O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
OBJAVLJEN „JANŠIN PLAN“
16. April 2021. godine
Blic
Pet problema i četiri rešenja sadrži non pejper koji je podigao buru u regionu

Detalji famoznog slovenačkog non pejpera koji je podigao ceo Balkan na noge, a koji govori o idejama podele Bosne i Hercegovine, pristupanju Republike Srpske Srbiji i ujedinjenju Kosova s Albanijom, odnosno stvaranju “velike Srbije” i “velike Albanije” objavljeni su juče.

U uvodu ovog dokumenta, koji je prvi objavio slovenački portal Necenzurisano, pominju se “nerešena nacionalna pitanja Srba, Albanaca i Hrvata”, koja su se pojavila nakon raspada Jugoslavije.

Autori non pejpera ističu da čak i nakon uspostavljanja mira nakon završetka ratova, obećanih evropskih perspektiva i napretka Severne Makedonije i Crne Gore u pravcu EU, u regionu “ključna pitanja ostaju nerešena”.

PROBLEMI U DOKUMENTU SU PRVO NABROJANA NEREŠENA PITANJA: 1 Da je Dejtonski sporazum 1995. godine, kojim je okončan rat u BiH, a koji je odneo više od 100.000 života, praktično prepoznao ono što je postignuto u ratu, ali ne u principu.

2 Da je trenutno teško zamisliti evropske perspektive Srbije i Kosova.

3 Da se članstvo BiH u EU može u potpunosti isključiti.

4 Da je u međuvremenu prazan prostor iskoristila Turska, koja je povećala svoj uticaj u BiH i Severnoj Makedoniji.

5 Da osim Turske, nekolicine lokalnih političara i njihovih pristalica, koji lično imaju koristi od haosa i nefunkcionalnih institucija, niko nije zadovoljan situacijom u BiH.

Nakon nerešenih pitanja, u dokumentu, koji je javnost predstavila kao papir koji je slovenački premijer Janez Janša poslao u Brisel kao slovenački nezvanični predlog okončanja krize na Zapadnom Balkanu, dalje su predložena rešenja za opisane probleme.

REŠENJA KAO REŠENJA SE PREDLAŽU:

1 Ujedinjenje Kosova i Albanije. U obrazloženju stoji: “Na Kosovu 95 odsto stanovništva želi da se ujedini s maticom, albanskom nacijom. Slična je situacija i u Albaniji. Granica između Albanije, koja je članica NATO, i Kosova praktično ne postoji. Srpski deo Kosova dobio bi poseban status - po uzoru na Južni Tirol. To je autonomna pokrajina u severnoj Italiji, gde većina stanovništva govori nemački”.

2 Ujedinjenje većine teritorije Republike Srpske sa Srbijom. U obrazloženju stoji: “Srpsko nacionalno pitanje može se u velikoj meri rešiti pripajanjem dela Republike Srpske Srbiji. U ovom slučaju, Srbija je spremna da pristane na ujedinjenje Kosova i Albanije”.

3 Hrvatsko nacionalno pitanje može se rešiti spajanjem većine hrvatskih kantona u BiH s Republikom Hrvatskom ili davanjem posebnog statusa hrvatskom delu BiH, po uzoru na Južni Tirol.

4 To bi Bošnjacima dalo nezavisnu, funkcionalnu državu i oni bi preuzeli punu odgovornost za nju. Na referendumu bi ljudi odlučivali da li će se pridružiti EU ili budućnosti izvan EU, sledeći primer Turske. Za sada velika većina Bošnjaka podržava u perspektivi ulazak u EU, a u naglom porastu turskog uticaja i radikalnog islama, situacija bi se mogla drastično pogoršati u sledećoj deceniji.

Prema autorima non pejpera, navedena “rešenja” bi ubrzala pregovore o članstvu zemalja Zapadnog Balkana u EU i NATO. Autori posebno naglašavaju da “Srbija, Hrvatska i Albanija trenutno imaju stabilne vlade, čiji su političari sposobni da donose strateške odluke”.

JANŠA ILI ORBAN

Bura u skoro svim državama regiona traje od ponedeljka kada je prvi put objavljeno da je premijer Slovenije Janez Janša poslao neslužbeni diplomatski dokument u Brisel u kom se govori o novom crtanju granica. Janša je dokument navodno poslao predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu, čiji je kabinet prvo potvrdio a onda demantovao da su dobili papir.

Prema poslednjim informacijama, dokument, čije postojanje više niko ne spori, zove se “Zapadni Balkan - put napred” i kabinet Mišela ga je dobio u februaru.

Ono što je dilema, jeste ko ga je pisao. Bosanski portal Klix.ba piše da se spekuliše da je deo dokumenta pisan u Budimpešti. Ipak, u briselskim diplomatskim krugovima o njemu se govori kao o “slovenačkom dokumentu“, jer je navodno Janšin kabinet učestvovao u njegovom slanju na razne adrese.

Janša je nemušto demantovao da je u svemu učestvovao rečima “bilo bi teško predati nešto Mišelu u februaru ili martu, budući da ga sam ga poslednji put sreo prošle godine”.

Slovenački mediji pišu da postoji mnogo načina na koje je dokument mogao stići do Brisela. Mišel je, recimo, sredinom februara u Poljskoj prisustvovao sastanku povodom 30. godišnjice Višegradske grupe, kojem je prisustvovao i mađarski premijer Viktor Orban, Janšin najbliži politički saveznik u Evropskoj uniji.

Ovaj dokument je bacio i novo svetlo na posetu predsednika Slovenije Boruta Pahora BiH 5. marta, kada je Pahor, prema svedočenju člana Predsedništva Željka Komšića, pitao članove Predsedništva o mogućem “mirnom razlazu” u BiH.

Komšić je ispričao i da su on i Džaferović rekli da nije moguće, dok je Dodik izneo suprotan stav. Pahorov kabinet je tvrdio da se on protivio ideji raspada BiH, ali je interesantno da su se njegova i Janšina akcija poklopile.

Antrfile:

„Rešenje hrvatskog problema”

Kantoni sa većinskim hrvatskim stanovništvom u BiH, u Zapadnoj Hercegovini, činili bi posebnu celinu, a za njihovu dalju sudbinu predložene su dve opcije.

Prva - potpuno pripajanje Hrvatskoj, i druga - formalni ostanak u BiH uz potpunu autonomiju i okretanje Hrvatskoj (status Južnog Tirola, koji je predviđen i za srpske opštine na Kosovu).

Bosna i Hercegovina

Kako je navedeno u non pejperu, BiH bi činili kantoni sa pretežno bošnjačkim stanovništvom koji bi “preuzeli potpunu odgovornost za svoju državu”. To znači da bi se teritorija BiH praktično prepolovila u odnosu na sadašnje granice. Navodi se da bi stanovništvo ove države na referendumu odlučilo o budućnosti u EU ili van EU. U dokumentu se kaže da je “bošnjačko stanovništvo i dalje za EU, ali zbog haosa koji vlada u BiH, sve je veći uticaj Turske i radikalnog islama“.

SRBIJA DO BANJALUKE, ALBANIJA DO MITROVICE

Tajni dokument za konačno rešenje granica na Balkanu zamišljen je kao promena teritorija po već postojećim granicama, koje su ili zvanične ili postoje u zvaničnim dokumentima (poput Briselskog sporazuma koji predviđa formiranje ZSO na Kosovu). Cilj je stvaranje tri velike države - “velike Srbije”, “velike Albanije” i kako se navodi, “rešavanje hrvatskog nacionalnog pitanja”. Istovremeno, BiH bi bila svedena na polovinu sadašnje teritorije.

„Velika Srbija“

Srbija bi bila sastavljena od svoje sadašnje teritorije, bez Kosova, ali sa Srpskom u njenim dejtonskim granicama.

To znači da bi se, prema non pejperu, granice Srbije pružale sve do Banjaluke, a da bi najzapadnija tačka bila obala reke Une. Teritorija Zajednice srpskih opština na Kosovu, po ovom planu, formalno ne bi pripadala Srbiji, ali bi imala veliku autonomiju i veoma tesne veze sa Srbijom.

„Velika Albanija“

Albanija i Kosovo, sa svojim sadašnjim teritorijama, ujedinile bi se i činile bi jednu državu - Albaniju, koja bi se prostirala sve do južnog dela Kosovske Mitrovice. Delovi Kosova u kojima žive Srbiji - ZSO - imali bi autonomiju poput Južnog Tirola. To znači da bi formalno pripadali Albaniji, ali bi u političkom, kulturnom i svakom drugom smislu daleko više bili okrenuti Srbiji. Non pejper, onako kako stoji u njemu, ne predviđa širenje Albanije na teritorije Severne Makedonije i Crne Gore, gde većinom žive Albanci, i Preševsku dolinu u Srbiji, iako se ta verzija pojavila prvog dana u medijima.

Vučić: Nisam video inicijativu Dodik: Ubeđivaću Vučića

“JA NISAM VIDEO nikakvu inicijativu i nisam spreman da osuđujem ili hvalim nešto što nisam video. Pojma nemamo šta stoji u tome, ni da li postoji”, rekao je juče predsednik Aleksandar Vučić o Janšinom non pejperu.

On je komentarisao i način na koji je u Srbiji propraćena priča o ovom dokumetu: - Značajno je izražen autošovinizam kod Srba, kod kvazielite, koja misli da svaki put kada Srbi treba nešto da dobiju, čak i ako to ne postoji, nekome treba odrubiti glavu.

Niko od vas nije skočio kad svakoga dana komadaju Srbiju, nama menjaju granice - rekao je Vučić.

Predsedsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je da ideja o mirnom razlazu BiH nije nova.

- Nisam video nikakav dokument, ali je impresivno kolika se galama oko toga digla.

Svi su jedinstveni u činjenici da Bosna, ovakva kakva je, ne može da funkcioniše.

Dolaziću ovde da ubeđujem Vučića da prihvati takav koncept. Mislim da opciju o mirnom razlazu treba staviti kao jednu od relevantnih u budućnosti. Moja koncepcija je mirni razlaz, a ne rat.

Srbija ima svoje međunarodne obaveze kao garant Dejtonskog sporazuma i ja to razumem. BiH se urušava i zato Srbija mora nešto da kaže. Ubeđivaću Vučića - rekao je Dodik.

Vučić je istakao da, iako sa Dodikom nije saglasan, saslušaće šta ima da mu kaže.

- Sa velikim oprezom i strahom gledam na to, jer znam koliko nam je važna stabilnost, ali saslušaću Dodika, iako ne mora da znači da smo u svemu saglasni.

Moja obaveza je da ga čujem.

Pojma nemamo šta stoji u tome, ni da li postoji - rekao je Vučić.

HRVATI KRIVE SRBE I MAĐARE

Famozni dokument izazvao je i pravu pometnju u regionu i Evropi oko toga ko ga je pisao. U BiH sumnjaju da iza ovog vrućeg krompira stoji Slovenija, u Ljubljani tvrde da oni nisu prava adresa za te tvrdnje, a Hrvati, očekivano, krivca vide u Srbiji i Mađarskoj.

Tako je „Jutarnji list“ juče objavio, pozivajući se na izvore u Ljubljani, da “svakako postoji mogućnost” da je reč o politici iza koje stoje Viktor Orban i Aleksandar Vučić?! Neimenovani izvor „Jutarnjeg“ navodno tvrdi da su preko Janše njime želeli da upozore EU da su nužni radikalni potezi kako bi se brzo rešila kriza na Balkanu, i ponudili rešenje koje bi “maksimalno išlo u prilog Beogradu”.

U medijima je objavljeno i da plan ima podršku Hrvatske i Mađarske, ali su u Zagrebu demantovali i ustvrdili da “Hrvatska nikako nije upletena u ovaj slučaj”.

Nezvanični dokument je izazvao ozbiljnu unutrašnju krizu u Sloveniji. Opozicija poziva Janšu na sastanak, a Ministarstvo spoljnih poslova potvrdilo je da niti su izradili, niti su u Brisel poslali ikakav dokument.

Autor: DANIJELA LUKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti