O namaUslugeProjekti
Rubrike
Kontakt

Press
TV
www
Pod lupom
Naš stav
Pitamo vas
Ebart Lab
Drugi o nama
Galerija
SUŠTINA STRANAČKOG DIJALOGA JE DA SE ČUJU SVA MIŠLJENJA
10. Jul 2021. godine
Politika
Racionalni i pragmatični predlozi koji bi unapredili izborne uslove dobrodošli su, a suština razgovora jeste da se čuju sugestije svih strana, bez uslovljavanja, kako bi se na adekvatan i konstruktivan

način stvorila atmosfera poverenja uz ozbiljan i odgovoran pristup svih političkih aktera, istakao je juče predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sastanku s posredničkim timom Evropskog parlamenta za dijalog između srpske vlasti i opozicije. Posle 15 pripremnih sastanaka održanih onlajn, evroparlamentarci Tanja Fajon i Vladimir Bilčik i bivši poslanik Knut Flekenštajn prvi fizički „postpandemijski" sastanak u sklopu međustranačkog dijaloga u Beogradu održali su juče upravo s Vučićem, koji je i lider SNSa.

Posrednici EP (ovog puta bez četvrtog člana Eduarda Kukana) ocenili su dosadašnji dijalog kao veoma konstruktivan i obavestili predsednika o budućim koracima. „Ovo je druga faza dijaloga. Mi ćemo dati svoj pun doprinos njegovom uspehu i spremni smo da budemo uključeni koliko god je potrebno. Nemamo nikakve rokove, dijalog se održava od 2019. godine, ali želimo da postigaemo rezultate na vreme, pre izbora najavljenih za 2022. godinu", naglasio je Bilčik, prenosi Služba za saradnju s medijima predsednika Srbije. Kako se dodaje, sagovornici su istakli da je važno da dijalog bude iskorišćen za bolje razumevanje postojeće situacije, naglasivši da nema nikakvih spremnih rešenja, ali da je moguć konstruktivan dijalog koji bi mogao da dovede do značajnih rezultata.

Posle sastanka s Vučićem, pa onda i s Ivicom Dačićem, predsednikom

Narodne skupštine, koja je pokrovitelj međustranačkog dijaloga, posrednički tim EP „preselio se" u Palatu „Srbija", gde je tokom celog dana trajao sastanak s predstavnicima političkih partija, bez prisustva novinara. Ovom skupu predsedavao je Dačić, a pored medijatora iz Evropske unije, prisustvovali su i Boris Tadić (SDS), Zoran Lutovac (DS), Boško Obradović (Dveri), Saša Radulović (DJB), Vuk Jeremić (Narodna stranka), Nenad Čanak (LSV), Pavle Grbović (PSG), Nebojša Zelenović (ZZS). Delegaciju SNSa predvodio je Vladimir Orlić, a SPSa Đorđe Milićević, a učestvovali su i predstavnici SVMa, SDPSa, Jedinstvene Srbije, SSPa, Nove stranke, Stranke pravde i pomirenja, Inicijative „Ne davimo Beograd" i drugih.

Evroparlamentarci su uoči posete Beogradu rekli da ne dolaze s ko

načnim rešenjima, već da budu objektivni medijatori, a da je „političko vlasništvo i odgovornost za ishod dijaloga na plećima političkih snaga u Srbiji". Međustranački dijalog odvija se po pravilima „čatam hausa", što znači, između ostalog, da učesnici ne smeju da iznose mnogo detalja u javnost, ali se zna da se juče razgovaralo najviše o medijima.

U pauzi sastanka koji je počeo oko 10.30 časova, a bilo je predviđeno da se završi u 18.30 sati, Vladimir Orlić je najavio da će predlog poslaničke grupe „Aleksandar Vučić - Za našu decu" za narednu rundu međustranačkog dijaloga na ovom „koloseku" biti da se pozovu i predstavnici javnih servisa i REMa jer smatra

da imaJu šta da kažu na tom sastanku. Orlić je rekao, prenosi Beta, da je SNS juče iznela svoj principijelni stav u vezi s medijima, a to znači da svi privatni mediji, „uključujući i tajkunske", imaju pravo na sopstvenu uređivačku politiku, ali da bi u

delu poštovanja zakona svi trebalo da budu maksimalno odgovorni. Naveo je i da su predstavnici opozicije

tokom sastanka bili veoma tihi i korektni za razliku od, kako je ukazao, objava na društvenim mrežama, pojedinim portalima i u izjavama novinarima.

Predsednik Dveri Boško Obradović izjavio je da očekuje konkretne zaključke upravo po pitanju medija. „To jeste najvažnija tema. Mislim da ćemo konačno moći da raspravimo šta je problem u funkcionisanju medija u Srbiji, ali da to neće ostati samo na nivou naših izlaganja već da ćemo imati neke konkretne zaključke kako da dođemo do ravnomerne zastupljenosti opozicije na svim medijima", rekao je on, prenosi Tanjug. Obradović je rekao da je postavio i pitanje ubrzanja ovog „koloseka" dija

loga i da je dobio odgovor da će se razgovarati i pre septembra. Kaže da je važno da se do boljih izbornih uslova dođe šest meseci pre izbora.

Da je potrebno da se sporazum donese šest meseci pre izbora, smatra i generalni sekretar SDSa Konstan

tin Samofalov. „Mi dolazimo ovde s dobrom namerom, u dobroj veri, ali ne živimo u iluziji da je SNS spre

man na bilo kakve ozbiljnije dogovore. Oni sve vreme pokazuju da je ovo za njih igrokaz i da su spremni samo na fasadne promene kako bi se pred međunarodnom javnošću predstavili kao tobože demokratična vlast", rekao je Samofalov i ocenio da je u dotadašnjem toku sastanka atmosfera bila „uslovno pristojna".

ŠefposlaničkegrupeSPSauSkupštini Srbije "đorđe Milićević izjavio je juče da očekuje da će se između dva koloseka dijaloga između stranaka vlasti i opozicije pronaći određeni konsenzus i da će najveći broj stranačkih lista učestvovati na predstojećim parlamentarnim izborima. „Apsolutno nijednog trenutka nismo dovodili u gagganje nastavak druge faze međustranačkog dijaloga s opozicijom. Ono što smo postavljali kao tezujeste da to ne može biti kao tokom prve faze dijaloga - da postavite stav da krenete od 42 zahteva ili bojkot", rekao je Milićević, prenosi Tanjug.

Lider PSGa Pavle Grbović izjavio je da je opozicija „iako u više kolona", juče nastupila jedinstveno. Dodao je da opozicione stranke imaju identičan cilj u vezi sa sastankom, a različite modele za izlaz iz krize i napomenuo da je ponašanje nekih predstavnika vlasti u prvom delu sastanka „bilo ispod svakog nivoa".

Predstavnici poslaničke grupe Ujedinjena dolina - SDA Sandžaka „izrazili su obazrivost" u očekivanju od dijaloga, imajući u vidu da je počeo dosta kasno, rekao je narodni poslanik Enis Imamović. Kako je naveo, najviše primedbi na sastanku odnosilo se na to da neće biti dovoljno vremena za primenu dogovorenih rešenja.

Potpredsednik SNSa Aleksandar Šapić izjavio je za Juronjuz Srbija da sa strane njegove stranke, ali i SPSa i svih drugih manjih koalicionih partnera, postoji volja da se dođe do konkretnih dogovora i da svi budu zadovoljni, dodajući da mu je žao što se dijalog vodi pred predstavnicima EP. „Stranci su ovde uvek dobrodošli, kao naši partneri i iz mnogih drugih razloga, ali da budu tu da bi posredovali u razgovoru dva predstavnika istog naroda, to je po mom mišljenju dosta ponižavajuće", rekao je Šapić.

Antrfile:

Brnabićeva: Vanparlamentarna opozicija samo je kod nas zastupljena na javnom servisu

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila jejuče daje srpska vanparlamentarna opozicija jedina opozicija takve vrste u „Evropi i svetu" koja ima prisustvo na javnim servisima. Na konferenciji za novinare u Privrednoj komori Srbije, na pitanje da li veruje da će nakon završenog međustranačkog dijaloga o izbornim uslovima izveštaji nezavisnih institucija o zastupljenosti političara na javnim servisima biti drugačiji, Brnabićeva je rekla da je opozicija već prisutna, ali da je to pitanje ipak za javni servis. „Nisam urednik Radiotelevizije Srbije, to je pitanje koje morate da postavite RTSu. Ja znam da postoji prisutnost opozicije na RTSu, kao i da postoji prisutnost vanparlamentarne opozicije na javnom servisu, što ne znam da negde postoji, u Evropi i svetu", kazala je ona, prenosi Beta. Navela je i da joj je žao što Srbiji slobodu medija „spočitavaju" zemlje u kojima su novinari ugroženiji nego u Srbiji. „Vidim da su mediji ugroženiji u nekim zemljama EU nego što su u Srbiji, ali u nekim zemljama koje nama stalno spočitavaju slobodu medija. Deluje kao da se mi možda mnogo bolje obračunavamo s tim i obezbeđujemo slobodu medija", istakla je ona.
Autor: BILJANA ĐAKOVIĆ
Preminula Tina Tarner
25. Maj 2023. godine
Arhiva vesti