Državna sekretarka za Digitalnu agendu Jasna Matić istakla je značaj ove inicijative koja je pokrenuta ove godine i nastaviće se u narednom periodu, a ima za cilj da bliskije poveže građane sa državnim organima i lokalnom samoupravom kako bi se na odgovarajući način zajednički radilo na poboljšanju uslova za život i rešavanju svakodnevnih problema sa kojima se svi susrećemo. Ona je naglasila da je vrlo zadovoljna brojem pristiglih prijava i kvalitetom ponuđenih ideja za unapređenje komunikacije građana i organa javne vlasti, te da će Digitalna agenda svim raspoloživim sredstvima pružiti podršku za implementaciju nagrađenih softverskih rešenja i aplikacija.
Projekat “Digitalna slika lokalne zajednice” nudi građanima mogućnost da na brz i lak način dođu do svih relevantnih objava o svom mestu ili okrugu iz štampanih medija, koje su prikupljene u periodu od 2003. godine do danas. Pretraga objava vrši se pomoću unosa željenih ključnih reči u polje za pretragu ili odabirom odgovarajuće godine i kategorije (po temi/rubrici, ličnosti instituciji, događaju, mestu, datumu).
Korišćenjem ovog alata sugrađani će biti u mogućnosti da redovno prate sva važna dešavanja u svom gradu i na jednom mestu da pronađu sve tekstove iz lokalnih i nacionalnih medija koji ih interesuju. Sa druge strane svi korisnici baze moći će na izvestan način da vrše kontrolu rada organa lokalne samouprave i da prate na koji način se troše budžetska sredstva i da li se poštuje volja i glas građana, te da li se ispunjavaju izborna obećanja. Korisnici servisa mogu biti i đaci i studenti, lokalni novinari i svi drugi koji bi pristup bazi bio značajan za dalji rad.
Novinski arhiv Ebarta sadrži više od 2.500.000 tekstova iz štampanih medija sa područja Srbije, a na ovaj način deo raspoloživih materijala biće dostupan široj javnosti i običnim građanima koji često nisu u mogućnosti da redovno prate štampu.