O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
U TEKSTU JE I OSUDA MASOVNIH UBISTAVA
11. Maj 2023. godine
Danas
Na plenarnoj sednici Evropski parlament usvojio rezoluciju o Srbiji

Brisel // Sa 508 glasova „za“ i 76 „protiv“ poslanici Evropskog parlamenta na plenarnoj sednici juče usvojili su izveštaj Vladimira Bilčika o Srbiji. Nakon glasanja izveštaj postaje zvanična rezolucija Evropskog parlamenta o Srbiji, prenosi portal Juropijen vestern Balkans (ENjB). Bilčik je u pisanoj izjavi ocenio da je data „realna slika Srbije“.

U integralni tekst rezolucije ušao je i usmeni amandman Vladimira Bilčika u kom se najoštrije osuđuje masovno ubistvo u Srbiji 2023. i poziva na detaljnu istragu u znak solidarnosti i žalosti sa žrtvama. Takođe, nakon glasanja u tekst rezolucije ušlo je i devet amandmana u kojima se između ostalog ističe „zabrinutost zbog slučaja Elektroprivrede Srbije, u kome su tužiteljke uklonjene iz procesa, nakon što su započele istragu korupcije u tom preduzeću“.

Izglasan je i amandman u kome se „izražava zabrinutost zbog imenovanja za direktora BIA Aleksandra Vulina, koji je u prošlosti sa ruskim vlastima delio informacije o sastancima ruskih opozicionara u egzilu“. Dodat je i konkretan slučaj novinara i političkog aktiviste Vladimira Kara-Murze, koji je u Rusiji osuđen na 25 godina zatvora.

Takođe u tekst rezolucije ubačeno je i „žaljenje što pojedini visokorangirani državni službenici nastavljaju da banalizuju i ismevaju slučaj Savamala u javnosti, uprkos ozbiljnosti kršenja vladavine prava“. U rezoluciji se izražava žaljenje zbog toga što Srbija nije uvela sankcije Rusiji i podseća da zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji mora da se pridržava principa i politike EU: „Usklađivanje sa ratnohuškačkim autokratskim režimom je neprihvatljivo.“

Što se tiče dijaloga o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, pozivaju se i Beograd i Priština da se u ovaj proces uključe u dobroj veri i u duhu kompromisa kako bi postigli sveobuhvatan, pravno-obavezujući sporazum o normalizaciji, „na osnovu principa međusobnog priznavanja“. EP ponavlja svoj poziv Srbiji da pruži ubedljive rezultate u slučajevima od visokog javnog interesa, uključujući slučajeve Krušika, Jovanjice i Belivuka. Ponavlja se ozbiljna zabrinutost za stanje u oblasti slobode izražavanja i nezavisnosti medija, i navodi da je to „oblast koju treba rešavati kao pitanje od najvećeg prioriteta“. Podseća se da se proces pristupanja EU zasniva na istinskoj spremnosti zemlje kandidata da se pridržava vrednostima i principima EU. Izražava se zabrinutost zbog trenda smanjenja podrške članstvu Srbije u EU i rastuće podrške ruskom režimu, „što je rezultat dugogodišnje anti-EU/proruske retorike koja je široko rasprostranjena putem medija koje kontroliše vlada, kao i od strane vladinih zvaničnika“.

U delu o ustavnim promenema konstatuje se reforma Ustava na referendumu januara 2022. i usvajanje seta pravosudnih zakona februara ove godine. Napominje se da prema mišljenju više organizacija civilnog društva i nezavisnih pravnih eksperata zakoni o pravosuđu i dalje ostavljaju prostor za nedopušten uticaj izvršen vlasti na njegov rad, kao i da se stavovi OCD okupljenih u Nacionalni konvent o EU nisu dovoljno uzeti u obzir. Sa žaljenjem se konstatuje da je REM dodelio četiri nacionalne frekvencije kanalima koji imaju istoriju kršenja novinarskih standarda, uključujući upotrebu govora mržnje i obmanjivanje javnosti. U amandmanima EP posebno se navodi da je to televizija Happy zbog „nepoštovanja izdatih upozorenja od REM-a, širenje dezinformacija i podržavanje narativa Kremlja o ruskom ratu u Ukrajini“, prenosi ENjB.

Antrfile:

Sumnje u Telekom

U rezoluciji EP spominje se i poslovanje državne kompanije Telekom. Stoji da je Telekom kompanija za koju se sumnja da zloupotrebljava svoj dominantan položaj na tržištu, kao i da vladajuća stranka koristi Telekom kako bi povećala svoj uticaj na medije u Srbiji. Izražava se zabrinutost zbog državne finansijske pomoći Telekomu, što toj kompaniji daje „nepoštene tržišne prednosti u odnosu na konkurenciju i doprinosi slabljenju nezavisnih medija“. Evropski parlament traži od Evropske komisije da obrati pažnju na kredit od 70 miliona evra od Evropske investicione banke, imajući u vidu navode o zloupotrebi dominantnog tržišnog položaja.

Primeniti preporuke OEBS-a

Kada su u pitanju izborni uslovi, poslanici EP pozivaju srpske vlasti da u potpunosti primene sve preporuke OEBS-a, posebno one koje se tiču pristupa političkih aktera medijima, transparentnosti finansiranja izborne kampanje. Poslanici EP izražavaju zabrinutost zbog atmosfere u parlamentu, kao i zbog ometanja rada nekih parlamentarnih odbora. „Evropski parlament ponavlja svoj poziv Narodnoj skupštini da prekine upotrebu uvredljivog i zapaljivog rečnika, da se suprotstavi govoru mržnje i seksizmu prema ženama tokom plenarnih sednica“, navodi se u kompromisnim amandmanima koji su postali sastavni deo izveštaja Vladimira Bilčika o Srbiji.
Autor: R. D.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti