O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
KOVID 19 VIŠE NIJE GLOBALNA PRETNJA
14. Maj 2023. godine
Politika
SZO je ukinula vanrednu zdravstvenu situaciju uzrokovanu koronom zbog trenda smanjenja smrtnih slučajeva, hospitalizacija i prijema u odeljenja intenzivne nege, kao i visokog nivoa imuniteta stanovništva

Kovid 19 više ne predstavlja globalnu zdravstvenu vanrednu situaciju, saopštila je Svetska zdravstvena ortanizacija. Ukidanje vanredne situacije je znak napretka koji je svet postigao na tom području, ali kovid 19 je i dalje prisutan, navelajeSZO.

U Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” navode da je SZO proglasila vanrednu zdravstvenu situaciju uzrokovanu novim virusom SARS kov 2 na globalnom nivou pre tri godine - 30. januara 2020. godine. Proglašeni status je pomogao da se međunarodna pažnja fokusira na pretnju no zdravlje, kao i da se ojača saradnja u proizvodnji vakcina i ostalih tretmana protiv novog virusa.

Zaključeno je da, iako je SARS kov 2 bio i nastaviće da kruži širom sveta i da se razvija, čini se da trenutno cirkulišuće varijante nisu povezane sa većim rizikom od težih kliničkih formi bolesti, odnosno da to više nije neobičan ili neočekivan događaj.

- Kao osnov za ukidanje vanredne situacije na sastanku Komiteta za vanredne situacije istaknut je trend smanjenja smrtnih slučajeva od kovida, smanjenje hospitalizacija i prijema u odeljenja intenzivne nege, kao i visok nivo imuniteta stanovništva na SARS kov 2. U svetu je dato 13,3 milijarde doza vakcina protiv kovida 19. Trenutno je 89 odsto zdravstvenih radnika i 82 odsto osoba starijih od 60 godina završilo primarnu seriju vakcinacije (početna jedna ili dve doze preporučene prema rasporedu vakcinacije), iako pokrivenost u ovim prioritetnim grupama varira u različitim regionima - ističu u „Batutu”.

Komitet SZO je naglasio da će biti od ključnog značaja da se razmotre manjkavosti uočene TOKOM pandemije. Generalni direkgor SZO, dr Tedros Adhanom Gebrejesus, naglasio je da odluka da se ukine najviši nivo uzbune ne znači da je opasnost prošla, uz napomenu da bi vanredna zdravstvena situacija zbog kovida 19 mogla bigi vraćena na snagu ako se situacija promeni.

- Najgora stvar, koju bilo koja zemlja sada može da uradi, jeste da iskoristi ovu vest kao razlog da spusti pozornost, da demontira sisteme koje je izgradila ili da pošalje poruku građanima da kovid 19 nije razlog za brigu - istakao je generalni direktor SZO.

Profesor dr Zoran Radovanović, epidemiolog, kaže za „Politiku” da postoje događaji - zaraze, poplave, zemljotresi - koji predstavljaju vanrednu situaciju i zahtevaju hitnu akciju na lokalnom, regionalnom ili nacionalnom nivou. Sa njima se nose vlasti pogođenog područja, bilo same, bilo uz pomoć sa strane. Sasvim je druga stvar kada se proceni da takva opasnost može da se prelije preko državnih granica. Tada se aktivira Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i proglašava javnozdravstveni događaj međunarodnog značaja (JZDMZ). To je ključan pojam u zaštiti zdravlja u globalnim razmerama, a predviđen je Međunarodnim zdravstvenim pravilnikom. Pravilnik je stupio na snagu 2007. godine i od tada je ovaj sistem pozornosti aktiviran šest puta: zbog svinjskog gripa H1N1 (2009), ebole u zapadnoj Africi (2014), dečje paralize (2014), zika groznice (2016), ebole u DR Kongu (2018) i kovida 19 (2020).

- Desilo se da je svih šest puta bilo reči o virusnoj bolesti, mada JZDMZ ne mora uopšte da bude neka zaraza, već recimo pojava ekstremističke grupe koja rasejava hemijske otrove ili aktivira „prljave” radioaktivne bombe. Kada se proglasi JZDMZ, sve 193 članice SZO imaju obavezu da sarađuju, a za otklanjanje nastale opasnosti dobijaju pomoć u novcu i opremi iz postojećih namenski formiranih fondova. Pandemija je sličan, ali ipak poseban pojam. O njoj se govori kada se bolest javi bar u dva žarišta u jednom delu sveta i potom prenese bar u jedan drugi deo sveta (da pojednostavimo, na drugi kontinent). Za poslednjih 120 godina svet je pogodilo šest pandemija: španska groznica (1918), azijski grip (1957), honkonški grip (1968), kolera (1961), sida (1981) i svinjski grip (2009) - ističe dr Radovanović.

Naš sagovornik pojašnjava da je u Srbiji „epidemija od većeg epidemiološkog značaja”, kako glasi zakonska formulacija, zbog pandemije kovida 19 proglašena 20. marta 2020. godine. Formalno, ona bi trebalo da bude odjavljena kada prođe vreme dvostruke maksimalne inkubacije od pojave poslednjeg slučaja, dakle 28 dana. Ako bi kovid 19 pokazao izrazit sezonski karakter, odnosno ako bi nestao preko leta, to bi bilo normalno rešenje. Međutim, ako slučajevi budu „kapali” jedan no jedan narednih meseci, zdravstvene vlasti bi trebalo da u jednom trenutku reše da kovid 19 više nije javnozdravstveni problem i da ga administrativnom odlukom „ukinu”.

- U svakom slučaju, ukoliko se ne javi nova varijanta virusa, radikalno drukčija od prethodnih, kao što je bio slučaj sa omikronom, pandemija kovida 19 biće privedena kraju. To treba da se desi ovog proleća. Ostaće nam da se naviknemo da je lepezi zaraza sa kojima se suočavamo dodata još jedna. Možemo da budemo relativno opušteni jer je, s jedne strane, populacija obolevanjem ili vakcinacijom stekla visok nivo kolektivnog imuniteta, a s druge strane, virus je manje opasan nego pre tri godine, na se mnogo ređe spušta na pluća. To ne znači da se ne treba čuvati, jer čak i blag oblik bolesti može da ostavi ozbiljne posledice - smatra dr Radovanović.

Od korone je preminulo više od 6,9 miliona ljudi na svetu.

Antrfile:

Autor: DANIJELA DAVIDOV KESAR
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti