O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SANKCIJE RUSIJI ILI - SANKCIJE SRBIJI
28. Septembar 2022. godine
Danas
Tragom zahteva socijaldemokrata u Evropskom parlamentu da se prekinu pristupni pregovori sa Beogradom

Beograd // Evropska unija vrši pritisak da Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, ne odlaže uvođenje sankcija Rusiji. Istina je, dakle, spremni su da idu na uvođenje sankcija Srbiji ukoliko predsednik Srbije ne donese odluku da uvede restriktivne mere Ruskoj Federaciji, kategorički su sagovornici Danasa iz diplomatskih izvora. Ako se EU odluči za sankcije, prvo će se ići zaustavljanje dotoka novca Srbiji, potom ukidanje belog šengena, zaustavljanje pregovora o pristupanju Uniji, pa onda sankcije. Ali, to može da potraje, rekli su upućeni sagovornici Danasa.

Oni navode da prema informacijama kojima raspolažu, Aleksandar Vučić se nada podršci Viktora Orbana da će to blokirati što preko Saveta EU, što preko evropskog komesara za politiku susedstva i proširenja Olivera Varheljija.

Kako se bliži potpisivanje sporazuma sa Prištinom, šanse da će da posegnu za sankcijama su vrlo male, ali je EP slobodniji da donese rezoluciju kojom se poziva EU komisija i EU savet da obustave pregovore i u jeku krize u Ukrajini imaće podršku većine građana EU, uvereni su izvori našeg lista.

Drugim rečima, Vučić ima jedan dan od formiranja vlade da uvede sankcije i ostale restriktivne mere prema Rusiji i Belorusiji i godinu dana da potpiše s Prištinom pravno-obavezujući sporazum. Ne uspe li, sledi Tadić-Merkel scenario i puštaju ga niz vodu.

Zahtev iz Evropskog parlamenta treba ozbiljno shvatiti, ali poslednju reč daje Evropska komisija, ukazuju sagovornici Danasa, ističući i da će novi izveštaj EK o našoj zemlji biti najnegativniji do sada.

Poruke poslaničke grupe socijaldemokrata, druge po brojnosti grupacije u Evropskom parlamentu, o zaustavljanju pregovora sa Srbijom o pridruživanju, razumljive su i očekivane, u skladu sa proklamovanom politikom i stavovima EU Rusiji i ratu u Ukrajini.

„EU ne može nastaviti pristupne pregovore sa Srbijom ako se ne uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije. To ćemo reći u predstojećem izveštaju Parlamenta o proširenju“, navele su socijaldemokrate, prenoseći i izjavu evroposlanika i izvestioca za novu strategiju proširenja EU Tonina Picule: „Veoma je razočaravajuće što ovo dolazi iz zemlje koja teži da se pridruži EU.“

Da socijaldemokrate nisu usamljene u svom stavu u evropskom parlamentu tvrdi i Natan Albahari, poslanik PSG građana u Skupštini Srbije. On kaže da se i od njihovih partnera iz grupe Obnovimo Evropu (Renenj Europe) čuju slični glasovi, kao i iz Partije evropskih socijalista.

„Iz diplomatski krugova se takođe čuje da će ovogodišnji izveštaj o napretku Srbije biti najnegativniji od kada su otvoreni pregovori, a izvesno je da neće biti otvaranja novih klastera ove godine“, objašnjava Albahari i dodaje da u vreme velike polarizacije pozicija koju Srbija pokušava da ima nije održiva.

Albahari smatra da je Srbija morala mnogo ranije da se pridruži sankcijama protiv Rusije: „Mi smo i ranije predlagali da se sankcije postepeno uvedu, pogotovo one koje ne bi direktno uticale na privredu Srbije, a u isto vreme pokazali međunarodnoj zajednici da možemo biti pouzdan partner.“

On podseća da je Vučić po dolasku na vlast sam primetio da nije dobro procenio značaj pada Berlinskog zida. Sada kada imamo događaj istog ranga značaja, on opet ne razume da to što radi odvaja Srbiju od evropske budućnosti i ima dugoročne posledice: „Niko nam u skorije vreme neće zaboraviti fotografiju Selakovića sa Lavrovom u Njujorku, u danu kada Putin preti nuklearnim oružjem.“

I Dragana Rakić, poslanica Demokratske stranke u Skupštini Srbije, navodi da su poruke poslaničke grupe socijaldemokrata u Evropskom parlamentu o zaustavljanju pregovora sa Srbijom o pridruživanju razumljive i očekivane: „Mi takav stav ne možemo podržati, jer nije u interesu Srbije da se pregovori o pridruživanju EU i formalno zaustave. Kažem formalno zaustave, jer oni su suštinski u zastoju već nekoliko godina i tu nema nikakvog pomaka ni na vidiku.“

Na pitanje mogu li sve glasniji zahtevi evroparlamentaraca da dovedu zaista do zaustavljanja pristupnih pregovora Srbije sa EU, docent na Fakultetu političkih nauka Milan Krstić odgovara da smo još daleko od tog trenutka.

„Ovo je samo zvaničan stav jedne grupe evroparlamentaraca. Mnogo će biti značajnije šta kaže Evropska komisija. Međutim, u kombinaciji sa jučerašnjom izjavom ambasadora EU i SAD u Srbiji koji su kritikovali potpisivanje memoranduma sa Rusijom, ovo je jasan signal da se Srbiji sužava manevarski prostor za ovakvu spoljnu politiku“, navodi Krstić.

I Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku smatra da reakcije evroparlamentaraca treba ozbiljno shvatiti, jer se topi razumevanje za poziciju Srbije. Dodatno se suzio prostor za vođenje dugogodišnje spoljne politike „ni na Istoku ni na Zapadu“, koja u uslovima ruske agresije na Ukrajinu i odgovora političkog Zapada postaje teško održiva: „Potpisivanje Plana konsutacija desilo se u pogrešno vreme i na pogrešnom mestu i očigledno je bilo potrebno Rusiji, a ne Srbiji.“

S. Čongradin, M. R. Milenković

Antrfile:

Autor: S. ČONGRADIN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti