O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
DODIK TRAŽI GARANCIJE OD VUČIĆA: NE DAJTE RS
27. Avgust 2020. godine
Večernje novosti
PREDSEDNIK SRBIJE SA ČELNICIMA REPUBLIKE SRPSKE O POŠTOVANJU DEJTONSKOG SPORAZUMA, SASTANKU U BELOJ KUĆI, BROJNIM EKONOMSKIM I KULTURNIM PROJEKTIMA

URADIĆEMO sve da se sačuva Dejtonski sporazum i integritet Republike Srpske u okviru BiH. Na pretnje ratom moramo da odgovaramo mirno i strpljivo. Srbiji je, a uveren sam i RS, očuvanje mira i stabilnosti od suštinskog značaja. Ne smemo da učestvujemo u toj igri, nego da poštujemo sporazume koje smo potpisali.

Ovo je juče poručio predsednik Aleksandar Vučić posle sastanka sa čelnicima RS, na kom se razgovaralo o dokumentu koji je iz Banjaluke poslat u Beograd, a koji svedoči o urušavanju Dejtonskog sporazuma. On je rekao da su predstavnici Srpske izneli mnogo podataka o tome kako se krši "Dejton" i da će Beograd to dodatno analizirati.

Predsednik je ukazao da je zabrinut zbog izjava "onih koji često prete ratom", ali je dodao da Srbija nikada više neće dozvoliti nove "Oluje" ili pogrome Srba.

U delegaciji RS bili su srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica RS Željka Cvijanović i premijer RS Radovan Višković i sa njima je, osim političkih pitanja, razmatran i nastavak niza zajedničkih ekonomskih i kulturnih projekata.

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, poručio je da politika RS nije rat, niti eskalacija koja bi dovela do rata: - Hoćemo naš status predviđen "Dejtonom". Ako to nije moguće, normalno je da razmišljamo o nekom drugom statusu, ali nećemo podići nijednu pušku.

Ako se proces ne vrati na izvorni "Dejton", rekao sam predsedniku Srbije da počnu da razmišljaju pod kakvim okolnostima je moguće da se podrži put RS.

Dodik je naveo da muslimansko rukovodstvo postaje trajno motivisano da od RS napravi ljušturu bez sadržaja, da se neki danas zalažu za promene Ustava BiH, a što je dalje razvlašćivanje RS, da se iz Sarajeva čuju pretnje ratom i da je od Vučića tražio garancije da se neće dozvoliti ugrožavanje pozicije RS silom. Srpski predsednik, kako je dodao, uzvratio je da srpski narod ima pravo da se angažuje na očuvanju svojih prava, kao i da Srbija misli o Srpskoj.

Inicijativa Banjaluke, pojasnio je Dodik, ne znači da je na dnevnom redu separacija, i, kako je najavio, o problemima RS biće upoznati i drugi potpisnici "Dejtona", Hrvatska, kao i releventni međunarodni faktori.

Od postavljanja pitanja: kako je moguće da međunarodna zajednica da pravo Kosovu da se izdvoji iz Srbije, a da RS to pravo nema, neće se odustati. Zašto je problem ako tražimo taj odgovor? Kako je dozvoljeno odvajanje BiH od Jugoslavije, kakvi su to aršini i šta je cilj? - upitao je Dodik.

O tome hoće li RS, uz KiM, biti tema na predstojećem sastanku u Beloj kući 4. septembra, Vučić je rekao da niko to nije pominjao i da će ti razgovori biti posvećeni ekonomskoj saradnji Beograda i Prištine: - Niko ne može da pruži odgovor na pitanje prema kojim međunarodnim i pravnim aktima Kosovo ima pravo na samoopredeljenje a RS ne.

Jedan evropski lider mi je rekao: "Aleksandre, sve si u pravu, ali okolnosti i raspored snaga ni tebi ni Srbiji ne idu u prilog.

Moramo da živimo sa različitim aršinima. Za Srbe nema pravde, ali nemojmo da kukamo, nego da radimo." Vučić je ponovio da je pozicija Srbije po pitanju KiM užasno teška i "zamolio" je ljude da budu racionalni, a ukoliko žele da im neko priča bajke o Kosovu, da na sledećim izborima izaberu drugog predsednika.

Povodom razgovora u Vašingtonu, Dodik je naveo da se ne zahteva da RS tamo bude tema, "već da neko sa strane nameće to pitanje": - Amerikanci dobro znaju šta su radili u BiH. Od nas traže zahvalnost za postojanje RS, a ona je formirana kao nezavisna država 9. januara i unela je svoju samostalnost i integritet u ono što se zove BiH. Mi to tako vidimo, a Amerikanci vide drugačije.

Na kraju obraćanja novinarima, Dodik je rekao da je u poslednjih dvadesetak godina dobro sarađivao sa svim rukovodstvima Srbije, ali da je saradnja sa Vučićem najbolja, i da je RS najveću podršku od Srbije dobila za vreme njegove vlasti.

Posle sastanka šef države i premijerka Brnabić, zajedno sa čelnicima RS, obišli su gradilište "Beograda na vodi" i Hram svetog Save.

Antrfile:

NA SASTANKU USTANOVLJEN ZAJEDNIČKI PRAZNIK BANJALUKE I BEOGRADA

DAN SRPSKOG JEDINSTVA, SLOBODE I ZASTAVE - 15. SEPTEMBAR

SRBIJA i Republika Srpska slaviće ubuduće zajednički praznik, Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, koji će se obeležavati 15. septembra, najavio je Vučić. Ovaj datum je izabran jer je tog dana 1918, probijen Solunski front.

Vučić je objasnio da će ovaj praznik biti zajednički obeležavan u Srbiji i Srpskoj i svim srpskim sredinama širom sveta, gde će Srbi, ne smetajući nikome, ne čineći ništa ni protiv koga, pokazati da su isti narod.

Niko nikada neće moći da sruši jedinstvo srpskog naroda. Pokazali smo prethodnih godina kako to treba da se radi, jer čak i kada ne misle isto sa obe strane Drine, nikada se nije mogla čuti loša reč - poručio je predsednik Srbije.

Istoričar Goran Miloradović kaže, za "Novosti", da su 15. septembra 1918. Srbi iz Srbije radili nešto zajedno sa Srbima van matice. On objašnjava da je u proboju Solunskog fronta učestvovala divizija sastavljena od bivših austrougarskih zarobljenika u Rusiji i od Srba emigranata iz SAD i Evrope: - Ona se zvala jugoslovenska divizija, ali nije bila nacionalno mešovita, nego su je 95 odsto činili Srbi iz BiH, Vojvodine, Hrvatske, Dalmacije bilo je čak i nešto Crnogoraca. Srpski vojnici bili su već iscrpljeni i nedovoljno brojni i tih 15.000 dodatnih vojnika znatno je olakšao proboj. D.M.

ZA KOGA JE ORUŽJE IZ BiH?

U POSLEDNJIH 20 godina učinjeno je sve da RS nema oružane snage ni namensku industriju, a u isto vreme u Federaciji BiH postoji šest fabrika. One ne služe samo za izvoz, već, kako su rekli "i za ne daj bože", a to je protiv RS - rekao je Dodik. On je podsetio da je u RS vrlo dobro proučena Deklaracija bošnjačke SDA, u kojoj nema RS: - Mislite li da je to naivno? Nije. I veoma smo zabrinuti zbog tog plana.

KUSTA SNIMA "NA DRINI ĆUPRIJU"

USKORO ćete videti premijeru igranog filma o Jasenovcu koji je radio Predrag Antonijević, a danas smo se dogovorili da uputimo poziv Emiru Kusturici za drugu temu od fantastičnog interesa za srpski narod, koja povezuje Srbiju i BiH i govori o svemu sa čim smo se suočavali u prošlosti i mnogo toga oslikava i u današnjem vremenu. Očekujem da to bude remek-delo, a spremni smo da preuzmemo najveći deo finansiranja - kazao je juče predsednik Aleksandar Vučić posle sastanka sa rukovodstvom Republike Srpske.

Mada nije precizirano o kom naslovu je reč, kako "Novosti" saznaju, u planu je ekranizacija čuvenog romana Ive Andrića "Na Drini ćuprija". Kusturica nikada nije krio svoje divljenje prema našem nobelovcu, uostalom, u njegovo ime, napravio je sada već širom sveta čuven Andrićgrad u Višegradu. Oni koji pomno prate rad slavnog reditelja znaju da je ekranizacija znamenitog Andrićevog romana Kusturičina višedecenijska opsesija.

U romanu "Na Drini ćuprija" je naša prošlost, sadašnjost, a bojim se i budućnost. To je naš Stari zavet - kazao je Kusturica kada je pre desetak godina najavljivao moguću ekranizaciju ovog kultnog dela.

U to vreme rodila se i ideja o izgradnji Andrićgrada, prvobitno zamišljenog kao kulise za budući film, da bi u međuvremenu postao svojevrsna oda našem jedinom nobelovcu i jedan od najznačajnijih kulturnih centara.

Lakše je sagraditi još jedan most nego snimiti film po Andrićevom romanu, ali problem će biti rešen unošenjem u filmsko delo posledica koje događaji u romanu imaju u današnjem vremenu - govorio je svojevremeno Kusturica, svestan odgovornosti koje nosi ekranizacija monumentalnog dela "Na Drini ćuprija". A. P.

ULAGANJA U OBRAZOVANJE I KULTURU

SPREMA SE ZAJEDNIČKI BUKVAR

NA SASTANKU na Andrićevom vencu dogovoren je i niz zajedničkih projekata iz oblasti obrazovanja i kulture, uključujući i ujednačavanje školskih programa, bukvara, dok će deca iz RS dolaziti u Srbiju, a iz Srbije odlaziti u Srpsku, na ekskurzije.

Trebalo bi da se usaglase predmeti priroda i društvo, istorija, geografija, likovno i muzičko, a biće podsticano i bratimljenje škola, naročito onih koje nose isto ime.

Vučić je najavio i da će u Srbiji biti donet zakon o zaštiti srpskog jezika i ćiliričnog pisma, dok će u Srpskoj, zbog ustavnih ograničenja, to biti za nijansu drugačije formulisano, ali će biti doneta zajednička deklaracija o očuvanju jezika i pisma.

ZAUSTAVITI FALSIFIKOVANJE ISTORIJE

GRADI SE SPOMEN-PARK DONJA GRADINA

DONETA je odluka i o izgradnji spomenkompleksa Donja Gradina - Jasenovac, jer je želja i namera da na teritoriji RS, bez falsifikovanja istorije i skrivanja činjenica, svi Srbi, gde god da žive, mogu uvek da pronađu spomen-obeležje gde će biti jasno obeleženo koliko i kako su teško stradali i kakve su bile razmere jasenovačkog zločina. Predsednik Srbije podsetio je da je naša zemlja, uz podršku Srpske, već investirala u mnoge stvari koje se tiču zajedničkog sećanja na žrtve i zajedničkog obležavanja tragedija i nesreća našeg naroda.

POMOĆ MALIM I SREDNJIM PREDUZEĆIMA

NIČU INDUSTRIJSKE ZONE NA GRANICI

JEDAN od najvažnijih zajedničkih projekata biće formiranje industrijskih zona u pograničnom delu Srbije i BiH, i to posebno između Ljubovije i Bratunca, Malog Zvornika i Zvornika, kao i da se vidi šta još može da se uradi na potezu između Sremske Rače, Dvorova i Bijeljine. Vučić je rekao i da će Srbija zajedno raditi sa RS na izgradnji 17 kilometara auto-puta od mosta preko Save na granici do Bijeljine.

Na jučerašnjem sastanku razgovaralo se i o podršci mladima u poljoprivrednoj proizvodnji, i to do do 12.500 evra, kao i pomoći malim i srednjim preduzećima u RS.

ZAVRŠAVA SE AERODROM U TREBINJU

PRVI LETOVI DO MARTA 2022.

PREDSEDNIK Vučić najavio je da će prvi avion poleteti za aerodroma u Trebinju, koji će zajedno izgraditi Srbija i RS, do marta 2022. godine.

Analizirali smo sve što se tiče ekonomske saradnje i pre kraja godine uputićemo dodatnu finansijsku podršku Srpskoj. To je naša moralna obaveza, kako bi naš narod u RS sačuvao svoja ognjišta i ono što su im preci ostavili.

Vučić je dodao da Srbija razmatra sa Srpskom i opciju učešća naše zemlje u renoviranju i rekonstrukciji aerodroma u Banjaluci.
Autor: D. R. Đ.
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti