O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
KAKO IZBEĆI ZAMKE NA ODMORU U INOSTRANSTVU
6. Avgust 2017. godine
Politika
Dokumenta, novac i kartice treba nositi uz telo, potrebno je

poneti polisu osiguranja, skenirati pasoš, proveriti mobilni

telefon

Odlazak na odmor i letovanje mnogima može da se pretvori u pravu noćnu moru. Neretko se dešava da ljudi imaju neprijatnosti koje sve pokvare, a najveća opasnost vreba na putevima, posebno onim dužim. Zato je MUP Srbije pripremio set saveta i predloga o tome kako se najbolje zaštititi u inostranstvu.

Dokumenta, gotov novac, kreditne kartice i bitne podatke treba uvek nositi uz telo, u nekoj neupadljivoj torbici oko struka ispod odeće ili u unutrašnjem džepu.

Za maloletne, ukoliko putuju sami, pri prelasku državne granice preporučuje se da imaju saglasnost za putovanje u inostranstvo oba roditelja, koja je overena u sudu ili opštini.

MUP preporučuje da se uvek putuje u društvu, sa osobom koja zna neki svetski jezik ili jezik zemlje u koju se odlazi. Nije naodmet i da se nabavi mali rečnik sa osnovnim frazama radi lakšeg sporazumevanja prilikom putovanja.

Kako izbeći zamke na odmoru u inostranstvu

Sa prve strane

Poznavanje nekoliko reči može pomoći u rešavanju brojnih situacija.

Pre polaska, MUP preporučuje da se na internetu pogledaju podaci o lokalnom prevozu u mestu u koje se ide. U velikim evropskim gradovima često je najbolja opcija metro, zbog velikih gužvi. Ukoliko neko planira da ga koristi više dana, MUP preporučuje kartu za više vožnji (jeftinijaje).

Poseban set saveta, MUP je pripremio za vozače koji putuju u inostranstvo. Bilo bi dobro da izvade međunarodnu vozačku dozvolu u nekoj od poslovnica AMSSa i da je nose zajedno sa nacionalnom vozačkom dozvolom tokom upravljanja vozilom u inostranstvu.

Preporučuje se vađenje međunarodne karte za osiguranje automobila („zeleni karton"), punomoćje za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu ukoliko nisu vlasnici automobila. Vozači treba da se informišu u kojim zemljama se plaćaju autoputevi, a gde su besplatni, da ih ne bi iznenadila cena putarine.

MUP preporučuje vozačima, da se pre polaska na put u neku od zemalja EU na sajtovima (www.viamichelin.com i www.amss.rs) detaljno obaveste o saobraćajnim propisima. Savetuje se i korišćenje GPS uređaja. Tokom boravka u inostranstvu vozači bi trebalo strikgno da poštuju pravila saobraćaja i znakove s obzirom na visoke kazne za prekršaje u zemljama EU.

Savetuje se i da se obavezno ponese polisa zdravstvenog osiguranja koja je izvađena pre polaska. Potrebno je i da se turisti raspitaju o uslugama dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja i o tome koje usluge plaćaju lično, pa se posle refundiraju, a koje plaća osiguranje. Ako neko u trenutku polaska na put pije lekove, treba da proveri da li je njegov lek dozvoljen u zemlji u koju putuje. Voda sa slavine nije preporučljiva za piće u nekim zemljama, te je bitno da se građani raspitaju o tome kada stignu u željeno mesto.

Posebnu pažnju MUP je predvideo u delu koji su nazvali „Budite na vezi". U tom segmentu, policija savetuje da bi bilo dobro pre putovanja proveriti ispravnost mobilnog telefona i punjača (ponekad od mobilnog može da zavisi bezbednost), kao i da se u telefon memorišu brojevi diplomatskokonzularnih predstavništava Republike Srbije zemlje u koju se putuje.

Ukoliko se izgubi putna isprava u inostranstvu, potrebno je da se prijavi policiji zemlje u kojoj se boravi i da se zatraži potvrda o prijavi gubitka. Sa tom potvrdom, građani mogu da se obrate diplomatskokonzularnom predstavništvu Republike Srbije, koje će izdati putni list sa rokom važenja potrebnim za povratak u Srbiju, a najduže do 60 dana.

Posebnu pažnju policija je posvetila savetima da neko ne postane žrtva trgovine ljudima. To je jedna od najprofitabilnijih globalnih kriminalnih aktivnosti poslednjih 20 godina, zajedno sa trgovinom narkoticima i oružjem. Trgovci ljudima mogu biti i muškarci i žene, a u početnoj fazi ne retko su to osobe bliske žrtvama. Najčešće se žrtva trgovine ljudima postaje preko oglasa za primamljive poslove u inostranstvu, novostečenih poznanika takozvanih prijatelja koji obećavaju poslove, brak i bezbrižnu budućnost.

MUP savetuje da dokumenta nosite uvek sa sobom i ne dajete drugim osobama. Pre polaska u inostranstvo iskopirajte pasoš i kopiju ostavite na sigurno mesto ili skenirana - fotografisana dokumenta čuvajte u memoriji kartice mobilnog telefona, kartici fotoaparata ili na USBu.

Antrfile:

Autor: DUŠAN TELESKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti