trećeg i poslednjeg kruga međupartijskog dijaloga u Skupštini o poboljšanju uslova za održavanje parlamentarnih izbora 2020.

Teme treće faze razgovora su poboljšanje političkog dijaloga i parlamentarne kulture, što je važan uslov za približavanje Srbije članstvu u EU. Kao i pred drugu fazu, Fajon i Bilčik se obraćaju javnosti i političkim činiocima u našoj zemlji autorskim tekstom u “Blicu”: “Došli smo da olakšamo ovaj dijalog na zahtev većine političkih snaga u Srbiji i do sada smo pažljivo slušali i identifikovali neke predloge koji uživaju širok konsenzus većine političkih snaga, kao i predloge koji su rezultat stručnih procena ODIHR, Evropske komisije, srpskih eksperata za civilno društvo i platformi građana.

Dijalogom je već postignut konsenzus u nekim područjima koja su prepoznata kao najvažnija, kao što su sastav (“3 + 1”) i rad regulatora za elektronske medije (REM); regulativa koja se odnosi na rad javnog servisa i medija tokom izborne kampanje; poboljšanje transparentnosti i tačnosti spiska birača; izmene i dopune tri ključna zakona (o finansiranju političkih aktivnosti; o Agenciji za borbu protiv korupcije i o javnim preduzećima); kao i poboljšanje nadzora i transparentnosti izbornih tela, uključujući formiranje novog nadzornog odbora od strane parlamenta.

Sada je od presudne važnosti da se sve ove obaveze sprovedu na način da građanin bude siguran da će biti postignuta stvarna poboljšanja i promene.

Ove predloge smo dali kroz zaključke posle svakog kruga dijaloga i u “Tabeli sprovođenja“, koja meri stanje konkretnog izvršavanja preuzetih obaveza.

Analiza koju smo sproveli posle prva dva kruga dijaloga pokazuje da je postignut napredak, ali da većina preuzetih obaveza, više od 60 odsto, nije postignuta, ili je postignuta samo delimično, dakle nije ispunjena.

Jasno je da se moraju što pre preduzeti značajni koraci, posebno na području slobode medija i uloge javnih servisa.

Uz dobru volju i proaktivan pristup, kako od Vlade tako i od cele opozicije, građani bi mogli imati znatno veće poverenje u izborni sistem kada budu glasali na predstojećim izborima.

Uz treću rundu dijaloga očekujemo veći stepen sprovođenja i novi politički podsticaj za slobodnije i poštenije izborne prilike.

Nije, međutim, preostalo mnogo vremena pre izborne kampanje za poboljšanje uslova primenom svih obaveza, poput izmena i dopuna tri zakona, donošenja nove uredbe o javnom servisu, stvaranja novog nadzornog tela, imenovanje (“3 + 1“) u REM-u. Zato bismo predložili da se razmotri vremenski okvir za izbore, uz puno poštovanje zakona i Ustava, koji daje dovoljno vremena za sprovođenje ovih obaveza pre izborne kampanje i kako bi svi akteri, posebno građani Srbije, imali puno poverenje u izborni okvir.

Cela opozicija takođe je odgovorna za to da u potpunosti iskoristi dijalog i iznese konstruktivne predloge, čime angažuje vladu i zastupa interese svojih birača poboljšavajući uslova za izbore.

Danas neki u opoziciji bojkotuju parlament i predstojeće izbore. Međutim, jedini način da garantuju političko predstavljanje svojim pristalicama je uključivanjem u politički i izborni proces.

Dolazeći iz različitih političkih grupa u Evropskom parlamentu, nismo ovde da sudimo o pojedinačnim predlozima. Ovde smo da slušamo, olakšamo dijalog i podsećamo sve učesnike da prilikom davanja predloga i njihove primene svi treba da poštuju parlamentarne norme konsenzualnog di jaloga, što je osnovno načelo moderne i demokratske evropske parlamentarne politike. Zapravo, svi političari imaju odgovornost da izbegavaju zapaljivi jezik i suzbijaju govor mržnje, koji produbljuje društvene podele i podstiče dezinformacija u medijima.

Evropski parlament ispunio je svoje prvobitno opredeljenje da pruži pomoć većini političkih snaga u postizanju konsenzusa o ključnim temama radi poboljšanja uslova za održavanje predstojećih parlamentarnih izbora. Sada pozivamo sve političke snage da rade zajedno kako bi preduzele završne korake potrebne ne bi li osigurali što šire učestvovanje na predstojećim izborima.

Evropski parlament takođe ostaje posvećen i motivisan da nakon izbora podrži drugu fazu dijaloga i radi na poboljšanju parlamentarne kulture u novoj Nacionalnoj skupštini, što je neophodan uslov za napredak u perspektivi Evropske unije.

Potrebno je ojačati ulogu i ovlašćenja parlamentarne opozicije kako bi se osigurale potrebne provere i ravnoteže koji su neophodni u modernom demokratskom parlamentu.

Kao posrednici, spremni smo da u svakom trenutku pružimo dodatnu podršku narodu Srbije u ovom važnom izbornom periodu. Dali smo zvaničnu ocenu oblasti konsenzusa, ali ostavljamo konačnu objektivnu procenu napretka u sprovođenju obaveza za poboljšanje uslova za održavanje parlamentarnih izbora posmatračkoj misiji OESS-a/ODIHR-u i drugim međunarodnim posmatračima, uključujući Posmatračku delegaciju Evropskog parlamenta.”

Antrfile:

Autor: TANJE FAJON
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti