O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
ALBUM KOJI JE SVE PROMENIO
1. Jun 2017. godine
Blic
POLA VEKA OD OBJAVLJIVANJA ALBUMA „SGT. PEPPER’S LONELY HEARTS CLUB BAND“ GRUPE BITLSI

Album „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ grupe Bitlsi objavljen je na današnji dan 1967. i smatra se najznačajnijom i najuticajnijom pločom svih vremena.

Kruna njihovih artističkih ambicija je sačinjena od pesama koje će se naći na albumu „Sgt. Pepper...” Bio je to album utemeljen u vremenu, koji govori o svakodnevnim stvarima, mašti, generacijskom jazu, društvenim promenama, promeni svesti, misticizmu… svim onim stvarima koje su, i koje će tek zaokupljati misli mladih ljudi. Sve je to smešteno u krajnje neobičnu muzičku formu, čime su Bitlsi širom otvorili vrata za izraz i eksperiment svake vrste. Bio je to hrabar potez, dokaz da je sve moguće i putokaz onima koji dolaze da ne sputavaju svoju maštu i inspiraciju.

Ono što će ubrzo uslediti i traje još uvek biće najbolji dokaz koliko je taj poziv bio delotvoran i uticajan - kaže rok kritičar Moma Rajin.

Muzićar Srđan Gojković Gile smatra da to nije najbolji album Bitlsa, ali ističe da je verovatno izvršio najveći uticaj na muzičku scenu, koji se oseća sve do danas.

To je jedna od moje tri prve ploče koje sam nabavio još u osnovnoj školi i jedna od onih koje su oblikovale moj muzički ukus.

Meni je, kao i mnogim fanovima Bitlsa, žao što se na tom albumu ne nalaze i pesme „Strawberry Fields Forever” i „Penny Lane” koje su bile planirane i koje bi ga učinile još boljim - ističe Gile.

On skreće pažnju i na širok spektar žanrova, od vodvilja do indijske muzike, koji se mogu čuti u ovim pesmama.

To je bio period kada su Bitlsi koristili LSD i on je najverovatnije izvršio najveći uticaj na to kako je album zvučao u to vreme. Takođe, Bitlsi pre toga godinu dana nisu svirali uživo, pa su imali više vremena da mu se posvete u studiju, što je takođe bitno. Možda bi bilo još bolje da je Lenon bio u nekoj većoj inspiraciji jer nije bio u tom kreativnom naboju kao na albumu „Revolver”, pa ovde Makartni dominira, ali svejedno je to jedno od kapitalnih dela. Inače, ovih dana slušam remiks albuma koji je radio sin producenta Džordža Martina, i to je odlično, daje novu dimenziju i namenjen je novoj generaciji slušalaca navodi poznat i muzičar.

Veliki fan Bitlsa, novinar i autor Velja Pavlović podseća da je njihov svaki novi album bio bolji od prethodnog, i imao je poneku senzaciju koja je šokirala, da bi sve kulminiralo na albumu „Narednik Peper”.

Od omota albuma koji je odmah postao legenda za sebe i bio tumačen i istraživan kao da je Kantova „Kritika čistog uma”, preko dužine i oblika pesama, upotrebe instrumenata od klasičnog zapadnog simfonijskog orkestra do indijske tradicionalne muzike, do značenja u tekstovima.

Rođen je prvi psihodelični i prvi konceptualni muzički album sa pretenzijom da predstavlja modernu pop simfoniju u kojoj je sve dovedeno u međusobni sklad i interakciju, čak do onih uniformi na koricama albuma i simbolične sahrane starih Bitlsa u onim njihovim čuvenim tesnim odelima i bitlsovskim cipelama - ističe Pavlović.

On dodaje da bi sve to možda bilo buka za tri dana, i ne bi ni došlo do naših vremena da na tom albumu nije snimljena i neverovatno dobra muzika.

Likovni umetnik i pedagog Rastko Ćirić pokrenuo je pre dve decenije „Rubber soul” projekat koji je na izvestan način posvećen Bitlsima.

Mi smo snimali pesme zamišljajući kao da to nismo mi nego da su to Bitlsi, a na isti način su oni radili „Sgt.

Pepper’s...” album. Zamišljali su da su „orkestar izgubljenih srca”. To se poklapa kao koncept - navodi Ćirić, i skreće pažnju na prepoznatljivi omot ovog albuma koji je dizajnirao Piter Blejk sa suprugom Džejn Hauvort.

Omot je vrlo karakterističan, dugo je rađen i u poslednjem momentu je Hitler izbačen iz izbora važnih ličnosti koje su našle svoje mesto pored članova benda.

Njega je Lenon predložio jer je smatrao da je on važna ličnost, ali su ga izbacili jer bi se to pogrešno tumačilo - priča Ćirić.

Sa Ćirićem je u „Rubber soul” projektu između ostalih i čuveni Bajagin „instruktor” Miroslav Cvetković Cvele.

Kada je najavljeno da će taj album izaći, ja sam bio u Švedskoj kod očevih prijatelja, a jedan od njih je bio vlasnik prodavnice gramofonskih ploča i on je baš u tom momentu u magacinu imao tu ploču koju je trebalo da stavi u prodaju za nekoliko dana. Tako da sam ga ja praktično uzeo dva-tri dana pre nego što je zvanično izašao na tržište. Pošto sam u to vreme bio osvedočeni veliki fan Bitlsa, samo što nisam pao u nesvest kada sam ga video u tom magacinu, to je bilo nešto fantastično za mene - zaključuje poznati muzičar.

Antrfile:

Autor: NEVEN DŽODAN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti