O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SA TRAMPOM BEOGRAD NEĆE IZGUBITI SVE
30. Jun 2020. godine
Večernje novosti
ANALITIČARI SE SLAŽU SA OCENAMA IZ DRŽAVNOG VRHA DA BI OBNOVA MANDATA AKTUELNOG LIDERA SAD BILA BOLJA ZA NAS

Njegova administracija ne smatra da je pitanje KiM stavljeno van dnevnog reda

ZA interese Srbije bilo bi od koristi kada bi aktuelni američki predsednik Donald Tramp uspeo da odnese pobedu na novembarskim izborima, jer bi u tom slučaju naša spoljnopolitička pozicija bila znatno povoljnija, pogotovo kada je reč o rešavanju pitanja Kosova i Metohije.

Ovakve procene o tome kakav bi eho u Srbiji mogao da ima ishod glasanja za prvog čoveka SAD sve otvorenije daje srpski državni vrh. Predsednik Aleksandar Vučić ubeđen je da bi za našu državu bila bolja pobeda Trampa, a ni za šefa diplomatije Ivicu Dačića tu nema dileme. On je rekao da treba maksimalno motivisati našu dijasporu u SAD da glasa za aktuelnog šefa Bele kuće, jer, po mišljenju Dačića, Trampova administracija, za razliku od demokrata, ne smatra da je pitanje Kosova rešeno.

Na naše pitanje koliko je mudro unapred se odlučivati za jednu od suprotstavljenih snaga, Dačić odgovara: - Srbi u SAD su jedna od mnogih etničkih zajednica koja će u novembru da glasa za novog predsednika SAD. Za koga će glasati, to će oni odlučiti u skladu sa svojim sklonostima i interesima. Ne mislim da je loše ako zemlja iz koje su potekli sugeriše za koga bi mogli da glasaju, jer tako im prenosimo kakvo mi imamo iskustvo sa administracijom o kojoj je reč. Administracija predsednika Trampa učinila je važan iskorak u vezi sa pitanjem KiM, jer je uvažila naše interese i prihvatila naše argumente, što ranije administracije nisu uradile.

Da ovakav stav naših zvaničnika nije bez utemeljenja, smatraju i pojedini sagovornici "Novosti", koji naglašavaju da je na planu spoljne politike Tramp već u svom prvom mandatu prikazao visok nivo pragmatičnosti i spremnost da odstupi od ustaljenih konvencija američke politike, pa čak i da prekrši neke od dugo važećih tabua, ako bi u takvim potezima video konkretnu korist za SAD i svoju administraciju.

Spoljnopolitički analitičar iz Centra za društvenu stabilnost Nemanja Starović kaže nam da je, kada je reč o Balkanu, Trampova administracija, oličena u specijalnom predsedničkom izaslaniku za dijalog Beograda i Prištine Ričardu Grenelu, već povukla nekoliko poteza kojima se nismo mogli nadati niti od jednog prethodnog predsednika SAD: - Osim toga što je pokazala spremnost da sasluša stavove zvaničnog Beograda, Trampova administracija je očigledno odstupila od tzv. binarnog pristupa problemu KiM, u kojem jedna strana mora da izgubi sve da bi druga strana to isto dobila. Očigledno je da imaju i znatno manje razumevanja za neposlušnost svojih klijenata u Prištini. A da bi stvorio pretpostavke za nastavak dijaloga, Grenel je oborio čak dve vlade u Prištini, ne libeći se pritom da u paleti mehanizama pritiska iskoristi i svojevrsne ekonomske sankcije prema kosmetskim Albancima, kao i pretnju povlačenjem američkih vojnika sa KiM.

Starović veruje da bi, u slučaju Trampove pobede, spoljnopolitički establišment u Vašingtonu odlučnije pristupio i ideji "istorijskog pomirenja" Srbije i SAD, što poslednjih godina zagovaraju neki od najuglednijih američkih tink-tenkova, čime bi se otvorio dodatni prostor za rešavanje problema KiM na principima suštinskog kompromisa.

I novinarka Ljiljana Smajlović kaže, za "Novosti", da mi već znamo da je Hašim Tači u očima Trampovog protivkandidata, demokrate Džoa Bajdena, neka vrsta albanskog Džordža Vašingtona: - To znači da nemamo razloga da se nadamo da bi Bajdenova administracija bila pošten broker u srpsko-albanskom sporu.

Svejedno me malo čudi što predsednik Srbije otvoreno staje na stranu Trampa, tim pre što su njegove šanse da obnovi mandat trenutno u opadanju. Ali Srbija ne može da se pravi da ne vidi da su svi naši protivnici istovremeno i ogorčeni Trampovi protivnici. I da su takse na srpsku robu pale, ne intervencijom Evropske unije, već intervencijom ključnog Trampovog čoveka Grenela.

Iako su Evropljani ti koji su morali da brane evropske sporazume i dogovore, ako već nisu hteli da brane Srbiju.

Antrfile:

KARTE NA DEMOKRATE

ZA Nemanju Starovića ni mogući dolazak Trampovog protivkandidata, demokrate Džozefa Bajdena u Belu kući ne bi značio automatski povratak na politiku Klintonovih: - Iz redova Bajdenovih najbližih saradnika mogu se čuti nešto uravnoteženiji tonovi nego što je to bio slučaj kada su američke demokrate prethodni put rukovodile spoljnom politikom SAD. Međutim, sama činjenica da su kosmetski Albanci stavili sve svoje karte na pobedu Bajdena, nalaže našoj strani veliki oprez u slučaju takvog ishoda predsedničkih izbora u SAD.

Autor: D. MILINKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti