O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
LOTO NA POLIGRAFU
31. Jul 2015. godine
Politika
Saslušano šest osoba zbog sumnje u regularnost lota. – Zaplenjena računarska oprema i diskovi na kojima se nalaze podaci o svim uplatnim listićima iz Srbije. – Ostavka direktora lutrije

Inspektori Službe za borbu protiv organizovanog kriminala saslušali su po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu šest osoba zbog sumnje u regularnost takmičenja igre na sreću loto. Prema rečima ministra policije Nebojše Stefanovića, slede dalja poligrafska testiranja i veštačenje loptica.

– Među saslušanima su članovi komisije, voditeljka emisije i tehničko osoblje zaduženo za grafički prikaz brojeva i rukovođenje radom bubnja. Njih petoro je poligrafski testirano, a o rezultatima ispitivanja smo odmah obavestili nadležno tužilaštvo – naveo je Stefanović.

Ministar je dodao da će još pet osoba danas biti testirano i da će biti urađeno veštačenje loptica koje su korišćene prilikom izvlačenja brojeva.

– Zaplenili smo računarsku opremu i diskove na kojima se nalaze podaci o svim uplatnim listićima iz Srbije, a ukoliko bude bilo potrebno, zatražićemo, putem međunarodne pravne pomoći, i informacije od drugih država. Policija je odlučna da utvrdi sve okolnosti i činjenice u vezi sa izvlačenjem i da li je bilo nekih zloupotreba, a o rezultatima istrage obavestićemo javnost kada sve završimo – rekao je Stefanović.

Kako „Politika” nezvanično saznaje – svi koji su bili na poligrafskom testiranju prošli su ga.

U „Državnoj lutriji Srbije” (DLS) juče nisu želeli da otkrivaju imena članova komisije koji su podvrgnuti poligrafskom testiranju niti da potvrde naša saznanja da tokom njega nisu otkrivene nikakve nezakonitosti.

– S obzirom na to da je istraga u vezi sa 59. kolom igre na sreću loto u toku, nismo u mogućnosti da dajemo informacije o postupku niti o članovima komisije – rečeno nam je u DLS.

Kako je „Politici” rečeno u TV Prva, inspektori SBPOK-a juče nisu dolazili u ovu medijsku kuću. U pisanoj izjavi koja nam je prosleđena navodi se da je TV Prva jedino dostavljen zvaničan zahtev za predaju podataka, odnosno dostavu video-zapisa televizije sačinjenog tokom emitovanja televizijskog prenosa igre loto.

– Kompjuterski softver i hardver su vlasništvo „Državne lutrije Srbije” i ne nalaze se na TV Prva. Kao što je poznato, celokupna organizacija izvlačenja nagradne igre na sreću loto u nadležnosti je „Državne lutrije Srbije” – navodi se u pisanom odgovoru. Dodatnu sumnju u neregularnost izazvala je i tvrdnja vlasnika zagrebačke „Nirvane” Arsena Dobrote, koji je za hrvatske medije izjavio da se softver koji je programirala njegova firma DLS već četiri godine koristi neovlašćeno i da će zbog toga podneti tužbu. Bivši predsednik Skupštine DLS i narodni poslanik Vladimir Đukanović tvrdi da navodi Dobrote nisu tačni.

– Nema dileme da DLS koristi „Nirvanin” softver, ali nije tačno da ovoj firmi nisu plaćane usluge koje je pružala. Ako je tačno to što tvrde, zašto su svake godine dolazili da obnavljaju ugovor? Čak su i mene jednom pozvali da idem u Zagreb na sastanak, ali nisam otišao – kaže Đukanović za „Politiku”. Na naše pitanje da li neko treba da snosi odgovornost za ovaj slučaj, Đukanović odgovara da je osnovno i jedino pitanje da li tehničko lice napravilo grešku namerno ili slučajno. Ako je neko to uradio namerno, navodi Đukanović, treba krivično da odgovara. Prema rečima „Politikinog” sagovornika bliskog DLS, koji je želeo da ostane anoniman, „Nirvana” je naplaćivala na godišnjem nivou 110.000 evra samo za osnovno održavanje softvera. Pri tom, reč je, tvrdi naš sagovornik, o vrlo jednostavnom softveru, koji može da napravi i student informatike. Poenta slučaja u vezi sa spornim izvlačenjem dobitne kombinacije, tvrdi naš sagovornik, jeste da se Ministarstvu odbrane ne dozvoli da uđe u lutriju, odnosno da se ne koristi softver Vojno-tehničkog instituta, jer bi to značilo da zarada ostaje u Srbiji. – Za lutriju je zainteresovana i američka firma „Dži-tek”, koja već godinama pokušava da „uđe” u ovo državno preduzeće. Američkoj firmi to nije bitno zbog prihoda, već zbog berze, jer ako kažu da su „ušli” u neku lutriju, cena akcija će im skočiti – navodi naš sagovornik.

O zainteresovanosti američke firme pisali su i pojedini srpski mediji. Prema navodima koji su tada objavljeni, predstavnici pomenute kompanije sastali su se sa predstavnicima našeg najužeg državnog vrha da bi razgovarali o njihovom ulasku u DLS.

Podsećamo, izvlačenje loto brojeva u utorak uveče izazvalo je veliku sumnju javnosti u regularnost celog postupka. Peti broj kombinacije najpre se pojavio na ekranu, a tek zatim je kuglica sa tim brojem izvučena iz bubnja. Dok su gledaoci pratili kako se „dobitni” brojevi pojavljuju i nestaju sa ekrana, zbunjena voditeljka tražila je pomoć članova komisije. Slučaj „spornog izvlačenja” dodatno je zakomplikovala informacija da je održavanje softvera za ovu nagradnu igru povereno stranoj, odnosno zagrebačkoj firmi „Nirvana”, a ne srpskoj. Bivši predsednik Skupštine DLS i narodni poslanik Vladimir Đukanović rekao je u izjavi za „Politiku” da je, za vreme dok je on obavljao pomenutu funkciju, došlo do potpisivanja ugovora između Ministarstva odbrane i Vojno-tehničkog instituta sa lutrijom o izradi novog softverskog sistema, ali da se on još ne koristi, jer nije prošao sve potrebe.

To nam je potvrđeno i u Ministarstvu odbrane: oni napominju da Vojno-tehnički institut nema nikakve veze sa softverom koji koristi DLS. Nezvanično saznajemo da softver koji izrađuje ovaj institut nije još završen. Odmah nakon sumnji u neregularnost izvlačenja, republički javni tužilac Zagorka Dolovac izjavila je da je nadležno tužilaštvo odlučno da se ceo slučaj detaljno ispita i poručila da će svi odgovorni biti procesuirani bez obzira na funkciju koju obavljaju i poziciju koju imaju.

Antrfile:

Dačić: Treba istražiti sve nepravilnosti u „Državnoj lutriji”

Prvi potpredsednik vlade Ivica Dačić izjavio je juče da je obaveza svih nadležnih da se istraže do kraja sve nepravilnosti koje su nastale u „Državnoj lutriji”. „Premijer i ja smo više puta insistirali u prethodnom periodu na nekim statusnim pitanjima i stvaranju većeg profita tog državnog preduzeća, ali ovo je sada već predmet rada policijskih i istražnih organa”, rekao je Dačić u parlamentu odgovarajući lideru Nove stranke Zoranu Živkoviću na pitanje koja će dobitna kombinacija biti izvučena na lotu u sledećem krugu. Tanjug

Ostavka direktora „Državne lutrije Srbije”

Zbog sumnje u neregularnost 59. kola igre na sreće loto, direktor Državne lutrije Srbije Aleksandar Vulović podneo je juče neopozivu ostavku. U saopštenju koje je ovim povodom izdao DLS precizira se da je Vulović obrazložio ostavku moralnim razlozima i ponovio da pod punom odgovornošću tvrdi da je regularnost izvlačenja brojeva igre na sreću loto apsolutno zagarantovana, da je izvlačenje u 59. kolu proteklo potpuno regularno, kao i da DLS posluje u skladu sa zakonom.

– Iako smatra da lično nije doprineo razvoju događaja vezanim za 59. kolo igre na sreću loto, koje je probudilo sumnje javnosti u regularnost ove igre, ostavku smatra svojom moralnom obavezom – navodi se u saopštenju DLS.

Vulović je, kako se dalje navodi, istakao da stoji na raspolaganju nadležnim organima za sve potrebne informacije i obaveštenja kako bi se otklonile sve sumnje u regularnost igara na sreću koje priređuje „Državna lutrija Srbije”.

ANKETA: Igre na sreću – između nameštaljki i slučajnosti

Goran Nikolić (23)

Kad sam bio mali igrao sam samo „greb-greb” jer sve te igre na sreću su samo bacanje para. Ubeđen sam da je poslednje loto izvlačenje čista nameštaljka. Kad već muljaju ne bi trebalo takve amaterske greške da im se dešavaju. Iskreno, ne verujem da se bilo ko ozbiljno bavi nameštaljkama u igrama na sreću.

Jasminka Špoljarević (45)

Čisto iz navike već 20 godina uplaćujem tiket. Nemam nikakav poseban sistem biranja brojeva, obično upišem ono što mi prvo padne na pamet. Ne očekujem neki dobitak, igram čisto iz hobija. Gde god su velike pare u igri, ne mislim da se išta prepušta slučaju. Poslednja afera upravo to i potvrđuje. Vladimir Todorovski (62)

Ja 40 godina igram loto. I igram da ne dobijem sedmicu zato se i ne sekiram da li ima prevare ili ne. Znam da sedmicu nikad neću dobiti, jer ona nije za obične igrače. Ja jurim šesticu, da dobijem 200.000 do 300.000 dinara i puna kapa. Pre pet, šest godina sam je i dobio, igrao sam sa kolegama. Gledam sada loto i sećam se kako je ranije bilo. Bubanj se sve vreme okretao i to je pravilno, nema razloga da se zaustavlja kao sada. Ma, sve je poznato.

Jelena Babić (30)

Igre na sreću me nikad nisu privlačile, mada ne osuđujem ljude koji ih igraju. Verovatno ima dosta stvari koje nisu baš „po propisima”. Prosto je nemoguće da neke omaške budu isključivo greške u organizaciji. Istrage se obavljaju tek reda radi, da se „zamažu oči”.

Stefan Marinković (23)

Ovo što se desilo u utorak uveče je namešteno. Igrao sam tri, četiri puta u životu i do sada sam dobio samo trojku. Čuo sam od prijatelja koji igraju da su ranije dobijali, ali sada više ne. Meni je sve sumnjivo. A i te kvaziistrage koje se vode nisu preterano efikasne.

Andrijana Ranković (27)

Igre na sreću mi nisu zanimljive. Ne bih baš rekla da je to bacanje para, naravno ima onih koji dobijaju, svako ima svoj hobi. Raspon između nameštaljki i slučajnosti je negde pola-pola, posebno sad kada su pojačane istrage povodom sumnjivih slučajeva u poslednjih nekoliko godina. #M. L. – K. K.

Autor: MIROSLAVA DERIKONJIĆ - ANA STEFANOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti