O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SRBIJI DVA POENA MANJE
4. Mart 2021. godine
Blic
Izveštaj međunarodne nvo o političkim pravima i slobodama Fridom haus dao

Srbija je u oblasti političkih prava i građanskih sloboda u poslednjoj deceniji nazadovala za 14 poena, a pošto je tokom 2020. godine izgubila još dva boda i dalje se nalazi u kategoriji delimično slobodnih država, prema najnovijem izveštaju međunarodne nevladine organizacije “Fridom hausa”.

U izveštaju “Sloboda u svetu 2021. - Demokratija pod opsadom” navodi se da Srbija sada ima ukupno 64 od mogućih 100 poena. Ako je za utehu, naša zemlja je prema “Fridom hausu” u poslednjih deset godina nazadovala koliko i Mađarska, Poljska, Turska, ali i SAD, koje su prošle godine izgubile čak 11 bodova, pa sad ukupno imaju 83 poena.

Takođe, pored Srbije u kategoriji delimično slobodnih država su i druge zemlje Zapadnog Balkana, poput BiH, Crne Gore, Albanije i Severne Makedonije, pa i Kosovo koje se u izveštaju tretira kao država. Slovenija i Hrvatska kao zemlje EU pripadaju grupi slobodnih zemalja.

U kratkom pregledu izveštaja koji se odnosi na našu zemlju piše da je Srbija parlamentarna demokratija sa konkurentnim višepartijskim izborima, ali da poslednjih godina vladajuća Srpska napredna stranka vrši pritisak na nezavisne medije, političku opoziciju i organizacije civilnog društva.

Kao glavna politička dešavanja u Srbiji označeni su parlamentarni izbori, protesti koji su nakon njih usledili i odgovor na pandemiju, za koji je ocenjen da je netransparentan, i optužbe da su navodno prikrivani podaci o smrtnim slučajevima.

Izveštajem je obuhvaćeno 195 svetskih država i 15 teritorija i u njemu su najbolje rangirane skandinavske zemlje - Finska, Norveška i Švedska koje imaju po 100 bodova, dok je najgore rangirana Severna Koreja sa tri boda.

Izveštaj je pokazao i da građani ukupno 73 svetske države žive u uslovima degradacije političkih i građanskih prava, dok je u 28 zemalja registrovan napredak u tim oblastima.

U slobodne zemlje svrstane su 54 zemlje u svetu u kojima živi ukupno 38 odsto svetske populacije, kao i da manje od 20 odsto građana sveta živi u uslovima potpune slobode - što je najlošiji učinak od 1995.

godine. Razlog za tako loš generalni rezultat vidi se u pandemiji kovida 19 i borbi protiv ove pošasti.

Antrfile:

Blag napredak Crne Gore i Makedonije

U izveštaju se navodi i da je na Zapadnom Balkanu tokom 2020. zabeleženo nazadovanje, ali i napredak pojedinih država poput Crne Gore i Severne Makedonije.

U Crnoj Gori je, kako se navodi, prekinuto šestogodišnje uzastopno narušavanje političkih prava i građanskih sloboda tranzicijom političke vlasti na opozicione snage.

U Severnoj Makedoniji su se institucije u velikoj meri oporavile “od štete koju im je naneo odbegli bivši premijer Nikola Gruevski”, piše u dokumentu.
Autor: MARKO TAŠKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti