O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
DAČIĆ POZVAO SVE STRANKE DA UČESTVUJU U DIJALOGU
2. Mart 2021. godine
Dnevnik
POSLE RAZGOVORA PREDSEDNIKA SKUPŠTINE I POSLANIKA EVROPSKOG PARLAMENTA

Video-konferencijom između predsednika Skupštine Srbije Ivice Dačića i predsednika

Spoljnopolitičkog komiteta Evropskog parlamenta Dejvida Mekalistera juče je počeo dijalog vlasti i opozicije, uz posredovanje evroparlamentaraca. Nakon razgovora, koji nije bio otvoren za javnost, Dačić pozvao je sve političke stranke koje žele da učestvuju u međustranačkom dijalogu, da se jave skupštini, da odrede svoja dva stalna predstavnika i razmisle o tome šta bi bili predlozi za poboljšanje izbornih uslova”.

Kako je izjavio poziv se odnosi na sve stranke koje predstavljaju relevantan politički faktor u državi – i parlamentarne i vanparlamentarne, kao i na one koje ne žele učešće međunarodnih posrednika. Šef parlamenta je kazao i da će se u narednim nedeljama tek razgovarati o modalitetima i temama. Navodeći da se dijalog obavlja po ranije utvrđenim pravilima, kojima je definisano da se učesnici medijima obraćaju tek na kraju, kada se postignu dogovori, pojasnio je da će toga govori samo o tehničkim pitanjima. „Izneo sam opredeljenost vlasti u Srbiji da želimo da se međustranački dijalog odvija uspešno i da sve stranke učestvuju na izborima. I predstavnici EP su govorili dosta konstruktivno i na neki način je ovo bila početna aktivnost druge faze međustranačkog dijaloga“, kazao je Dačić.

- Pre nego što dođe do prve runde u drugoj fazi dijaloga, obaviće se još neke pripremne aktivnosti. Nije bilo reči o konkretnim pitanjima, samo inicijalni sastanak kojim se označava početak aktivnosti u drugoj fazi – objasnio je predsednik skupštine. Upitan da li će u dijalogu učestvovati i civilni sektor, kaže da misli da oni nisu učestvovali ni u prvoj fazi i da će i sada biti onako kako je bivša predsednica parlemanta Maja Gojković dogovorila sa Mekalisterom.

Na onlajn sastanku učestvovali su juče, pored Dačića i Mekalistera, evroparlamentarci Tanja Fajon i Vladimir Bilčik, kao i bivši evroparlamentarci Eduard Kukan i Knut Flekenštajn. Uz delegaciju Srbije u Beogradu, na sastanku podrška je bila i Misija Srbije pri EU, koju je predstavljala ambasadorka Ana Hrustanović. U zajedničkom saopštenju Mekalistera, Fajon i Bilčika se ističe da je Evropski parlament formalno pokrenuo drugu fazu procesa međustranačkog dijaloga sa Skupštinom Srbije, nakon prve faze koja se odigrala krajem 2019. godine. „Imali smo konstruktivan sastanak sa Dačićem, koji sa nama posreduje u procesu, i dogovorili smo se o narednim koracima koji će podržati konsenzus i izgradnju poverenja širom političkog spektra u Srbiji“, stoji u saopštenju.

Evroparlamentarci u svom saopštenju poručuju da čvrsto veruju da je proces međustranačkog dijaloga posredstvom EP u najboljem interesu Srbije. „To je važan element u nastojanjima zemlje da dodatno ojača demokratiju i poveća poverenje građana u institucije i izborni proces“, kažu oni. Napominju da u tom procesu uloga EP nije da ponudi gotova rešenja već da potpomogne dijalog u kom bi političke partije došle do dogovora o relevantnim pitanjima i temama od obostranog interesa. Najavljuju da će tokom druge faze procesa međustranačkog dijaloga, tim za posredovanje obaviti niz konsultacija sa svim relevantnim akterima u Srbiji o agendi predstojeće runde razgovora. Tim će, ističu, predložiti Narodnoj skupštini potencijalne učesnike i teme od zajedničkog interesa koje se utvrde tokom konsultacija.

Juče su usledile i prve ocene politčkih analitičara o budućnosti dijaloga. Politički analitičar Dejan Vuk Stanković povodom dileme da li će opozicija koja je bojkotovala prošlogodišnje parlamentarne izbore sada promeniti stav, procenjuje da će to zavisiti od toga kako će formulisati svoje zahteve.

- Ako oni budu maksimalistički, bojim se da bi ovo mogao da bude prvi i poslednji sastanak, ali imam utisak da se u opoziciji evolutivnim putem došlo do uverenja da je mnogo bolje učestvovati u političkoj utakmici, nego je bojkotovati, odnosno isključiti se iz političkog procesa – ističe on. Dodaje da svi zahtevi koje bi nazvao maksimalističkim, poput ministarstva za izbore, nisu put da se pronađe najmanji zajednički sadržalac sa vlašću oko onih stvari koje bi mogle objektivno da se koriguju, kao što je stanje u medijima i tok izbornog procesa.

Programski direktor Crte Raša Nedeljkov ima utisak da će i ovaj „dijalog biti pseudopolitički“, ali i dodaje da bi za početak ipak bio veliki uspeh ako bi strane koje učestvuju u razgovorima uspele da se dogovore oko toga šta su problemi i da se na početku usvoji dokument u kom bi oni bili pobrojani.

Antrfile:

Spisak mera za unapređenje

izbornog procesa

Članovi Radne grupe za saradnju sa OEBS-om i Kancelarijom za demokratske institucije i ljudska prava u koordinaciji i praćenju sprovođenja primena preporuka za unapređenje izbornog procesa održali su juče drugu sednicu, kojoj su prisustvovali i predstavnici nevladinog sektora koji se bave

izbornim procesom, saopšteno je iz Vlade Srbije. Na sastanku je razmatran nacrt izveštaja o merama koje treba preduzeti radi unapređenja izbornog procesa. Tako su razmatrana i pitanja izborne administracije i uređenja biračkog spiska, zatim pitanje rada medija u vreme predizborne kampanje, finansiranje izborne kampanje i zloupotreba javnih resursa. Članovi Radne grupe su upoznati sa predlozima i preporukama koje se odnose na sve segmente izbornog procesa, na osnovu kojih će se preduzimati dalji koraci koji će doprineti unapređenju izbornog procesa.
Autor: S. STANKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti