O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
POTVRĐEN 41 NOVI ZARAŽEN, PREMINULE DVE OSOBE
1. Septembar 2020. godine
Dnevnik
EPIDEMIJA KORONAVIRUSA U SRBIJI

U Srbiji je od nedelje, 30. avgusta u 15 sati do ponedeljka, 31. avgusta u isto vreme, potvrđen 41 novi slučaj korona virusa na osnovu 5.829 testirnaih uzoraka, te je tako procenat zaražavanja pao ispod jedan odsto.

Prema podacima Ministarstva zdravlja, u navedenom vremenskom intrevalu, preminule su dve osobe, a na respiratoru je do juče bilo 47 pacijenata. Hospitalizovano je 638 osoba.

Od početka epidemije kovid-19, u Srbiji je zaraženo ukupno 31.406 osoba, a preminulo je 713. Testirano je ukupno 931.037 osoba.

Od juče su pojačane kontrole poštovanja epidemioloških mera za suzbijanje širenja korona virusa u čitavoj Srbiji, a otvoren je kontakt centar kome svi građani mogu da prijave ako su uočili nepoštovanje preventivnih mera, odlučio Krizni štab na jučerašnjoj vanrednoj sednici.

Krizni štab za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti kovid-19 najoštrije je osudio kršenje epidemioloških mera koje je uočeno u pojedinim jedinicama lokalne samouprave tokom prethodnog vikenda.

Na vanrednoj sednici Kriznog štaba zatražen je povećan inspekcijski nadzor, s obzirom na to da je u ovom trenutku, neposredno pred početak školske godine, kršenje mera potpuno nedopustivo, navedeno je u saopštenju.

Krizni štab uputio je pisma svim gradonačelnicima i predsednicima opština, u kojima ih podseća da su dužni da obezbede poštovanje svih epidemioloških mera na svojoj teritoriji, bez izuzetka i da bilo kakvog tolerisanja nepoštovanja mera neće biti. Ukoliko uoče makar i minimalno nepoštovanje preventivnih mera, nadležni organi su u obavezi da postupaju u skladu sa zakonom i takvo ponašanje sankcionišu. Ovo se pogotovo odnosi na organizatore različitih događaja širom Srbije, čija je obaveza da obezbede sve uslove kako zdravlje građana ne bi bilo ugroženo.

Stoga, kaže se u saopštenju, Vlada Srbije zadužiće Ministarstvo zdravlja i MUP da, u saradnji sa Koordinacionom komisijom za inspekcijski nadzor i inspekcijskim službama jedinica lokalne samouprave, pojačaju kontrolu poštovanja mera i napravi plan zajedničkih kontrola poštovanja svih važećih epidemioloških mera.

Svi građani Srbije koji uoče nepoštovanje preventivnih mera to mogu prijaviti putem jedinstvenog Kontakt centra za inspekcije i to posredstvom portala www.inspektor.gov.rs ili pozivom na broj telefona 011/63-50-322.

Zakoni Republike Srbije, kao i svi protokoli o sprovođenju epidemioloških mera koje je izradio Krizni štab, nedvosmisleno utvrđuju načine na koji se događaji mogu organizovati i oko njihovih poštovanja ne sme i neće biti nikakvih kompromisa, ističe se u saopštenju.

Broj zaraženih i hospitalizovanih, kao i broj pregleda u prethodnih nekoliko dana pružaju nam razloge za optimizam, ali nikako za opuštanje.

Svako neodgovorno ponašanje u danima pred nama jasno će se odraziti u statističkim brojkama kroz dve ili tri nedelje, što je svakako scenario koji želimo da izbegnemo. Izlazak određenih zdravstvenih ustanova iz Kovid sistema posle dugo vremena daje priliku zdravstvenim radnicima da se makar malo odmore pred jesen. Svako masovno okupljanje bez poštovanje preventivnih mera, neodgovorno ponašanje i nenošenje maski u zatvorenim prostorima predstavlja, pored ugrožavanja sopstvenog zdravlja, zdravlja drugih ljudi i nepoštovanja zakona, svojevrsno nepoštovanje zdravstvenih radnika koji su poneli najveći teret borbe protiv koronavirusa.

Vlada Republike Srbije još jednom apeluje na sve građane da poštuju sve donete mere zarad sopstvenog zdravlja i zdravlja svojih najbližih. Jedina sigurna i do danas dokazana zaštita od korona virusa je poštovanje preventivnih mera. Svako odstupanje ili nepoštovanje mera nas udaljava od cilja, a to je konačna pobeda nad korona virusom, što ćemo uspeti jedino uz visok nivo discipline u odgovornosti, zaključuje se u saopštenju.

Prethodnih dana govorečći o početku školske godine, zamenica direktora Instituta z javno zdravlje Srbiji “Dr Milan Jovanović Batut” dr Darija Kisić Tepavčević objasnila je šta se dešava slučaju kada se neko dete zarazi.

- Nastava je tako organizovana da u tim slučajem, ako je neko rezervoar neće moći da dođe do prenošenja ako se poštuju mere. Radiće se epidemiološki nadzor, izolacija nad najbližim kontaktima ako je kontakt bio bez poštovanja mera. Zato će to biti određeno od slučaja do slučaja, biće epidemiološka istraživanja u svakoj pojedinačnoj situaciji – rekla je dr Kisić Tepavčević.

Ona je istakla i da, ukoliko neko ima bilo kakve simptome infekcije neće ići u školu, a to se odnosi i na nastavno i vannastavno osoblje.

- Ukoliko se desi da neko tokom časova oseti neke od simptoma, što pre treba da se javi u kovid ambulantnu. Ako su to učenici, treba da to kažu nastavniku i tada, sa maskom koju inače nose, odlaze u sobu za izolaciju koju će imati svaka škola, pozivaju se roditelji koji ih odvode u najbližu ambulantu. Ukoliko se ispostavi da je neko od đaka ili nastavnika pozitivan na prisustvo virusa, onda se naravno to prijavljuje nadležnom Institutu za javno zdravlje koji sprovodi epidemiološka istraživanja - objasnila je dr Kisić Tepavčević.

Kisić je navela da je preporuka Kriznog štaba roditeljima čija su deca putovala van zemlje, da 10 dana provedu u samoizolaciji.

Antrfile:

Autor: R. D.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti