O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
POPOVIĆ: NEMA MESTA ZA ODUŠEVLJENJE I SLAVLJE
5. Septembar 2022. godine
Danas
Kakav izveštaj Evropske komisije o napredovanju u evropskim integracijama čeka Srbiju u oktobru?

tragom

Beograd // Ako uzmemo u obzir da su prethodna dva Izveštaja Evropske komisije o Srbiji bila prilično oštra u odnosu na one ranije, i ove godine zbog sveukupnog stanja u ključnim oblastima vladavine prava nema mesta za oduševljenje i slavlje, mišljenja je Sofija Popović, novinarka portala European Njestern Balkans.

U susret ovogodišnjem izveštaju Evropske komisije o napredovanju Srbije u evropskim integracijama, čije objavljivanje se očekuje narednog meseca, Popović kaže da će taj dokument biti posebno specifičan i sigurno kreiran iz različitih perspektiva, ako se uzme u obzir sve ono što se događalo u zemlji od oktobra prošle godine.

- Od tada formalno se sprovelo minimum reformi do decembra, kako bi se zacementirala ta politička odluka EK da se otvori novi klaster i napravi pomak posle dve godine zastoja. Od tada pa do danas, zbog izborne kampanje i činjenice da novu Vladu još uvek nemamo, nije urađeno ništa. Ne samo da se nisu sprovodile preporučene reforme iz prethodnog izveštaja jer nismo imali Vladu i Skupštinu, već se u nekim oblastima otišlo i korak nazad - ističe sagovornica Danasa.

Korak nazad, dodaje ona, predstavlja i pitanje održavanja Europrajda u Beogradu, koje je nakon najave vlasti o zabrani zaista internacionalizovan.

- Po reakcijama iz EU utisak je da su države članice postale svesne da u Srbiji vladavina prava i podela vlasti praktično ne postoje, jer predsednik i vlada bez ikakvih nadležnosti donose odluku o održavanju takve jedne manifestacije. Pored toga u jednom od prelaznih merila za poglavlje 23 konkretno piše da će Srbija pažljivo pratiti poštovanje prava LGBTLj+ populacije i preduzimati korektivne mere ukoliko je uživanje prava ugroženo. Konkretan indikator za to prelazno merilo je broj održanih odnosno zabranjenih okupljanja. To praktično znači da ukoliko se vlasti odluče da zabrane Europrajd, od evropskih integracija neće biti ništa - smatra Popović.

Prema njenim rečima, odluka Srbije da ne uvede sankcije Rusiji u trenutku kada su to učinile sve države u Evropi, dodatno je izgradila nepoverenje EU prema namerama vlasti u Srbiji.

- Iako se čini da je u poslednje vreme pritisak da se uvedu sankcije nešto manji, u izveštaju EK sigurno će taj deo biti posebno istaknut i ocenjen negativno. Srpske vlasti odlukom da ne uvedu bar neke sankcije Rusiji, dodatno su sebi otežale proces pregovora jer će se sada tražiti mnogo više kada je u pitanju usklađivanje sa politikom EU u odnosu na pre, jer je činjenica da se Srbiji ranije gledalo kroz prste zbog pregovora sa Kosovom - kaže Popović.

Kada je reč o stanju na Kosovu, sagovornica Danasa napominje da je sigurno da će tu biti pohvale zbog činjenice da je Beograd pristao da posle 11 godina prizna kosovske lične karte, dok ostaje da se vidi na koji način će biti rešeno pitanje registarskih tablica.

- Međutim, ako je suditi po sastanku u Briselu iz avgusta meseca i rečima Visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, činjenica je da je Srbija tokom tenzija od 31. jula viđena kao strana koja politikom „zabarikadiraj pa vladaj“ stvara tenzije na severu Kosova - kaže Popović.

Ona napominje da će se u izveštaju EK sigurno naći sporan izborni proces.

- Ako je suditi po Izveštaju Evropskog parlamenta, u EU nisu propustili da vide koliko je kampanja bila nejednaka za sve, koliko je katastrofalno radila izborna administracija i kako se odugovlačilo sa proglašenjem konačnih rezultata parlamentarnih izbora. Mada je takođe sasvim izvesno da će EK pozdraviti povratak pluralizma u parlament - zaključuje sagovornica Danasa.

Antrfile:

Autor: SNEŽANA ČONGRADIN
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti