O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
PRED NAMA SU VELIKE PROMENE I IZAZOV
21. Maj 2023. godine
Blic
srbija posle dva masakra nije ista zemlja

Naime, ovi tragični događaji, koji su se nažalost dogodili, pokrenuli su tektonske promene u našem društvu.

Naši sagovornici ukazuju na četiri verovatno ključne stvari na kojima Srbija mora da radi da bi se slične tragedije izbegle u budućnosti: razoružanje građana, odnosno oduzimanje nelegalnog oružja i preispitivanje već izdatih dozvola za držanje oružja; važnost afirmisanja pozitivnih i uspešnih ličnosti kao uzora mladima; promene u sistemu obrazovanja koje će omogućiti da prosvetni radnici pažljivije sagledavaju probleme učenika, kao i jačanje uloge i autoriteta nastavnika i profesora; i poslednje jačanje porodičnih vrednosti, a naročito ukazivanje roditeljima na neophodnost da deci posvećuju više vremena i razumevanja za njihove probleme.

BEZBEDNOST Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da će aktuelna vlast “razoružati Srbiju” i da će biti oduzeto 90 odsto dozvola za oružje, čime ćemo se svi, kako je ocenila, osećati sigurnije.

Kako je takođe najavila počinje i primena elektronskog sistema prijave nasilja nad decom na platformi “Čuvam te”.

Prema poslednjim podacima, u periodu od 8. do 16. maja MUP-u je predato 23.503 komada oružja i minsko-eksplozivnih sredstava, kao i više od milion komada municije.

Prema rečima Marka Nicovića, člana Svetske asocijacije šefova policija i nekadašnjeg načelnika beogradske policije, dobro je što je država krenula da prikuplja nelegalno oružje, jer se “iz njega najviše puca”, što pokazuje statistika ne samo kod nas, već i u svetu.

Prvi i najveći problem je ilegalno oružje, jer jedan do dva odsto zločina koji se dogode, dogode se iz legalnog oružja, sve ostalo je ilegalno. To nije problem samo u Srbiji, to je problem svake zemlje - kaže on.

UZORI Nicović, međutim, ističe i važnost uzora za mlade ljude.

Sada je važno da se uključe i poznati sportisti, glumci, umetnici, da snime spotove koji bi se prikazivali na televiziji i školama, oni koji su se pokazali u nekim oblastima i aktivnostima, da mladi vide uzore u njima. Ako mladi vide da je u nekoj školi “počasni gost” kriminalac, šta onda ta deca treba da misle? Dakle, imaju pogrešne idole i to je problem - kaže Nicović.

Kako ističe, takođe treba primeniti model gde će glumci, sportisti, kroz razne kampanje slati poruke mladima “droga, ne”, jer i to se javlja kao problem.

To ima pozitivan efekat, jer mladi traže uzore, ako im damo pogrešne uzore, mladi to upijaju i onda imamo propalu generaciju.

Dakle sve što je loše, destruktivno, treba sklanjati, dajmo deci da vide ljude na koje treba da se ugledaju - kaže Nicović.

Agresivni sadržaj koji imamo kroz igrice, filmove, kroz zvukove, takođe utiče na mlade.

Dok igraju igrice koje su prožete ratnom tematikom, oni kod sebe razvijaju agresiju.

Ako je dete izloženo agresivnim sadržajima, ono će poprimiti destruktivne komponente ličnosti, jer on se ne socijalizuje, nego se uklapa i živi u svetu iluzije. Dolazi do zabune, ne zna šta je realno, šta je iluzija. Sve što je agresija mora da se kontroliše, tu su roditelji prvi koji moraju to da iskontrolišu. Suviše smo se prepustili tim lošim trendovima, i to mora da se menja - kaže Nicović za “Blic”.

OBRAZOVANJE I ŠKOLSTVO Vreme je da se zapitamo šta i kako treba da menjamo u ponašanju svakog od nas, da do toga dalje ne bi dolazilo, kaže za “Blic” prof. dr Branislav Ranđelović, direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

Kako dodaje, iako javnost traži “neke brze i urgentne korake”, sve ipak mora da se izvede pažljivo i nakon dobrog promišljanja.

Najlakše je okriviti televiziju, medije, internet i društvene mreže. Ali problem neće biti rešen ako probamo sve da uskratimo mladim generacijama.

Mi stariji moramo da se prilagodimo ovom i ovakvom trenutku, moramo da se približimo našim mladim generacijama, kako bi bili otvoreni prema nama - kaže profesor Ranđelović.

Kako smatra naš sagovornik, veoma je važno podići ugled i status učitelja, nastavnika i prosvetnih radnika, kako bi sa jačim i stabilnijim autoritetom pristupali vaspitanju novih generacija.

PORODICA - Ipak, verovatno će biti najvažnija uloga porodice i tradicionalnih vrednosti. Jačanje porodice, roditelji koji više vremena posvećuju deci, podrška roditeljima da izgrade otvoreniji i iskreniji odnos sa svojom decom...

to je siguran put ka zdravoj naciji - zaključuje Ranđelović.

Sve polazi od kućnog vaspitanja, smatraju stručnjaci.

Ima decee koja su zapuštena od strane roditelja, ne govorimo o disfunkcionalnoj porodici, nego o svim tim “idealnim porodicama”. Često nema prave komunikacije, roditelji imaju svoje obaveze pa i ne znaju koliko su im deca usamljena.

Deca su prepuštena virtuelnom svetu, roditelj veruje “ako dete ćuti i mirno je, sve je u redu”, ali nije tako. Razgovor i poznavanje deteta je najvažnije - kaže psiholog Maja Stojanović.

Antrfile:

Autor: IVANA ANĐELKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti