Ebart Lab
Drugi o nama
Zvezda demolirala Makabi u Pioniru!
16. Decembar 2016. godine
Crvena zvezda ubedljivo je savladala Makabi iz Tel Aviva u hali 'Aleksandar Nikolić' u duelu 12. kola Evrolige – 83:58 (19:14, 23:10, 23:18, 18:15).
Srpski i regionalni šampion prekinuo je seriju od tri poraza u elitnom takmičenju, pa sada ima isti skor kao 'Ponos Izraela' – pet pobeda i sedam poraza – na deobi desetog mesta.

Ekipa Dejana Radonjića odigrala je najbolji susret u sezoni, u potpunosti je razbila skupoceni tim iz Tel Aviva, pre svega maestralnom igrom u fazi odbrane koja im je donela čak 11 ukradenih lopti. Koliko su dobro odigrali u odbrani najbolje oslikava podatak da tim iz Tel Aviva nije izveo niti jedno slobodno bacanje i da je Zvezda napravila samo 12 faulova!

Gosti su samo na počeku imali malu prednost, ali je domaćin već na polovini prve deonice imao pet ukradenih lopti, da bi posle serije 10:2 prednost crveno-belih samo rasla. Na poluvremenu je bilo +18, a u istom ritmu nastavilo se i na startu trećeg kvartala.

Zvezda je pored dobre defanzive odigrala i izuzetno pametno u napadu, dok Makabi nije uspevao apsolutno ništa da pogodi, a prečesto je napade završavao i 'prodatim' loptama, odnosno očajnim rešenjima pri šutu.

Najveća prednost ekipe sa Malog Kalemegdana iznosila je 31 poen, sredinom treće deonice, a sve što su Izrealeci uspeli da urade do finiša bilo je da se približe na ispod 20 poena razlike. Međutim, tačku sa stilom stavljaju Stefan Jović, Milko Bjelica i Marko Simonović za konačnih i zasluženih 83:58.

Zvezda je odigrala odličan timski meč na obe strane terena, a najviše se još jednom istakao Marko Simonović sa 14 poena (5/5 za dva, 1/4 za tri) i pet skokova. Odlično su ga pratili Ognjen Kuzmić sa 12 poena i takođe pet uhvaćenih lopti, odnosno Milko Bjelica s jednim manje i skokom više.

Branko Lazić pružio je najbolju partiju od starta takmičarske godine ubacivši deset poena, uz četiri skoka i standardno dobar učinak u odbrani. Stefan Jović ubacio je 10 poena i zabeležio devet asistencija, kao i dve ukradene i četiri izgubljenje lopte, dok se Čarls Dženkins zaustavio na sedam poena, po četiri skoka i asistencije, kao i tri krađe.

Kod gostiju iz Tel Aviva, koji su pogodili tek šest od 23 šuta za tri i izgubili 18 lopti, jedini raspoložen bio je Di Džej Sili sa 15 poena, ali je samo on imao šest izgubljenih lopti.

Dvocifreni su bili samo još Endru Gaudlok sa 13 i Majk Cirbes sa 10 poena, a bivši centar Zvezde imao je i šest uhvaćenih lopti.

Zvezdu narednog utorka očekuje gostovanje Olimpijakosu u Pireju, dok Makabi dan kasnije dočekuje prvaka Evrope moskovski CSKA.

Desetak minuta pre početka susreta, na centru terena pojavio se Majk Cirbes, koji je sa crveno-belima osvojio pet trofeja za dve godine i postao veliki ljubimac navijača, a pored poklona dobio je i ovacije cele hale.

Zvezda je duel otvorila dobrom odbranom, Čarls Dženkins je upisao prve poene u sledećem napadu, ali je onda Luka Mitrović napravio faul u napadu. Međutim, Stefan Jović sjajno krade loptu, a onda je Mitrović na drugoj strani pogodio jedno od dva slobodna bacanja. Crveno-beli su nastavili sa odličnom odbranom, prvu krađu upisao je i Nemanja Dangubić, ali sada Ognjen Kuzmić nije uspeo to da materijalizuje.

Kolton Ajverson je iz drugog pokušaja upisao prve poene za svoj tim, usledila su dva promašaja na obe strane, da bi Mitrović položio uz kontakt. Makabi je potom vezao tri dobra napada, poentirali su Soni Vims, Endru Gaudlok i Devin Smit, posle čega je Dejan Radonjić zatražio prvi tajm-aut – 7:10.

Posle minuta odmora, Dangubić još jednom krade loptu i snažno zakucava, Di-Džej Sili koristi konfuzije Zvezdine odbrane na drugoj strani, a novu energiju domaćinu donosi Nejt Volters.Američki plej je najpre pogodio oba bacanja posle iznuđenog faula, da bi zatim i on upisao ukradenu loptu, odnosno iznudio nesportski faul Di-Džeja Silija.

Još jednom je pogodio oba penala, a ono što je posebno moglo da raduje navijače Crvene zvezde jeste neverovatna odbrana koju su njihovi ljubimci igrali u tom trenutku. Posebno su bili agresivni kada je gost prenosio loptu sa svoje polovine, seriju poena su u međuvremenu produžili Kuzmić i Volters, pa je sada Rami Hadar morao da reaguje tajm-autom – 17:12.

Seriju svog tima na 12:2 povećao je Dangubić 'dugom' dvojkom, Makabi istovremeno nikako nije imao rešenja u fazi napada, ali goste u ritam vraća Cirbes pogotkom sa distance. Na ulasku u poslednjih 40 sekundi, Dangubić promašuje trojku, zatim pravi pametan, poslednji 'mali' faul svog tima, Gaudlok promašuje trojku, a tačku na prvo poluvreme stavlja Volters promašajem iz floutera – 19:14.

Pored sjajne odbrane i šest ukradenih lopti, crveno-beli su u prvih 20 minuta košarke pogodili 15 od 24 šuta za dva, odnosno dva od deset za tri, a upisali su i pet skokova više od rivala (19).

S druge strane, igrači Makabija, pored toga što nisu imali rešenja za defanzivu domaćina, bili su precizni 12 puta iz 21 pokušaja za dva poena, dok su promašili svih devet šuteva za tri.

Ekipa Dejana Radonjića je energiju iz prvih deset minuta prenela i u drugi kvartal, što prvi koristi Marko Simonović za lagane poene posle prodora. Izraelci i dalje nisu uspevali ništa da organizuju, kao ni da pogode, u napadu, a Kuzmić uvećava razliku novim lepim zakucavanjem. Odgovara mu Viktor Rad još atraktivnijim kucanjem na drugoj strani, ali Simonović održava osetniju prednost na strani svog tima – 25:16.

Ponovo Cirbes prekida nalet bivšeg tima, Marko Gudurić posle dva loša šuta dodaje loptu u ruke Vimus, ovaj lako poentira iz kontre, a Radonjić traži novi odmor i uvodi Dženkinsa umesto Gudurića. Nedugo zatim, prve poene uz faul beleži i Stefan Jović, pogađa i slobodno bacanje, dok Dženkins ne pogađa prvu trojku za Zvezdu na meču – 28:20.

Snažni Nemac nastavio je jedini da igra i pogađa u ekipi Makabija, bio je precizan i prilikom trećeg šuta, ali su to brzo neutralisali Branko Lazić i Simonović, prvom trojkom za 'eksploziju' u hali. Vims nekako uspeva da pogodi na drugoj strani dvaputa za redom, ali ni to nije bilo dovoljno da se Zvezda 'uspori' – 33:24.

Jović je odlično pronašao Milka Bjelicu koji zakucava, da bi posle nove dobre igre u defanzivi i Lazić bio precizan za tri poena, pa je trener gostiju još jednom morao da reaguje. Rad je u narednom napadu ostao potpuno usamljen na šutu za tri poena, ali ni on nije uspeo da pogodi, odgovorio mu je Bjelica sličnim promašajem na drugoj strani, a seriju promašaja za 'Ponos Izraela' nastavio je Vims – 38:24.

Crveno-beli su nastavili da igraju lepršavo, Jović i Bjelica odigrali su novi školski pik-en-rol, Ohajon nije dobacio do koša iz kornera, a agonija gostiju nastavila se pošto je Vims izašao van terena, usled fenomenalne odbrane Bjelice. Tačku na prvo poluvreme stavio je Lazić novom divnom odbranom, odnosno Jović dvojkom 'bez koske' za zaokruživanje vrhunske partije domaćeg tima – 42:24.

Zvezda je sjajnu igru iz prvog dela prenela i na start nastavka, pošto je Dženkins već u prvom napadu ukrao loptu, a Simonović još jednom poentirao iz kontre. Cirbes je nastavio da bude jedini igrač Makabija koji je bio u stanju nešto da pogodi, ali je sve to još jednom presekao Dženkins svojom prvom trojkom – 47:26.

Izrealeci su izgledali totalno pogubljeno kada su napadali, u samo 30 sekundi prodali su još dve lopte, što ne propušta da kazni Kuzmić novim snažnim kucanjem i polaganjem od tablu. Pokušao je Hadar nešto da promeni uvođenjem igrača koji nisu ulazili u igru u prvih 20 minuta, ali ni to nije dalo rezultata pošto je prednost Zvezde nastavila da raste, pogocima Kuzmića sa linije bacanja – 53:28.

Bez ikakve dileme, Zvezda je nastavila da igra najbolju košarku od starta sezone. Seriju su na 15:2 produžili Dženkins i Simonović, Makabi je nastavio sa promašajima iz svih mogućih pozicija, da bi na četiri minuta do kraja treće četvrtine, posle novog pogotka Lazića, na semaforu stajalo – 59:28.

Očajne napade gostiju prekida Sili trojkom, nedugo zatim pogađa još jednu, u međuvremenu Simonović pogađa bacanje, a Radonjić seče nalet Makabija tajm-autom jer je seriju trojki nastavio Gaudlok – 60:37.

Nastavili su igrači Makabija, tj napokon su pronašli kakav-takav ritam, i za kratko vreme ubacili dvocifren broj poena, iako su pre toga upisali svega četiri. Međutim, Gudurić uspostavlja kontrolu s dva pogotka s penala, a novi delirijum u hali izaziva Bjelica trojkom uz zvuk sirene za kraj trećeg perioda – 65:42.

Iako je razlika i dalje bila izuzetno velika, crveno-beli nisu menjali svoj pristup, pa je tako posle ofanzivnog skoka i velike borbe Volters flouterom upisao svoj osmi poen. Ipak, Makabi se i dalje nije predavao, Sili i Ajverson su pogodili za dva, onda je Sili bio precizan i za tri, ali je Zvezda ponovo imala odgovor, posle trojke Lazića iz kornera – 70:49.

Na trojku Lazića odgovara Gaudlok svojom novom trojkom, trećom iz isto toliko pokušaja, ali onda Gaj Pnini pravi nesportsku ličnu grešku. Ipak, Lazić ne pogađa nijedno bacanje, a to ispravlja Bjelica pogotkom ispod koša. U tom periodu crveno-beli su ponovo podigli nivo igre u odbrani i, čini se, i definitivno prelomili duel – 72:52.

Domaći tim je napravio prvi faul tek u šestom minutu poslednje deonice, što možda najbolje i oslikava kakvu odbranu igra Crvena zvezda, odbrana koja je tokom prethodnih nekoliko sezona postala zaštitni znak kluba, ali i trenera Dejana Radonjića.

Jović je divno položio posle prodora, na šta je Hader reagovao novim tajm-autom, ali verovatno je i on bio svestan da povratka u Pioniru nema. Zanimljiva scena dogodila se posle promašaja Gaudloka, odnosno ofanzivnog skoka Cirbesa, kada je Simonović zalepio bivšeg saigrača, nateravši ga nešto kasnije da napravi i faul.

U međuvremenu, Jović pogađa novu trojku za svoj tim, a već u sledećem napadu Ognjen Dobrić upisuje svoje prve poene, samo što je ušao na parket. Tačku na fenomenalan meč stavljaju Jović, Simonović i Bjelica za najubedljiviji trijumf Crvene zvezde u ovogodišnjem izadnju Evrolige – 83:58.