O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
AMERIČKI TIM KOJI ĆE SE U 2023. BAVITI SRBIJOM
17. Januar 2023. godine
Blic
OTKRIVAMO: Ko su članovi Kongresa SAD koji su zaduženi za našu zemlju i Zapadni Balkan

Novi saziv Kongresa SAD formiran je nakon izbora 8. novembra 2022, a glasanje je donelo malo promena što se tiče Srbije. Zapadnim Balkanom, a samim tim i našom zemljom, mahom će nastaviti da se bave većina onih koji su “zadužili” naš region i u prošlom sazivu, a koji su nam prethodnih meseci davali podršku, ukazivali na “maligni uticaj Rusije”, ali i lobirali u korist Albanaca sa Kosova.

Među njima su članovi Odbora za spoljnu politiku koji se i bavi našim regionom, Ron Džonson, Kris Marfi, ali i Džin Sahin koja je ujedno i članica srpskog kokusa.

Tu je i Riči Tores, član albanskog kokusa i najglasniji lobista Kosova u ovom predstavničkom i zakonodavnom telu.

Članove Kongresa mahom smo mogli da čujemo kada bi odjeknula kriza, i to uglavnom ona koja se ticala dijaloga Beograda i Prištine, ili nestabilnosti u Bosni i Hercegovini. Nakon invazije Rusije na Ukrajinu 24. februara 2022. javljali su se i ukazivali da na važnost uvođenja sankcija Moskvi.

STARI ZNANAC RON DŽONSON Najpoznatiji Srbiji je kongresmen Ron Džonson, koji je svojevremeno je bio i predsedavajući Komisije za državnu bezbednost. Biznismen je iz Viskonsina, koji je pre oko decenije stupio na vašingtonsku političku scenu. Već nekoliko puta je dolazio u Beograd. Poslednji put 2019. godine, a glavna tema o kojoj je razgovarao sa ovdašnjim vlastima bila je Kosovo. On je i prvi američki zvaničnik koji je Beogradu javno stavio do davanje diplomatskog imuniteta Ruskom centru u Nišu “ne bi bilo dobro za Srbiju”.

Bio je blizak saradnik nekadašnjeg predsednika Donalda Trampa, ali mu nije uvek povlađivao već je i javno kritikovao njegove poteze.

Podržao je potpisivanje Vašingtonskog sporazuma.

I za senatora Brajana Šaca smo čuli. Na saslušanju Marka Zakerberga pred američkim Kongresom 12. aprila 2018. usled kršenja privatnosti podataka, postavio je veoma neobično pitanje.

Ako pošaljem mejl nekome na Vacap da li to vidi Fejsbuk? - pitao je Šac.

SAHIN I MARFI PO STAROM Deo senatora kojima krajem 2022. nije isticao mandat, pa nisu morali da učestvuju na izborima, a koji su aktivni u vezi pitanja o Zapadnom Balkanu, su demokrate Džin Šahin i Kris Marfi.

Šahin je prošlog aprila dolazila u Beograd, a najglasnija je bila po pitanju malignog uticaja Rusije u Evropi.

Članica je Srpskog kokusa u Kongresu SAD, a što se tiče liste interesovanja, i njoj su ruski uticaj i Kosovo pri vrhu liste. Baš tome je posvetila pažnju, i svojevremeno je prvo pitanje koje je uputila nekadašnjem ambasadoru Entoniju Godfriju kada je govorio pred Senatom bilo: “Šta mogu Srbija i Kosovo da učine da dođu do rešenja”.

Sa Šahin je tada u Beograd doputovao i senator Kris Marfi, senator iz redova demokrata. Svojevremeno je nosio “titulu” najmlađeg senatora 113. sastava Kongresa, a slovi za jednog od boljih poznavatelja prilika na Balkanu. Upozoravao je na korupciju na Balkanu, i da je to jedan od većih izazova za napredak. U prilike u našem regionu uverio se lično, nekoliko puta je bio na turneji Srbija - Hrvatska - Albanija - Crna Gora. Posle jedne poručio je da će “SAD pobediti Ruse uz pomoć država sa Balkana”.

Po povratku u SAD, Marfi je napisao osvrt na putovanje, a napisao je da „ni srpska, ni kosovska vlada nisu postigle dovoljan napredak, a u poslednje vreme Kurtijeva vlada je posebno tvrdoglava u održavanju pregovora”.

I TORES REIZABRAN U ovom sazivu Kongresa ponovo je demokrata Riči Tores, koji je vodio albanski kokus. Njega su Albanci sa Kosova nazvali novim “najboljim prijateljem”, a poznat je po tome i što je prvi otvoreni predstavnik gej i latino populacije. Bavio se Srbijom, tačnije kritikuje je, a u ranijim objavama na Tviteru često je tražio pravdu za navodne ratne žrtve u sukobima s kraja 90-ih na Kosovu. Pisao je i o bivšem predsedniku SRJ Slobodanu Miloševiću i nazvao ga “najvećim ratnom zločincem 20 veka“.

Krajem novembra prošle godine posetio je Prištinu, odakle je poručio da je vreme, kako je rekao, da SAD preuzmu veću ulogu u razgovorima o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine. Tores je potpisnik tri pisma koja su upućivana najvišim zvaničnicima SAD, a u kojima je kritikovana Srbija i zahtevane, kako je navedeno, “dodatne sankcije zbog uticaja političke situacije u Srbiji na region i Evropu”.

TANDEM SRPSKOG KOKUSA U okviru Kongresa SAD funkcionišu desetine klubova koji se bave raznim pitanjima, a kopredsedavajući kluba posvećenog odnosima sa Srbijom u prošlom mandatu bili su demokrata Emanuel Kliver i Tinej. Upravo Kliverov duhovit govor obeležio je proslavu Dana državnosti Srbije u SAD 2020.

u Vašingtonu.

Svake godine odlazim na veliki festival koji se tamo održava. I jedina loša stvar je što je žena koja pravi kolače bila bolesna prošle godine. I nismo ih jeli. Bio je to veoma tužan dan - opisao je iskreno kongresmen. 

Antrfile:

ČETIRI PISMA ZA BLINKENA I BAJDENA

Članovi Predstavničkog doma kongresa u nekoliko navrata pisali su državnom sekretaru SAD Entoniju Blinkenu i predsedniku SAD Džozefu Bajdenu. Tako je u martu 2022.

godine, 19 članova tražilo da Bajdenova administracija udvostruči napore na konsolidaciji demokratije. U njemu su ukazali i da “nerešeni odnosi između Kosova i Srbije ugrožavaju stabilnost regiona”.

U februaru 2022. Bajden je dobio pismo u kojem je 16 članova Kongresa tražilo “produbljavanje odnosa sa Srbijom”. To, međutim, nije bio slučlaj sa pismom iz oktobra 2021. u kojem je sedam predstavnika i članova albanskog kongresnog kluba, svi demokrate, tražilo veće angažovanje Amerike u rešavanju tenzija između Kosova i Srbije, uglavnom iznoseći optužbe na račun naše zemlje.

Autor: DANIJELA LUKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti