O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
VUČIĆ SE SASTAO SA DELOM OPOZICIJE
29. April 2021. godine
Danas
Počeli razgovori o izbornim uslovima bez posredovanja Evropske unije

Beograd - Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić otvorio je juče prvi sastanak u okviru dijaloga vlasti i opozicije o izbornim uslovima bez stranih posrednika, u prisustvu predsednika Srbije i Srpske napredne stranke Aleksandra Vučića. Vučića, koji je došao na sastanak vlasti i opozicije ispred vladajuće stranke, na ulazu u Narodnu skupštinu dočekao je Dačić. U trenutku kada je Vučić pristigao na ulazu se našao i Aleksandar Šešelj, zamenik predsednika radikala, a odmah posle predsednika SNS u Skupštinu je ušao i Čedomir Jovanović, predsednik Liberalno-demokratske partije. Iza Jovanovića pristigao je i ministar unutrašnjih poslova i lider Pokreta socijalista Aleksandar Vulin. Novinarima je omogućeno snimanje početka sednice koja se održavala u maloj sali Skupštine, ali ostatak sastanka je zatvorenog tipa, kako je ranije objasnio predsedavajući dijaloga Ivica Dačić.

Iako je Dačić poručio da neće biti iznošenja detalja razgovora u javnost, novinari su ostali u skupštinskom holu očekujući izjave nakon sastanka, koji je još trajao u vreme zaključenja ovog izdanja lista Danas.

Prema porethodnim najavama u dijalogu učestvuju sve stranke iz vladajuće koalicije - Srpska napredna stranka, Socijalistička partija Srbije i Srpski patriotski savez, dok su učesnici na strani opozicije bili pokret Dveri, Demokratska stranka Srbije i Pokret za obnovu Kraljevine Srbije, Srpska radikalna stranka, pokret Dosta je bilo kao i Stranka moderne Srbije. Vučić je ranije više puta najavio da će se pojaviti na ovom sastanku a pojedini predstavnici opozicije pozdravili su ovakav potez ističući da je to znak ozbiljnih namera na strani vlasti. Sastanku predsedava Dačić, koji je ranije najavio da će razgovori biti zatvorenog tipa. „Nema snimanja onoga o čemu se govori, nema izjava posle toga, nema interpretiranja dijaloga, odnosno smatra se da ništa nije dogovoreno dok se na kraju sve ne dogovori“, rekao je Dačić. Učesnici su se okupili u maloj sali Narodne skupštine, zbog čega su neki izrazili nezadovoljstvo, kako su nezvanično rekli za Danas - jer „mala sala nije pogodna za ovu vrstu skupa, niti ukazuje da je vlast dovoljno dala na značaju samog događaja“. Kako su mediji ranije javili, mala sala Narodne skupštine za potrebe ovog sastanka posebno je opremljena računarima za svakog učesnika kako bi oni mogli da govore sa mesta na kojima sede. Svaka stranka imala je pravo na po jednog predstavnika, a Dačić je ranije rekao da je pozvao, osim lidera SNS Aleksandra Vučića, i predstavnike 26 stranaka, od kojih polovinu čini opozicija. Ovo je bio prvi susret u međustranačkom dijalogu koji će vlast sa opozicijom voditi za dva stola - posebne runde razgovora organizovaće se uz posredstvo predstavnika Evropskog parlamenta, na čemu je insistirao veći deo opozicije, dok je deo opozicionih partija koje su juče razgovarale sa predstavnicima vlasti tražio pregovore bez učešća stranaca. Stranke koje su instirale na pregovorima bez stranih posrednika su SPAS, DSS, POKS i SRS i ove stranke neće učestvovati u paralelnoj rundi dijaloga sa evroparlamentarcima, dok su DJB, Dveri i SMS najavile da će razgovarati na svim kolosecima. Od stranaka opozicije koje su se juče pojavile na sastanku jedino Dveri nisu učestvovale na prethodnim parlamentarnim izborima, tj. bili su među opozicijom koja je bojkotovala izbore. Zato je predsednik Dveri Boško Obradović nedavno zatražio i posebne pregovore samo sa strankama „bojkot opozicije“. U međustranačkom dijalogu, koji predvodi EU učestvuju većinom stranke koje su bojkotovale prethodne izbore zbog nedostatka uslova za ravnopravno učešće, ali i nekolicina onih koji su na prošlogodišnje junske izbore izašli. U sklopu priprema i prethodnih dogovora za taj dijalog evroparlamentarci Tanja Fajon i Vladimir Bilčik održali su video-sastanke, prvo sa predstavnicima parlamentarnih grupa, dok se posle majskih praznika očekuju razgovori sa vanparlamentarnom opozicijom.

Antrfile:

Komunisti protestuju pred Skupštinom

Uoči početka sastanka vlasti i opozicije, ispred zgradne Narodne skupštine okupili su se članovi Nove komunističke partije Jugoslavije (NKPJ), koji su protestovali zbog toga što nisu bili pozvani na razgovore. Oni su predali protestno pismo na pisarnici upućeno predsedniku Skupštine Ivici Dačiću u kome su izrazili negodovanje zato što nisu uključeni u ove razgovore.

Razmatranje evropskih izveštaja

Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić juče tokom prepodneva na sednici Odbora za evrointegracije kritički je govorio o izveštanjima EU o Srbiji. On je rekao da je u decembru prošle godine u plenumu razmotren godišnji izveštaj Evropske komisije za Srbiju, što je bilo prvi put da Narodna skupština razmatra jedan dokument institucija EU posvećen Srbiji, a da se „već utire put jednoj dobroj i korisnoj demokratskoj praksi“ da o svim bitnim stavovima institucija EU govori u parlamentu. Kako prenosi Beta Dačić je na sednici Odbora za evropske integracije, na kojoj je predstavljena Rezolucija Evropskog parlamenta o izveštajima Komisije iz 2019. i 2020. o Srbiji, rekao da će „ovakav način rada pozitivno uticati na ukupan proces pristupanja Evropskoj uniji“, saopšteno je iz Narodne skupštine. Dačić je rekao da je dobro „što je Evropski parlament u značajnom delu Rezolucije konstatovao napredak reformi u Srbiji, posebno u pogledu ekonomskog razvoja, regionalne saradnje, dijaloga sa Prištinom, položaja nacionalnih manjina i manjinskih društvenih grupa“.

Povodom kritičkih delova ovog izveštaja Dačić je rekao da „nije problem da neko iznosi kritičko mišljenje“ već da je bitno „da razdvojimo šta predstavlja kritičko mišljenje a šta su materijalne neistine koje se izriču o pojedinim temama“, kao i da „ti nedostaci“ koji postoje u Rezoluciji „nanose štetu Srbiji ali i Evropskom parlamentu“.

Dačić je rekao da se u Rezoluciji konstatuje da treba prestati sa praksom donošenja zakona po hitnom postupku, što je ranijih godina bila česta zamerka evropskih institucija.

„U ovoj godini smo rebalans budžeta usvojili po hitnom postupku, zbog neophodnosti da država nesmetano funkcioniše, ostalih slučajeva gotovo da nije bilo, ali poslanici Evropskog parlamenta to nisu primetili, već su izgleda samo kopirali neke ranije stavove iz sopstvenih izveštaja i izveštaja Evropske komisije“, rekao je Dačić. On je rekao da su ocene Evropskog parlamenta, u vezi sa prošlogodišnjim vanrednim stanjem, „prilično konfuzne, pa i netačne“, zato što je „čitav postupak oko uvođenja i ukidanja vanrednog stanja vođen strogo po Ustavu“.

Kao „naročito problematičan deo iz Rezolucije Evropskog parlamenta“, Dačić je naveo stav da Skupština nije počela svoj rad „u dugom periodu nakon proglašavanja konačnih rezultata izbora, iako je postojala jasna parlamentarna većina“, zato što su „ispoštovani svi zakonski rokovi“.

„Najviše negativnih reakcija je izazvao stav u vezi sa vakcinacijom. To je poruka građanima da ne treba da veruju svojim očima nego da veruju amandmanima na tekst Rezolucije Evropskog parlamenta da je u Srbiji loše organizovana vakcinacija i borba protiv kovida, dok sve svetske agencije i svi svetski političari hvale Srbiju zbog toga i dok mnogi iz Evrope dolaze da se vakcinišu ovde“, rekao je Dačić. Dačić je, u vezi s Kosovom i Metohijom, rekao da će Srbija „uvek ispunjavati svoje obaveze preuzete Briselskim sporazumom, tako da je nejasno zašto u Rezoluciji piše da svako mora da ispunjava svoje obaveze“.
Autor: ALEKSANDRA POPOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti