O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
„REPUBLIKA KOSOVO“ NA RAFU U CENTRU BEOGRADA
17. Avgust 2018. godine
Danas
NAŠA PRIČA: Otkud obuća sa kosovskom deklaracijom u jednoj beogradskoj radnji

Rasim Ljajić: Roba sa takvom oznakom nije smela da se nađe u prodavnici, regularan uvoz nosi oznaku DžK n Deklaracije su sporne, ali trgovinska razmena odlično funkcioniše - u prvih šest meseci ove godine zabeležen je ukupan promet između Srbije i Kosova od 231,9 miliona evra

Beograd - Možda zvanična Srbija još nije priznala Kosovo kao državu, ali primer prodavnice obuće iz centra Beograda koja svojim kupcima nudi i robu na čijoj se deklaraciji kao zemlja porekla vodi Republika Kosovo - pokazuje da domaći trgovci nemaju problem sa tim. Tako se ovih dana u jednoj od beogradskih prodavnica obuće, između ostalih brendova, može kupiti i obuća proizvođača Geris iz Ferizaja (Uroševac) sa Kosova.

Osim naziva artikla i drugih pojedinosti o sastavu u ovom slučaju konkretno ženskih papuča, načinu održavanja, veličini, na deklaraciji se kao zemlja porekla navodi „Ferizaj, Republika Kosovo“.

Ministar trgovine Rasim Ljajić kaže da roba sa tim oznakama ne bi smela da se pojavi u prodavnicama i poziva potrošače da takve slučajeve prijave inspekcijama kako bi one mogle da reaguju.

- Ranije je dogovoreno da sve što od roba stigne sa Kosova nosi oznaku „DžK“. Ako se na ambalaži nađe takva oznaka, za potrošače je to znak da se radi o regularnom uvozu - kaže Ljajić.

On naglašava da tržišna inspekcija ne može da stigne u svaku prodavnicu, zbog čega su informacije kada stignu od građana, dragocene.

- Osnovno je da mora da se poštuje minimum propisa, što znači da u ovom konkretnom slučaju nije smelo da se desi da se u prodavnicama nađe roba na kojoj je deklaracija Republika Kosovo. Međutim, mi smo i pre nekoliko godina imali sličan slučaj, radilo se o plastičnoj robi koja je takođe poreklom sa Kosova - kaže za Danas Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača Beograda.

Tržišni inspektori su, tvrdi on, ti koji bi trebalo da onemoguće da se ovakva roba nađe u prodaji.

- Činjenica je da je napravljen propust, ali verujem da inspektori koji su radili proveru ne bi dozvolili da roba ovako deklarisana uđe u Srbiju. Ako, s druge strane, roba nije prošla inspekciju, onda se postavlja pitanje na koji način je dospela u zemlju i na rafove - napominje Bogosavljević. I dok je deklarisano kao proizvedeno u Republici Kosovo nepoželjno, regularna trgovinska razmena sa Kosovom (koje je označeno zvezdicom) godinama odlično funkcioniše. To potvrđuju i podaci Privredne komore Srbije, prema kojima je u prvih šest meseci ove godine zabeležen ukupan promet između Srbije i Kosova od 231,9 miliona evra, što je za 10,3 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. - Isporuke su iznosile 220,1 milion evra i bile su veće za 10,7 odsto u odnosu na isti period 2017, a nabavke su 11,7 miliona evra i bile su veće za 3,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine. U razmeni je ostvaren suficit od 208,4 miliona evra - navode u PKS za naš list.

Najvažniji isporučeni proizvodi od januara do juna ove godine bili su, ističu u PKS, gasna ulja; voda, motorni benzin, ulje od suncokreta, šećer, preparati za pranje i čišćenje, kukuruz i pšenica ostala, kao i bezalkoholna pića.

Sa Kosova u Srbiju u prvoj polovini godine najviše je došlo različitih vrsta cevi, ali i električne energije, otpadaka od rafinisanog bakra, smrznutih malina, ali i radijatora.

Antrfile:

Autor: LJ. BUKVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti