O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
PRIBLIŽAVAMO SE SPORAZUMU, RUSI SU JEDINA SMETNJA
20. Decembar 2018. godine
Danas
Zapadne diplomate o značenju pisma koje je Donald Tramp poslao predsedniku Kosova

Vašington će, praktično, preuzeti dalji tok pregovora o Kosovu, jer se Evropska unija pokazala nedoraslom

Rusko rukovodstvo „strahuje od sporazuma Beograda i Prištine, jer to znači da će i Srbija i Kosovo ubrzano krenuti ka NATO-u i EU“

u fokusu

Beograd - Procena je da se približavamo sporazumu Beograda i Prištine, pod uslovom da u Srbiji ne preovladaju snage koje su protiv mira, stabilnosti i ulaska Srbije u Evropsku uniju i NATO. Te snage se nalaze među nekim ministrima i bezbednosnim službama, i imaju podršku Rusije, kažu za Danas nezvanično predstavnici diplomatskih krugova iz država Zapada, komentarišući pismo koje je predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp poslao kosovskom predsedniku Hašimu Tačiju. U pismu čiju sadržinu je Tači prekjuče objavio na društvenim mrežama navodi se, između ostalog, da je sporazum „Beograda i Prištine nadohvat ruke - biće mi drago da ugostim Vas i predsednika Aleksandra Vučića u Beloj kući da proslavimo ono što bi predstavljalo istorijski sporazum“. Briselski portal Politiko je preksinoć objavio da je pismo slične sadržine Tramp poslao i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

Pojedine zapadne diplomate tvrde za naš list da Rusiji, „uprkos deklarativnoj podršci teritorijalnom integritetu Srbije, najviše odgovaraju haos i sukobi u Srbiji i na Balkanu“. Kako ističu naši sagovornici, rusko rukovodstvo „strahuje od sporazuma Beograda i Prištine, jer to znači da će i Srbija i Kosovo ubrzano krenuti ka NATO-u i EU“. M. S.

Diplomatski izvori napominju da je „Rusija pokušala po istom principu da destabilizuje Crnu Goru i Makedoniju, pa i Grčku, gde je to pokušano preko nekih ljudi u crkvenoj hijerarhiji, i sruši tamošnja rukovodstva, kako bi sprečila ulazak Crne Gore i Makedonije u NATO, odnosno potpisivanje Prespanskog sporazuma, koji su u ime Skoplja i Atine postigli premijeri Zoran Zaev i Aleksis Cipras“.

Prema saznanjima Danasa, i predsednik Srbije je „opredeljen za konačni sporazum sa Prištinom i saradnju sa zemljama koje su priznale kosovsku nezavisnost, ali su mu prepreka i smetnja strukture koji se tome protive, a podržavane su i finansirane iz Moskve“. U tom kontekstu, u diplomatskim krugovima se naglašava da će kosovska strana „nema sumnje, prihvatiti sve što dolazi iz Vašingtona, koji će biti pokrovitelj sporazuma i koji će, praktično, preuzeti dalji tok pregovora o rešenju za Kosova, pošto se EU pokazala nedoraslom, tim pre što joj predstoje i izbori za Evropski parlament u maju sledeće godine“.

Kao najrealističniji model za budući sporazum Beograda i Prištine diplomate sa Zapada navode „model dve Nemačke“. „Rešenje, kako stvari stoje, neće podrazumevati nikakvu promenu granica, već će Srbija dobiti zajednicu srpskih opština na Kosovu, a Kosovo članstvo u međunarodnim organizacijama“, tvrde izvori Danasa.

Antrfile:

Telefonski razgovor sa Mičelom

Sa Andrićevog venca je preksinoć saopšteno da je predsednik Srbije imao telefonski razgovor sa pomoćnikom državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Vesom Mičelom „o situaciji u regionu, a posebno o odnosima Beograda i Prištine“. Kako je navedeno u saopštenju, Mičel je rekao da je „od presudnog značaja da se prevaziđu tenzije i da je dijalog jedini način da se nađe rešenje za pitanje odnosa Beograda i Prištine“, a Vučić je kazao da je „Srbija uvek želela mir i očuvanje stabilnosti, kao i postizanje kompromisnog rešenja, te da će njeno delovanje i u budućnosti biti usmereno ka istom cilju“.
Autor: MARIJA STOJANOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti