O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
MOMČILU PERIŠIĆU TRI GODINE ZATVORA ZA ŠPIJUNAŽU
6. Februar 2021. godine
Politika
Momčilo Perišić (77), nekadašnji načelnik Generalštaba i potpredsednik Vlade Srbije, osuđen je juče pred Višim sudom u Beogradu na tri godine zatvora pošto je oglašen krivim za krivično delo špijunaže.

Na godinu i po dana zatvora zbog odavanja službene tajne osuđeni su pukovnik Miodrag Sekulić i bivši pripadnik vojske inženjer Vladan Vlajković, koji nije došao na izricanje presude.

Sudski postupak protiv Perišića i ostalih optuženih okončan je 18 godina nakon njegovog pokretanja i sve do izricanja presude bio je zatvoren za javnost.

Presuda je prvostepena i na nju stranke u postupku imaju pravo žalbe Apelacionom sudu u Beogradu.

Obrazlažući izrečenu presudu, sudija Nataša Albijanić je kazala da su analizom dokaza izvedenih na suđenju pobijeni navodi odbrane okrivljenih.

- Momčilo Perišić se sastao sa američkim diplomatom DŽonom Nejborom. Intervenisala je policija koja je kod američkog službenika pronašla vojna dokumenta i zapisnik sa kolegijuma Generalštaba iz oktobra 2001. godine. Utvrđeno je da je Perišić ova dokumenta pribavio od ok

rivljenih Sekulića i Vlajkovića, a s obzirom na to da ih je predao službeniku američke ambasade u Beogradu, Perišić je izvršio krivično delo špijunaže - navela je pored ostalog sudija Albijanić.

Prilikom odmeravanja kazni, kako je kazala sudija, veće je kao olakšadajuće okolnosti uzelo činjenicu da

je reč o porodičnim ljudima koji su neosuđivani. U odnosu na Perišića, kao olakšavajuća okolnost uzete su njegove godine, kao i protok vremena od izvršenja krivičnog dela.

Komentarišući presudu za naš list, Perišićev advokat Novak Lukić izjavio je da je sudija u velikoj meri prihvatila odbranu okrivljenog i na kraju ga osudila samo za jedan dokument.

- Od svih dokumenta koji se pominju u dispozitivu optužnice i za koje je tužilac tvrdio da je dao Nejboru, ni za jedan ne postoji dokaz da ih je Perišić zaista predao. U odnosu na motel „Šarić" gde je Perišić uhapšen, sud je utvrdio da je on dao jedan dokument i da to čini krivično delo špijunaže. To je dokument sa kolegijuma GŠ iz oktobra 2001. godine, jedan jedini čije bi se odavanje moglo podvesti pod špijunažu jer na sebi nosi oznaku tajnosti. Sudija je u velikoj meri odstupila od optužnice i zanima me kakvo će biti tumačenje presude. Čekamo da vidimo šta će sudija napisati u obrazloženju, ali sam siguran da će u činjeničnom smislu to biti predmet naše žalbe - rekao je Lukić za „Politiku".

Slučaj „Perišić" otvoren je njegovim hapšenjem 14. marta 2002. godi

ne. Tadašnjeg potpredsednika Vlade Srbije uhapsili su pripadnici Vojne kontraobaveštajne službe u motelu na periferiji Beograda, pod sumnjom da je „odavao poverljive informacije američkom diplomati DŽonu Nejboru".

Postupak za špijunsku aferu protiv Perišića pokrenulo je nekadašnje vojno pravosuđe marta 2002., a suđenje pred tadašnjim vojnim sudom počelo je 2004. Već naredne godine je prekinuto zbog Perišićevog odlaska u Haški tribunal, gde mu je

suđeno za ratne zločine. S obzirom na to je tribunal doneo oslobađajuću presudu, Perišić se 2013. vratio u Beograd, a postupak za špijunažu ponovo je aktiviran 2014. Za krivično delo koje se Perišiću stavlja na teret predviđena je kazna od tri do 15 godina zatvora.

Sem nepotpunih delova optužnice protiv okrivljenih, sve drugo iz ovog postupka za javnost je - tajna. Jer, na samom početku ponovnog procesa u februaru 2016. godine, sudija Nataša Albijanić donela je odluku

da postupak zatvori za javnost. Predsednica sudskog veća tada je pročitala dopise Generalštaba i Ministarstva odbrane u kojima se navodi da je njihov stav da sa određenih spisa ne treba skinuti oznaku tajnosti i da njihov sadržaj ne treba otkrivatijavnosti.

Perišić je u više navrata negirao krivicu u slučaju odavanja poverljivih informacija.

- Šta je Nejbor imao u torbi - ne znam. NJega sam upoznao kao potpredsednik vlade i često smo razgovarali o vojnoj saradnji i ulasku naše zemlje u Partnerstvo za mir. Nije tačno da smo bili na večeri, nego sam u motel „Šarić" svratio na piće posle trčanja. A, čak i da sam dao nešto Nejboru, a nisam, to nije ništa u odnosu na ono što je sadašnja vlast predala Hagu - rekao je Perišić nakon hapšenja.

Slučaj „Perišić" u to vreme otvorio je novi sukob između tadašnjeg predsednika SRJ Vojislava Koštunice i premijera Zorana Đinđića. Nakon privođenja Perišića, premijer Srbije je od predsednika Jugoslavije tražio da, zbog nezakonitog praćenja i hapšenja člana Vlade Srbije smeni Acu Tomića, tadašnjeg načelnika Uprave bezbednosti, odnosno šefa vojne tajne službe, tadašnje VBA.

Antrfile:

Izboriću se za svoju čast i dostojanstvo

„Kao što sam branio i odbranio svoju zemlju na frontu, tako sam u Hagu branio čast i ugled naroda, vojske i države i odbranio, sada se borim i izboriću se za odbranu časti i dostojanstva svog i svoje porodice i časnih oficira Vojske Jugoslavije i Vojske Srbije", rekao je Perišić novinarima ispred Specijalnog suda. NJegovi advokati najavili su da će uložiti žalbu na presudu kojom je proglašen krivim i osuđen na tri godine zatvora zbog špijunaže.
Autor: MIROSLAVA DERIKONJIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti